OM wil duidelijkheid over schoppende agent Succes van blog over zwerfafval hangt af van inbreng Zeeuwen I I I I I 22 ZEELAND Nawinter IP? DUIKSLACHTOFFER De zoektocht naar de vermiste duiker bij Scharendijke gebeurt aan de hand van strakke patronen. donderdag DUIKONCEVALLEN Prijzen vanaf 118.000,- k.k. EF Jan van Damme Ia ja, het gaat langzaam, graadje voor graadje. Maar we komen er wel, ook al hebben ze bij de NOS net een Fries klinkende weer man aangenomen. Die koude wind, die door alles en ieder een heen snijdende noordoos ter, ik heb er zo genoeg van. En ik ben niet de enige. Als ik door de stad fiets, over de dui nen wandel, langs de kraam met tuinplantjes loop op de markt - iedereen kijkt met naar de finish smachtende ijsogen. Weet je wel.Dat was mijn opa Tol. Hij was nog van ruim voor 1900, en is dus allang niet meer. Maar als ik hem nu over onze nawinter kon vertellen, zou hij glimlachen. Weet je wel, het voorjaar van 1923, of '38, of'55. Je kon je neus niet buitensteken of hij vroor eraf. Eén keer slechts heb ik hem ho ren klagen over een voorjaar, dat heden en geen verleden was. Dat zat zo. Op welwillend aandringen van goedbedoelen de nazaten had hij zich van zijn boerenhof naar een bejaarden huisje laten verhuizen. Zijn tuin was van twintig bij veer tig meter gekrompen naar een lapje grauwe aarde van twee bij twee. Daar pootte hij zijn vroe ge aardappelen. Bij elk groen stipje, dat zich boven de aarde waagde, voorspelde hij een re cordopbrengst. Ik zie hem nog staan, na die onverwachte nachtvorst die een week aan hield. De blaadjes van zijn aard appels zagen zwart. Hij aardde ze opnieuw aan. Ik heb niets meer gehoord over records. Die zwarte blaadjes spookten de afgelopen weken door mijn hoofd. Sinds enkele jaren koes ter ik in mijn tuin een bijzonde re pioenroos. Niet die verwaai de soort die al gaat liggen als er nog maar over een zomerbries- je wordt gesproken. Nee, het is een struikvormende pioenroos. De afgelopen weken ga ik dage lijks met haar in gesprek. Haar rode blaadjes zijn al centime ters uitgelopen. En dat in een voorseizoen dat het idee van een opwarmende aarde weer een geheel nieuwe dimensie geeft. Ik fluister haar elke och tend in om vooral niet op het vroege licht te letten. Toe dan, nog een graadje erbij. Als mijn pioen toch zwart kleurt, zal ik haar aanaarden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie heeft de politie gevraagd of het korps een integriteitsonder- zoek heeft uitgevoerd naar een agent die een geboeide arrestant in zijn kruis schopte. Die agent liet zijn politiehond in de nacht van 10 april 2012 bij 's Heerenhoek los toen er werd ge zocht naar een koperdief. De agent had vervolgens een twintig tal minuten geen controle over die hond. In die tussentijd spoor de die hond de verdachte koper- dief op die zich had verborgen in een sloot. Daarop ontstond een ge vecht waarbij de verdachte vijftig maal werd gebeten. De hond raak te ook gewond. De hondengelei der was daar zo woedend over dat hij de verdachte, na zijn arrestatie en na het boeien, schopte. De Middelburgse rechtbank vond begin februari dat de rechten van de verdachte, een 33-jarige man uit 's Heerenhoek, door dat alles zo waren geschonden dat het OM niet ontvankelijk werd verklaard. Daardoor liep het bedrijf waar de verdachte koper had gestolen ook de kans mis de geleden schade van 56.000 euro vergoed te krij gen. Het OM heeft, zo zegt Elke Kool, de politie gevraagd of er een inte- griteitsonderzoek naar deze agent is uitgevoerd. Afhankelijk van het antwoord besluit het OM of zo'n onderzoek er alsnog moet komen en of die agent wel of niet discipli nair gestraft moet worden. Het OM is ook in hoger beroep ge gaan tegen de uitspraak. Raadsman Martijn van der Want benadrukt dat zijn cliënt niet om het onderzoek heeft gevraagd. „Wij zijn tevreden met de uit spraak van de rechtbank." Tijdens de rechtszaak liet de offi cier van justitie nog weten dat die hond wel gezien moest worden als een lid van het gezin van die agent. Om die reden vond hij de schop in het kruis wel enigszins begrijpelijk. Zat'rda^ t opr.! ,0-00 uur f O' Remus speurt door Marcel Modde SCHARENDIJKE - De Remus 'zwemt' langszij, terug van een goed drie kwartier durende zoek tocht op de bodem van de Greve- lingen. De onderwaterrobot (mo delletje torpedo) is aan beide flan ken uitgerust met sonarvensters die dertig meter ver kunnen kij ken. Alle mogelijke contacten wor den zo letterlijk in beeld gebracht en opgenomen. „We letten daarbij specifiek op de vorm, afmeting en schaduw die dat contactpunt oplevert", vertelt duikleider Bernd Roelink van de Defensie Duik Groep. Geeft dat aanleiding om te vermoeden dat de Remus een lichaam zou kun nen hebben