Leefden we naast tijdbom?, vragen buren van vuurwerkmaker zich af Niet alle Shetlandpony's kunnen in Terhole blijven Ondernemers in heel Hulst samen in één vereniging WITTE GOUD Kinderkleding- en speelgoedbeurs in Terneuzen groter 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Het witte goud zit nog verstopt in de grond. Half april kan de oogst waarschijnlijk pas echt beginnen. Asperges gedijen het best op zanderige grond. Vooral dus langs de grens. door Bas Dingenouts In de rubriek 'Prikbord' wordt het ver haal achter een advertentie op internet of het traditionele 'supermarktprik- bord' verteld. De plaatser ervan legt uit wat hij of zij zoekt of in de aanbie ding heeft. Op de zorgboerderij in Terhole is plek voor vijftien Shetlandpony's. Daar om worden er regelmatig veulens aangeboden, foto Mark Neelemans Advertentie: Shetlandpony stam boek ie premie hengst ter dek king Waar: Prikbord van Zeelandnet Wie: jan-Kees en Caroline van Gaaien. In 1998 zijn we verhuisd naar onze boerderij in Terhole. Omdat we geen agrarisch be drijf hebben en de boerderij toch zinvol wilden benutten, be gonnen we een zorgboerderij. Eerst stalden we caravans, maar dat gaf veel te weinig voldoe ning." Aan het woord zijn Jan-Kees en Caroline van Gaaien, een echt paar dat met ziel en zaligheid werkt aan hun zorgboerderij. „We vangen hier kinderen en jon geren vanaf 5 jaar oud op, met een meestal verstandelijke beper king. We hebben Shetlandpo ny's, die verzorgd moeten wor den en waar de kinderen op kun nen rijden. We hebben goed ge schoolde mensen in dienst, die samen met ons de kinderen bege leiden. Vaak zijn de kinderen au tistisch, dus is kennis over deze specifieke zorg natuurlijk een ver eiste." Zo af en toe plaatst Jan-Kees een advertentie op het prikbord van Zeelandnet. „We werken met een vast aantal van vijftien Shet landpony's. Daarom zetten we ge regeld veulens te koop. Al onze pony's zijn stamboek gekeurd, dus erg geschikt voor zowel sport als fokkerij." Zo'n vijf jaar geleden zijn Jan-Kees en Caroline gestart met de zorgboerderij. „Naast onze zorgboerderij hebben we allebei een parttimebaan. Hierdoor kun nen we de kinderen voorlopig al leen op woensdagmiddag en za terdag opvangen. We hopen tij dens en na de zomer behoorlijk uit te breiden. We gaan niet al leen meer dagdelen open, maar gaan ook beginnen met een zorg- camping. Gezinnen, die een kind met een beperking hebben, kun nen dan samen vakantie vieren op onze boerderij. Daarnaast zijn we bezig om samen met een team van artsen echte behande lingen aan te bieden. Behandelen dus in plaats van begeleiden." Recent hoogtepunt op de zorg boerderij was de realisatie van een nieuwe ruimte met onder meer een keuken en speelgoed. „We hopen in de toekomst ons ta kenpakket te kunnen uitbreiden. Dit werk geeft zoveel voldoe ning. Het is prachtig om de kin deren te zien groeien, daar doe je het uiteindelijk voor." Aspergeseizoen door Henk Boot EEDE/ZUIDDORPE - Een auto rijdt bij Spitsbroek bv in Eede de oprit op. Stopt. De bestuurder tuurt naar de winkel. Draait zijn wagen en rijdt onverrichterzake weer weg. „We hebben nog geen asper ges, helaas. Maar mensen denken: 'we gaan toch eens zelf kijken, je weet maar nooit'." Het overkomt aspergeteler Ro nald Dikker uit Eede deze dagen wel vaker. Het is immers begin april. Bij een beetje goed weer, is het eerste witte goud dan al geoogst. Maar ook op de zandrug in Eede regeerde de vorst tot aan dit weekend. Zelfs een gerenommeerde teler als Dikker, hofleverancier van Ser gio Herman van sterrenrestaurant Oud Sluis, moet zich daar naar voegen. Alle trucs van telers om de natuur te misleiden ten spijt. Met thermische zeilen als spreien over de bedden. Of met onder grondse slangen met restwater van bedrijven onder diezelfde bed den. Of zoals Dikker doet: de bedden zo leggen dat ze vanaf zonsop komst het meeste profijt hebben van de koperen ploert. „Ik hoop dat we over een week de eerste as perges uit de grond kunnen ha len." Uit de koude grond wel te ver staan. Bij restaurant Onder de Lin den in Zuiddorpe wordt 'de ko ning onder de groentes' al vanaf 22 maart geserveerd. Asperges op 'Zuiddorpse wijze'. A raison van 31,50 euro. Tot 18 juni de blikvan ger op de menukaart. „Daarna wordt het Oosterscheldekreeft." Hoe flikt chefkok Sjef de Cock dat? „We halen ze vers uit Bra bant. Daar worden ze ook in kas sen geteeld." Topkwaliteit, stelt hij. „Niet te on derscheiden van die van het veld." Wat dat Zuiddorpse aan zijn