3 Vijftal betrapt bij knippen hennep De Ford Transit Custom Champions Edition BEVELANDEN en THOLEN 27 Bedrijf Dutch Seaweed uit Kapelle wil in de Mattenhaven op Neeltje Jans beginnen met opzetten kwekerij. Meervoudig kampioen onder de bedrijfswagens Goes: Auto Adria B.V., 0113 - 22 04 40. Oostburg: Van de Ree Oostburg B.V., 0117 - 38 32 30. Terneuzen: Van Putten Zn. B.V., 0115 - 61 38 57. Vlissingen: Autobedrijf Joosse, 0118 - 41 94 20. Zierikzee: Auto Adria Zierikzee B.V., 0111 - 41 72 16. Nu met 4 jaar onderhoud en 4 jaar garantie voor!,- per week (maximaal 100.000 km). DONDERDAG 4 APRIL 2013 Eerste boerderij voor zeewier door Henk Postma NEELTJE JANS - Er zijn plannen op Neeltje Jans een boerderij te be ginnen voor de teelt van zeewier. Dat wordt dan mogelijk Neder lands eerste commerciële zeewier kwekerij. Initiatiefnemer is John Koster, afkomstig uit een vissersfa milie in Kapelle. Hij heeft er het bedrijf Dutch Seaweed B.V. voor opgericht. Koster wil een 'zo duurzaam mo gelijke' opzet, liefst in de Matten haven. Mocht dat op problemen stuiten, dan zijn er wellicht moge lijkheden in de Betonhaven. Het initiatief volgt op diverse klei ne experimenten met de kweek van zeewier op stekjes in de Oos- terschelde (Schephoek), de Noord zee en de Waddenzee. Het experi ment bij Schelphoek krijgt moge lijk ook een bedrijfsmatig vervolg. De Universiteit Wageningen is bij al die initiatieven betrokken. Een andere 'spin in het web' is North Seaweed BV, ook uit Kapelle. Dat bedrijf legt zich sinds vorig jaar toe op de toepassing van zeewier eiwitten in een grote diversiteit aan producten, van voedsel tot medicijnen en cosmetica. Het daarvoor benodigde zeewier wordt nu vooral nog geïmpor teerd uit Frankrijk en de Stille Oceaan. In Nederland, en vooral de Oosterschelde, wordt al wel 'ge vist' op zeewier, tot dusver vooral voor het verpakken van oesters. Het bestemmingsplan voor Neel tje Jans, dat net vernieuwd is, biedt nog geen mogelijkheden het Kosters teeltplan te realiseren. Maar de gemeente Veere is wel be reid er ruimte voor te maken, wanneer andere belangen zich er niet tegen verzetten. „Zulke be drijven horen daar thuis. We be naderen het met een positieve in steek", zegt wethouder Jaap Melse desgevraagd. De Mattenhaven is al bij twee be drijven in gebruikt voor het kwe ken van hangmosselen. Er res teert nog zo'n drie hectare waarin zeewier kan worden gekweekt. Dan moet de gemeente Veere eerst wel het bestemmingsplan wijzigen. De plek geldt nu nog als natuurgebied. Ook moet bekeken worden of de twee mosselkweke rijen niet worden benadeeld, on der meer door beperking van uit breidingsmogelijkheden. De Betonhaven is een andere mo gelijkheid, maar die geldt ook als natuurgebied. Bovendien wordt die al gebruikt door de beroeps- hectare is er nog onge veer vrij in de Matten haven. John Koster wil er 'klein beginnen' met de teelt van zeewier. en pleziervaart. Ook daar moet eerst bekeken worden of die be langen niet worden geschaad. John Koster heeft een sterke voor keur voor de Mattenhaven, omdat dit een 'beschutte' plek is. Er kan daar, zegt hij, betrekkelijk goed koop zeewier worden geteeld, om dat je het niet hoeft af te bakenen met boeien. Koster „Het is al een afgesloten gebied. Doe je het in open water, dan rekent Rijkswa terstaat voor elk boeitje 25 euro per dag. Dan is het niet leuk meer." Er ontstaat overigens steeds meer bedrijvigheid in en om de voor malige werkhavens op Neeltje Jans. Afgelopen maand is een nieuw bestemmingsplan onher roepelijk geworden waarmee de gemeente Veere, ruimte maakt voor de bouw van negen enorme windmolens. VLISSINGEN - In een woning aan de Gerrit Rietveldstraat is afgelopen zaterdagmiddag een in werking zijnde hennepkwekerij aangetrof fen die al deels was geknipt, zo maakte de politie pas gisteren be kend. Een agente twitterde op de dag zelf 'dat we net op tijd waren'. Na een tip gingen agenten de wo ning binnen. Op dat moment wa ren daar vijf mensen aanwezig die bezig waren met het knippen van de hennepplanten. Zij wer den aangehouden. In de kwekerij werden 300 plan ten aangetroffen en 490 planten bakken. De reeds geknipte toppen zaten al in enkele dozen. Volgens de politie gaat het om circa negen tien kilo aan henneptoppen. Alle planten en de kweekapparatuur zijn door een gespecialiseerd be drijf geruimd en worden vernie tigd. Volgens de politie heeft een monteur van de Delta vastgesteld dat er geknoeid is met de meter. De stroom, die nodig was voor de kwekerij, werd buiten de meter om afgenomen. De aangehouden personen zijn na verhoor en het opmaken van processen-verbaal weer in vrij heid gesteld. Ze mogen later voor de rechtbank verschijnen. De politie benadrukt dat de aan wezigheid van een hennepkweke rij gevaar voor de buurt kan ople veren omdat de elektriciteit vaak ondeskundig is aangelegd. „Crimi nelen die zich bezighouden met il legale hennepteelt gebruiken on derling veel geweld. De schade die de teelt veroorzaakt is groot. Woningcorporaties en energiebe drijven draaien op voor lekkages, brandschade en illegaal getapte energie. Georganiseerde crimine len frauderen met uitkeringen en hypotheken om geld wit te was sen." Met de Transit Custom zet Ford een ware kampioen op de weg. Vanwege zijn vele onderscheidingen is er nu de Champions Edition. Rijk uitgerust en uitsluitend verkrijg baar in een exclusieve, gelimiteerde oplage tegen een zeer aantrekkelijke prijs. Stelt u zich voor: airconditioning, 6 airbags, cruise control, lederen bekleding inclusief stoelverwarming, Ford SYNC communicatie- en entertainmentsysteem, 5-inch kleurennavigatiesysteem, achteruitrijcamera, 18-inch lichtmetalen velgen, LED dagrij- verlichting, RVS side-bars, RVS instaplijsten... en nog veel, veel meer. Ga nu naar uw Ford dealer voor een uitgebreide kennismaking met de Transit Custom Champions Edition! Multifunctioneel dashboard Elektrisch verstelbare bestuurdersstoel Achteruitrijcamera Zie voor kosten en voorwaarden'ford.nl/verkoopvoorwaarden. Afgebeelde model kan afwijken van standaardspecificaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63