CBP richt pijlen op Google 1 KORTING! iPhone 4 iPhone5 gratis BINNENLAND 7 Toen Beatrix aantrad, was het land ook in crisis. Waarom vreest nu niemand voor massale rellen? e opvolging «ff Gevreesd werd dat de Nieuwe Kerk voor het oog van de wereld zou worden bestormd 0 ca» alle netwerken! WfliflU (K) kpn 0^. TELE2 Sill r DONDERDAG 4 APRIL 2013 Geen woning, toch kroning Cf door Annemieke van Dongen AMSTERDAM - Trams in brand, au to's die in de gracht verdwenen en ME'ers die een regen van ste nen naar hun hoofd kregen: de kroning van koningin Beatrix was niet exact het volksfeest waar Am sterdam op had gehoopt. Onder het motto 'Geen woning, geen kroning!' ontketenden krakers en andere radicale jongeren op 30 april 1980 in Amsterdam een wa re veldslag. Doeko Bosscher, au teur van een boek over de recente geschiedenis van Amsterdam en hoogleraar geschiedenis in Gro ningen, kan zich niet herinneren dat de openbare orde in vredes tijd ooit erger is verstoord. „Op enig moment werd werkelijk ge vreesd dat de Nieuwe Kerk, waar alle staatshoofden bijeen waren, voor het oog van de wereld zou worden bestormd." Nederland verkeerde in 1980 in economische crisis. De verzor gingsstaat stond onder druk door uit de hand gelopen overheidsfi nanciën. Er heerste woningnood en de jeugdwerkloosheid liep snel op. Klinkt bekend, niet? Er zijn veel parallellen met de huidige crisis. Anno 2013 krimpt de economie. De huizenmarkt is ingestort en 15 procent van de jongeren is werk loos. Toch vreest niemand dat op 30 april vergelijkbare protesten zullen losbarsten. Naast alle over eenkomsten, zijn er namelijk ook een paar verschillen, stelt Bos scher. „De problemen op de wo ningmarkt zijn van een andere aard. Er wordt niet meer ge bouwd, banken geven starters geen leningen meer. De generatie jongeren, die nu op zichzelf wil gaan wonen, is tegenwoordig veel Een kraker staat tussen de enorme ravage tijdens de rellen bij de inhuldi ging van koningin Beatrix in Amsterdam, 30 april 1980. archieffoto ANP kleiner. Destijds was de kraakbe weging heel actief. De overheid wist daar niet goed raad mee. Dat is juridisch inmiddels glashelder: er is een kraakverbod." Daar komt bij dat jongeren tegen woordig andere opvattingen heb ben over wat de overheid voor hen kan doen. „Als je geen werk kon vinden, keek je begin jaren '80 naar de overheid. Nu wordt de oorzaak eerst bij jezelf of de markt gelegd." Nu is vooral die markt bron van onvrede en onbehagen, stelt hij. Maar protesteren tegen iets ab stracts als 'de markt'? De Occu- py-beweging heeft het gepro beerd, maar dat bleek lastig. In Zuid-Europese landen als Grie kenland en Spanje wordt wel he vig gedemonstreerd tegen bezui nigingen. Die landen hebben een sterkere traditie van protesteren, verklaart onderzoeker Paul Dek ker van het Sociaal en Cultureel Planbureau. „Protest bloeit er snel op, maar dooft ook snel weer uit. In Nederland is het sociaal engage ment van oudsher meer georgani- Doeko Bosscher, historicus seerd. Je was lid van een vakbond of werd door de omroepvereni ging uitgenodigd ergens voor te tekenen." Zo riepen in 1980 de Vara en de lokale Amsterdamse omroep actief op tot rellen bij de kroning. Dat is nu ondenkbaar. De machtige vakbeweging van toen ligt bovendien nu op zijn gat. Dekker: „Er is nog wel pro test, maar dat heeft zich voor een deel naar internet verplaatst. Onli- ne-petities zijn minder zichtbaar dan een vol Museumplein." Een laatste niet onbelangrijke fac tor is het koningshuis zelf, dat in dertig jaar populairder is gewor den. De weerstand tegen de Duit se prins Claus, die in de oorlog had gediend in de Wehrmacht, was begin jaren '80 nog niet weg geëbd, verklaart Bosscher. „Het koningshuis had moeilijke jaren achter de rug: de Lockheed-affai re, prinses Irene die katholiek werd. In die tijd was het progres sief om republikeins te zijn." Dat verzet is verdampt. „Beatrix heeft geen affaires veroorzaakt. Willem-Alexander staat bekend als de gewone jongen die het veld op stormt als de hockeyers win nen. Maxima is vanaf dag één de nationale knuffelprinses die ieder een weet te charmeren." Op 30 april 2013 zal er best her en der wat protest zijn, maar veldsla gen a la 1980 verwacht niemand. Dat hebben we, volgens Bosscher, juist mede aan dat beruchte kro ningsoproer te danken. „Republi keinen beseften dat ze waren mee gesleept door mensen die alleen uit waren op vernieling. Het zorg de bij velen voor het besef: dit wil len we nooit meer." door Freke Remmers DEN HAAG - Het College Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) is een onderzoek begonnen naar het privacybeleid van Google. Google verzamelt persoonsgegeve ns van zijn verschillende diensten zoals Gmail, Google+ en YouTube in één databestand zonder de con sument hierover te informeren of hem daarvoor toestemming te vra gen. Dat is meerdere privacytoe zichthouders in Europa een doorn in het oog. Afgelopen okto ber kwamen privacywaakhonden uit Nederland, Frankrijk, Duits land, Groot-Brittannië, Italië en Spanje samen al tot de conclusie dat Googles beleid in strijd is met de Europese privacywetgeving. Google heeft zijn gebruiksvoor waarden echter niet op tijd aange past. „Maar we hebben alleen de bevoegdheid vanuit de Nederland se wetgeving bijvoorbeeld een last onder dwangsom (een boete die kan worden ingetrokken als de overtreder toch nog tot inkeer komt, red.) op te leggen", vertelt CBP-woord voerder Merel Eilan der. „Er is nieuwe Europese priva cywetgeving in de maak die in een Europese privacytoezichthou der voorziet." 4" Retina display A6 Dual Core processor 8 Megapixel camera full-HD Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 w Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Delft Hulst Spijkenisse Oud-Beijerland Naaldwijk Pijnacker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7