maaltje asperges is, blijft het geheim van De Cock. Zodra het kan, betrekt hij zijn lekkernij ove rigens van boeren uit Absdale en Koewacht. Klandizie stelt dat op prijs. Telers in de streek hebben het nu moeilijk. Vooral 's nachts was het lang te koud. Tot zo'n 10 graden boven nul houden de asperge plantjes, diep in de bodem, zich koest. Maar bij warmte schrikken ze uit hun winterslaap en schie ten er ondergronds scheuten uit de wortels. In de bedden, al dan niet met een plastic deken erop, groeien ze in het donker. Wit als kaarsen. Tot ze een centimeter of twintig zijn. En hun kopjes door het dekzand breken. Dat is het moment dat de telers de asperges van de wortels steken. „In zanderige grond gedijen asper ges het best", weet teelster Wen dy Vael uit Absdale. Daarom lig gen de meeste velden in het zui den van Zeeuws-Vlaanderen. Her kenbaar aan de typische geblokte bedden op de velden. Met behulp van gps worden die tegenwoordig aangelegd. Om elke meter grond optimaal te benutten. „Eén hecta re levert in een goed jaar zo'n ze ven- tot achtduizend kilo op." Bij de familie Vael wordt deze week het folie machinaal uitgerold. Wendy Vael, teelster uit Absdale HULST - Alle organisaties van on dernemers in Hulst hebben zich aaneengesloten in een nieuwe or ganisatie, de Coöperatieve Onder nemersvereniging Oost-Zeeuws- Vlaanderen (COV OZV). De vere niging wordt de plaatselijke part ner van MKB Nederland en moet het gat opvullen dat ontstaat door opheffing van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel. COV OZV zal optreden als belangenbeharti ger van de Hulsterse onderne mers richting de gemeente. Zij wil ook een dochteronderneming stichten die collectief en dus goed koper producten en diensten in koopt voor de leden. door Theo Giele MIDDELBURG - Het experimenteren met vuurwerk is voor sommigen kennelijk een 'leuke' hobby. Vorig jaar augustus liepen twee bewo ners van de Terneuzense wijk Othe- ne tegen de lamp, na een tip. Een Middelburger verraadde zichzelf eerste paasdag, door een ontplof fing in zijn appartement aan de Nassaulaan. „Hebben we jaren naast een tijd bom geleefd?", vroegen omwonen den zich af op een door de ge meente belegde bijeenkomst. Dat de bewoner (38) zelf vuurwerk in elkaar probeerde te knutselen, was niet helemaal onbekend. Voorbijgangers die de man ken den, wisten ervan. De Middelbur ger woont al een jaar of vijftien aan de Nassaulaan. Vandaar de prangende vraag van omwonen den. Zij hoefden overigens zon dag, na de explosie, nog niet uit hun woning. Pas later in de week moest dat, nadat de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) was ge arriveerd en op onderzoek uitging in de portiekflat. Volgens de politie hebben omwo nenden sinds zondag geen gevaar gelopen. De woning was afgeslo ten, zodat niemand bij de vuur werkspullen kon. De EOD heeft woensdag stoffen voor de fabrica ge van vuurwerk uit het apparte ment meegenomen en tot ontplof fing gebracht op het strand van Vrouwenpolder. De bewoner is zondagavond al aangehouden door de politie. Hij was gewond geraakt aan zijn hand. De man had weinig contact met andere bewoners in zijn por tiek, maar veroorzaakte - tot voor kort dan - ook geen overlast. Hij wordt officieel verdacht van het opzettelijk teweegbrengen van een ontploffing waardoor de vei ligheid van de omgeving in ge vaar is gebracht. Half april hoopt Wendy Vael de eerste asperges aan de boerderij te verkopen. Vers van het land. „Dat zijn de lekkerste." Maar daarvoor moet de boer wel om half vijf al uit de veren. „We steken twee, soms driemaal per dag." Over de prijs kan ze nog weinig zinnigs zeggen. Dat hangt af van de oogst. En van de kwaliteit. Asperges zijn er officieel tot St. Jan, 24 juni. Dan korten de dagen en laten de telers de plant negen maanden met rust. Het wordt een kort seizoen, dit jaar. TERNEUZEN - De beurs in tweede hands kinderkleding en speel goed, zaterdagochtend van half tien tot twaalf uur in het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneu zen, is groter dan ooit. De organi serende Stichting Shaki breidt uit van 650 naar 830 vierkante meter. Ook is er een vijfde kassa. De op brengst wordt verdeeld over diver se goede doelen. Vier stichtingen zijn deze keer uitverkoren: Reyntje (opfleurmiddagen sociaal zwakkere kinderen), Het Steun punt Terneuzen voor (ex-)kanker- patiënten (kinderknutselproject), Sint Gabriel's Hospital Malawi en Suguru (weeshuis Ghana).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68