Binnen de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) dreigt tweespalt te ontstaan. Burgemeesters en wethouders van Middelburg en Vlissingen zijn nadrukkelijk tegen een fors hogere bijdra ge in de lokale brandweerkosten. Ze weigeren akkoord te gaan met de nieuwe gemeenschappelijke regeling, waar mee de regionalisering van de brandweer in Zeeland voor ft» 'MtM JH ËÉl ÈB.JB* i i ui 1 28 ZEELAND 3 holen Verhitte gemoederen over Meer Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen geldt als uitgesproken voorstan der van de regionale be nadering en een verdeel sleutel op basis van het budget dat gemeenten van de rijksoverheid krijgen voor openbare orde en vei ligheid, de zogenoemde OOV-sleu- tel. Hij vindt het niet meer dan re delijk wanneer gemeenten het geld dat ze voor de brandweer krijgen, volledig inzetten voor dat doel. „En bijvoorbeeld niet om lantarenpalen van te kopen." Lonink is voorzitter van de veilig heidsregio en tevens portefeuille houder brandweerzaken in de lan delijke koepel, het Veiligheidsbe- raad. Zijn gemeentesecretaris Frans Lauret stond aan de wieg van de nieuwe financieringssystematiek. „Eerlijker dan die methode bestaat er volgens mij niet", zegt Lonink. Hij kent de bezwaren uit het stads gewest Middelburg en Vlissingen, maar veegt ze net zo makkelijk van tafel door te schermen met de slechte dekking van de brandweer zorg in die gemeenten. „Ze hebben gewoon heel weinig brandweerpos ten. Neem Vlissingen. De aanrijtijd voor de appartementen aan de bou levard zit daar onder de norm. En het industriegebied wordt bediend door het korps Borsele, vanuit Nieuwdorp. Ja, zo kan ik ook al die jaren heel goedkoop werken!" Blij is Lonink wel dat het stadsge west al die jaren erkent dat het me deverantwoordelijk is voor de vei ligheid van regionale risico's als de Westerscheldetunnel, de kern centrale en de scheepvaart op de Zeeuwse wateren. „Middelburg en Vlissingen hebben altijd op het standpunt gestaan dat die zaken ge woon tot de lokale brandweerzorg moesten worden gerekend. Dat hield vooral in dat er heel veel op het bordje van Terneuzen en Borse le terechtkwam. Ook financieel dus! Het bestuur van de veiligheids regio is nu unaniem van mening dat dergelijke grensoverschrijdende risico's alle gemeenten aangaan en dus ook als zodanig moeten wor den gedragen. Dat zie je terug in het voorstel om de bijdrage per in woner dit jaar te verhogen van 10 naar 15 euro. En met dat deel stem men de colleges van het stadsge west gelukkig wél in." Maar voor beide Walcherse ge meenten geldt: tot daar en niet ver der. De stapsgewijze toepassing van de nieuwe verdeelsleutel houdt in dat ze aan het eind van die fase, in 2018, jaarlijks dik een half mil joen euro meer gaan betalen aan lo kale brandweerzorg. Terwijl daar niets voor terugkomt, luidt hun voornaamste tegenargument, ter wijl andere gemeenten (Terneuzen voorop) straks flink goedkoper uit zijn. Lonink wijst andermaal op de slechte dekking van de Vlissingse boulevard. „Het kan best zijn dat we straks als veiligheidsregio vin den dat daar in de buurt een extra brandweerpost moet komen. Net zo goed als er ergens anders mis schien posten dicht kunnen, omdat blijkt dat er te veel overlappingen zijn in dat gebied." Hij benadrukt dat zijn collega's van Vlissingen en Middelburg in het al gemeen bestuur van de VRZ heb ben ingestemd met de nieuwe ver deelsleutel. Dat ze binnen hun ei gen college een andere verantwoor delijkheid hebben realiseert Lo nink zich ook. „Maar dat verandert niets aan het uitgangspunt. Waar het nu om gaat is hoe hard hun gemeenteraden het gaan spelen. De provincie speelt daar nog een rol in als toezichthou der én ze kunnen zelfs tot aan de Raad van State. Wij hebben het ju ridisch heel goed laten uitzoeken. Het komt er op neer dat een raads besluit alleen boven een besluit bin nen een gemeenschappelijke rege ling kan worden gesteld, als dat be sluit indruist tegen het algemeen belang óf in strijd is met de wet. Een financieel element is niet zwaar genoeg om te zeggen: daar mee gaat het wat ons betreft niet door. Natuurlijk is het goed dat in de gemeenteraden kritisch wordt gekeken naar dit punt, maar ik hoop van ganser harte dat ze ook aan meer denken dan alleen het lo kale belang. Het zou heel jammer zijn als dat zou gebeuren. We heb ben er vier, vijfjaar over gedaan om een compromis uit te werken. Ik denk dat de raad ook daar uitein delijk rekening mee moet houden." In onderstaande 1 jjjjj foto Marcel van Hoorn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72