Inter-Koreaans i dupe van spanningen Syrië bombardeert Libanon, Russen geven geld voor vluchtelingen L BUITENLAND 9 Alarm over opslag kernafval Gronau NEONAZI'S IN DUITSLAND UW ZOMERCRUISE BOEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL Ontvang nu een gratis Michelin reisgids bij cruisewinkei.nl .gggpPtë *"C 1 *5* op tvww Cfviaewr&sf n> CRUISEWINKEL.NL www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 DONDERDAG 4 APRIL 2013 döner-moorden Een roos op de gedenksteen voor de in 2006 door de NSU in Dortmund vermoorde Turk Mehmet Kubasik. foto Bernd Thissen/EPA Böhnhardt een bank beroofden in Eisenach. De twee mannen pleeg den zelfmoord in hun camper toen zij werden ingesloten door de politie. Om bewijsmateriaal te vernietigen, stak Beate Zschape het huis in Zwickau, waar de drie woonden, in brand. Enkele dagen later gaf de vrouw zich over. In de villa vond de politie een be kentenisvideo en de lugubere strijdkreet Heute Aktion Dönerspiess (Vandaag Dönerkebab Actie). De reeks 'döner-moorden' en het feit dat de Zwickauer terreurcel zo lang uit handen van de politie wist te blijven, baarden veel op schudding. De kwestie voedde al lerlei geruchten over de mogelijke Neo-nazisme is de na-oorlogse voortzetting van de nazi-ideologie die gelooft in superioriteit van het blanke ras. In de jaren '70 stonden de Sozialis- tische Reichspartij (SRP) en Natio- naldemokratische Partei Deutschlands (NPD) onder leiding van zogeheten Altnazi's ofwel oudgedienden van Hitiers regime. Met name in de voormalige DDR kregen nazigroepen veel aanhan gers, doordat zij gemakkelijk kon den werven onder kansloze, werk loze, gedesillusioneerde jongeren. Via voetbalclubs (onder meer Dy namo Dresden, Hansa Rostock, Chemnitzer FC) en illegale concer ten van bepaalde metalbands (Sturmwehr, Stahlgewitter of Zille- taler Türkenjager) wordt gerecru- teerd. Het is moeilijk uit een neo-nazipar- tij te stappen vanwege de groeps- intimidatie en wraak. In Duitsland biedt de organisatie Exit Deutschland van criminoloog en oud-neonazi Bernd Wagner sinds 2000 bijstand aan 'uittreders' en hun familie. De Duitse politie schat dat er rond de zesduizend actieve neo-nazi's zijn in Duitsland en meer dan tien duizend gewelddadige meelopers. In Nederland is de Nederlandse Volks-Unie (NVU) verwant aan de Duitse groepen. betrokkenheid van infiltranten van de Duitse veiligheidsdiensten bij de terreurdaden. Afgelopen week berichtte Bild dat het aantal handlangers van de drie terroristen veel groter was dan tot nog toe was aangenomen. Mogelijk gaat het om meer dan honderd sympathisanten, die het trio wapens, onderdak en verval ste identiteitspapieren leverden. Het proces gaat naar verwachting duren tot in 2014. GRONAU - Duitse milieuactivisten hebben alarm geslagen over 'de eerste bovengrondse opslagplaats van kernafval' die zou verrijzen op circa 2,5 kilometer van de Neder landse grens. De Duitse regering wil in een hal in Gronau, op het ter rein van de Duitse tak van de on derneming Urenco, uraniumoxide opslaan, meldde de krant West- falische Nachrichten woensdag. Vanaf 2014 zou er 60.000 ton ura niumoxide komen te liggen. Vol gens de activisten gaan de plan nen er vooralsnog vanuit dat het uraniumoxide er 'voor onbepaal de tijd' wordt opgeslagen. Udo Buchholz van de Gronauer mi lieugroep Arbeitskreis Umwelt vindt het plan alarmerend, omdat de stof niet als afval maar als 'grondstofreserve' wordt opgesla gen en Urenco zelf mag bepalen wat er verder mee gebeurt. Hij beschuldigde de regering er van met deze opslag, circa 10 kilo meter ten oosten van Enschede, atoomafval weg te willen sluizen. Met de definitie grondstofreserve is de regering in één klap van 60.0000 ton afval af en maakt ze de plaatselijke bevolking in de re gio Münsterland 'tot proefkonijn voor bovengrondse opslag van kernafval'. door onze correspondent Bas Verbeek SEOUL - Zuid-Koreaanse werkne mers van het industriecomplex in het Noord-Koreaanse Kaesong, waar Zuid- en Noord-Koreanen sa menwerken, werden gisteren niet binnengelaten door Noord-Korea. Het afsnijden van het werkverkeer is de