gezien, dan wordt een duiker van de marine naar dat punt gestuurd. Roelink acht de kans groot dat de vermiste man uit Wolphaartsdijk (30) bin nen afzienbare tijd wordt gevon den. De omstandigheden in het Grevelingenmeer zijn wat dat be treft volgens hem nagenoeg ide aal. „Stroming en grote rotsblok ken zijn voor ons de meest waar deloze factoren om resultaat te boeken. Dat heb je hier nauwe lijks." De duikgroep van de marine wordt zo'n vijf tot tien keer per jaar ingeschakeld om te helpen zoeken naar een waterslachtoffer. Deze winter moest de groep twee keer onder het ijs. En het waren dezelfde marineduikers die wer den ingezet bij de zoektocht naar de vermiste opvarenden van het vrachtschip de Baltic Ace, dat be gin december op 65 kilometer voor de Zeeuwse kust zonk na een aanvaring. De Remus heeft een topsnelheid van 7 kilometer per uur en kan onder iedere denk bare omstandigheid z'n werk doen. De marine introduceerde de onderwaterrobot drie jaar gele den. Ze worden vooral gebruikt om passagiersschepen te inspecte ren op explosieven. Roelink: „We hebben geen flauw idee waar de duiker zou kunnen zijn. En als het om een groot ge- De Remus wordt voorbereid voor de zoektocht onder water bij Scharendij ke. foto Bernd Roelink, Defensie Duik Groep Marine bied gaat, bewijst de Remus altijd z'n kracht. We kunnen ieder ge wenst zoekpatroon programme ren. Als het moet kan hij zes uur lang onder water blijven. Dat is hier nu niet nodig. Na een inspec tie van drie kwartier tot een uur, komt de Remus weer terug en kunnen onze experts vervolgens de beelden analyseren. Hij kan zo wel links als rechts een heel pad aanstralen. En wat hij ziet, geeft hij ook duidelijk aan." Vooralsnog is het zoekgebied be perkt tot ongeveer een halve kilo meter grote zone voor de duikstei- ger. In die strook liggen twee klei ne en een groot wrak (de Ser pent). De wrakken zelf zijn ook af gezocht. Om niets aan het toeval over te laten, is verderop ook een vijftig meter diepe put doorzocht. „Dat leverde één contact op, maar dat was verder niets", vertelt Roe link. „Als een duiker een lichaam vindt, is hij in principe niet diege ne die het slachtoffer er ook uit haalt. Ook al zijn we daar op ge traind, dat is altijd weer een hele intensieve ervaring. De procedure is dat de vindplaats wordt gemar keerd met een bolletje. Vervol gens gaat er een tweede duiker naar toe om het lichaam op te ha len. Hij is er dan op ingesteld. Dat is heel wat anders dan wanneer je daar opeens tegenaan zwemt." De meeste duikongevallen hebben volgens duikbond NOB een medi sche oorzaak. Daarbij gaat het veelal om een fa lende functie van hersenen (des oriëntatie), hart of longen, aldus duikarts Tjeerd van Rees Vellinga van het hyperbaar centrum in Goes. Met een goed duikpak kan een duiker het in dit koude water zeker twee uur uithouden. Onvoldoende vaardigheid voor een specifieke duiklocatie en falen de apparatuur vormen eveneens vaker voorkomende oorzaken. De afgelopen 5 jaar zijn 7 duikers in Zeeland om het leven geko men, van wie 4 in 2011. MIDDELBURG - Zwerfafval is de er gernis van veel Nederlanders. Ook in Zeeland is het een probleem. Het is haast onmogelijk de deur uit te gaan en géén rommel tegen te komen. Daarom begint PZC-redac- teur Rolant Quist vanaf vandaag met een blog over zwerfafval: Stortplaats Zeeland. Daarop schrijft hij over de verrom meling van de provincie. Uit erger nis, aldus Quist. „Ie hebt soms het gevoel dat sommige mensen de provincie als een open vuilnisbelt zien. Zoveel rommel is er te zien, voor wie een beetje oplet." Het belangrijkste principe van het blog is volgens Quist dat de Zeeu wen zélf mee gaan doen. „Het suc ces zal in hoge mate afhangen van de bereidheid van de inwoners van Zeeland om mij te laten weten waar zwerfafval voorkomt. Ik kan niet zelf heel Zeeland afreizen. Ik vraag de bloglezers dan ook foto's te mailen. Deze worden op het blog geplaatst, en elke locatie wordt aangegeven op een interac tieve kaart. Dat moet een kaart worden met daarop 'hotspots' van zwerfafval." Het doel van het blog is de Zeeu wen én Zeeuwse overheden meer betrokken te maken bij het thema zwerfafval en vooral bij het bestrij- den ervan. Nieuws en cijfers over zwerfvuil zijn te vinden op het blog, maar ook een agenda met eve nementen rond het thema. Ook daarvoor kunnen inwoners activi teiten aandragen. Op het blog is vooral veel te zien, zoals foto's en infografieken. Mensen uit de pro vincie die iets te maken hebben met zwerfafval, wordt gevraagd een bijdrage te schrijven. pzc.nl/stortplaatszeeland e-mail: stortplaatszeeland@gmail.com, facebook: www.facebook.com/ stortplaatszeeland en twitter: @stortzeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66