zoveelste stap in de psycholo gische oorlogsvoering tussen Noord-Korea en de buitenwereld. Het industriecomplex telt zo'n 50.000 Noord-Koreaanse arbei ders die er in Zuid-Koreaanse be drijven werken. Meer dan acht honderd Zuid-Koreanen geven er dagelijks leiding in 123 fabrieken. Veel van hen steken dagelijks de zwaarbewaakte grens over. Woensdag strandden honderden Zuid- Koreanen voor de hekken. Het project, in 2003 in het leven geroepen en uitgevoerd door een investeringsmaatschappij van Hyundai, werd vooralsnog ge spaard in de recente reeks politie ke schermutselingen tussen de twee landen. Via Kaesong krijgt Noord-Korea jaarlijks een injectie van honder den miljoenen euro's in zijn ver armde economie. Het stopzetten zou een pijnlijke aderlating zijn voor het land. Experts verwach ten dan ook niet dat Noord-Korea het complex daadwerkelijk wil sluiten. De grens is overigens niet volle dig gesloten. Zuid-Koreanen die nog aanwezig waren in Kaesong, mogen wel terug naar het zuiden. Een aantal Zuid-Koreaanse mede werkers verblijft in de werkweek in Kaesong, waar ze toegang heb ben tot slechts een beperkt gebied in de kleine industriestad, vlak aan de grens met het zuiden. Een woordvoerder van het Zuid-Koreaanse ministerie van Hereniging noemt de toegangs ontzegging erg betreurenswaar dig en contraproductief. „Noord- Korea zegt zelf investeringen te willen aantrekken. Als Noord-Ko rea de doorgang tot Kaesong niet normaliseert, zal dit een behoor lijk negatief effect hebben op de inter-Koreaanse relaties." Afgelopen jaren werd Kaesong uit gebreid, net als gezamenlijke in dustriële complexen met China en Rusland. Vorig jaar stuurde Noord-Korea ook zo'n 40.000 ar beiders naar een nieuw complex in China. pagina 10 en 11: 'Een situatie die uit de hand kan lopen' door onze redactie buitenland ARSAL/BEIROET - Een Syrische straaljager heeft woensdag een ra ket afgeschoten op een buitenwijk van de Libanese stad Arsal. Vol gens getuigen zijn er geen slachtof fers en kwam het projectiel terecht in een veld. Het toestel drong zo'n 20 kilome ter binnen in het luchtruim van Libanon. Tijdens de aanval zou ook een Syrische helikopter bij Ar sal hebben rondgevlogen, vertel den omwonenden aan persbu reau Reuters. Het is onduidelijk wat het doelwit was van de actie. Toen een Syrische straaljager in maart Libanees grondgebied bom bardeerde, noemde de Libanese president Michel Suleiman dat een 'onacceptabele schending' van de soevereiniteit van zijn land. Troepen van de Syrische pre sident Bashar al-Assad hebben en kele malen rebellen achtervolgd tot in Libanon. Ook hebben ze ar tilleriebeschietingen uitgevoerd op het buurland. Vorige maand dreigde het regime met meer luchtaanvallen op Libanon. Libanon voert al twee jaar een be leid van 'dissociatie' met de bur geroorlog in Syrië. Er verblijven volgens schattingen meer dan 300.000 Syrische ontheemden in Libanon, wat neerkomt op bijna 10 procent van de Libanese bevol king. Dat aantal kan tot drie keer Libanon voert al twee jaar een beleid van 'dissociatie' met de burgeroorlog in Syrië hoger zijn, doordat vluchtelingen zich niet willen registreren bij de VN. De VN-vluchtelingenorgani- satie UNHCR staat klaar om kam pen op te zetten, maar de rege ring weifelt. Gisteren arriveerde een Russisch vliegtuig in Beiroet, de hoofdstad van Libanon. Het toestel had 27 ton aan voedsel, meubels en ande re hulpgoederen aan boord voor Syrische vluchtelingen, meldde The Daily Star, een Libanees dag blad. De Russische ambassadeur in Libanon kwam de goederen persoonlijk overhandigen aan een Libanese overheidsfunctionaris. Moskou beloofde dat er deze maand nog drie vliegtuigen met noodpakketten naar Beiroet zul len vliegen. Rusland is een van de laatste bondgenoten van dictator Assad en weigert de druk op de leider te verhogen. Boek in de maand april uw Middellandse Zee cruise en krijg een Michelin retdsgsds cadeau! Deze gids (303 pagina's dikt) staat vol met handige tips en informatie over de 58 mooiste aanlegplaatsen f aan de Middellandse Zee. j^. JÊt W'J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9