'Neeltje Jans geschikt voor zeewierboerderij' Duikschip tijdelijk aan loswal Brouwershaven 't Staepel'of en De Klimop in finales Vlissingen bespaart fors op ambtenaren 24 SCHOUWEN-DUIVELAND VOOR- EN VROECSCHOOLSE EDUCATIE door Henk Postma neeltje jans - Er zijn plannen op Neeltje Jans een boerderij te begin nen voor de teelt van zeewier. Dat wordt dan mogelijk Nederlands eer ste commerciële zeewierkwekerij. Initiatiefnemer is John Koster, af komstig uit een vissersfamilie in Kapelle. Hij heeft er het bedrijf Dutch Seaweed voor opgericht. Koster wil een 'zo duurzaam mo gelijke' opzet, liefst in de Matten haven. Mocht dat op problemen stuiten, dan zijn er wellicht moge lijkheden in de Betonhaven. Het initiatief volgt op diverse klei ne experimenten met de kweek van zeewier in de Oosterschelde (Schelphoek), de Noordzee en de Waddenzee. Het experiment bij Schelphoek krijgt mogelijk ook een bedrijfsmatig vervolg. De Universiteit Wageningen is bij al die initiatieven betrokken. Een andere 'spin in het web' is North Seaweed BV, ook uit Kapelle. Dat bedrijf legt zich sinds vorig jaar toe op de toepassing van zeewier eiwitten in een grote diversiteit aan producten, van voedsel tot medicijnen en cosmetica. Het daarvoor benodigde zeewier wordt nu vooral nog geïmpor teerd uit Frankrijk en de Stille Oceaan. In Nederland, en vooral de Oosterschelde, wordt al wel 'ge vist' op zeewier, tot dusver vooral voor het verpakken van oesters. Het bestemmingsplan voor Neel tje Jans, dat net vernieuwd is, biedt nog geen mogelijkheden het Kosters teeltplan te realiseren. Maar de gemeente Veere is wel be reid ruimte te maken, wanneer andere belangen zich er niet te gen verzetten. „Zulke bedrijven horen daar thuis. We benaderen het met een positieve insteek", zegt wethouder Jaap Melse. De Mattenhaven is al bij twee Schouwen-Duivelandse bedrijven in gebruikt voor het kweken van hangcultuurmosselen. Er resteert nog zo'n drie hectare waarin zee wier kan worden gekweekt. Dan moet Veere wel eerst het bestem mingsplan wijzigen. De plek geldt nu nog als natuurgebied. Ook moet bekeken worden of de twee mosselkwekerijen niet wor den benadeeld, onder meer door beperking van uitbreidingsmoge lijkheden. De Betonhaven is een andere mogelijkheid, maar die geldt ook als natuurgebied. Boven dien wordt die al gebruikt door de beroeps- en pleziervaart. Ook daar moet eerst berekend worden of die belangen niet worden ge schaad. John Koster heeft een sterke voor keur voor de Mattenhaven, omdat dit een 'beschutte' plek is. Er kan daar, zegt hij, betrekkelijk goed koop zeewier worden geteeld, om dat je het niet hoeft af te bakenen met boeien. Koster „Het is al een afgesloten gebied. Doe je het in open water, dan rekent Rijkswa terstaat voor elk boeitje 25 euro per dag. Dan is het niet leuk meer." Veel kritiek op t AtnoLifli. door Joeri Wisse brouwershaven - Duikschip de Panda opent komend weekend het seizoen aan de loswal van Brouwershaven. Deze stek is on dernemer Herman Klaassen tijde lijk toegewezen zolang er nog geen overeenstemming is over een permanente oplossing. Klaassen lag ruim twintig jaar met zijn duikschip in de haven van Scharendijke. Afgelopen win ter moest hij daar weg, nadat de haven was geprivatiseerd. Sinds die tijd is Klaassen in onderhande ling met de gemeente Schou- wen-Duiveland over een alterna tieve ligplaats in Den Osse. Inmiddels heeft de gemeente een voorstel gedaan voor een tarief, maar daar kan Klaassen zich niet in vinden. „Dat kan ik simpelweg niet behappen", zegt hij. Het is de bedoeling dat ook de marinesche pen naar Den Osse verkassen. Sem van der Linde van De Klimop (blauw shirt) ontsnapt aan drie aanval lers van Onder de Wieken, foto Dirk-Jan Cjeltema zierikzee - 't Staepel'of uit Renes- se en De Klimop uit Dreischor zijn de winnaars van de jongens competitie in het Schouwse schoolvoetbal. 't Staepel'of mag naar de Zeeuwse finale van de elftallen in Bruinis- se en De Klimop naar de finale van de zeventallen in Oostburg. Beide regiofinales worden op 15 mei gespeeld. Voor het eerst werden woensdag op sportpark Den Hogen Blok sportiviteitsprijzen uitgereikt. Dat is een landelijke actie van sponsor AH, die werkt aan meer respect in de sport. De Meerpaal uit Bruinisse won de prijs bij de elftallen. Bij de zeventallen kreeg de J.W. van der Doelschool uit Zierikzee de oranje-blauwe vaan. door Emile Calon vlissingen - Op een aantal afdelin gen piept en kraakt het. En als we nog eens moeten bezuinigen dan moeten we taken schrappen, aldus directeur Hans van Houdt van de gemeente Vlissingen. Enkele jaren geleden kreeg hij als taak het mes te zetten in het aan tal ambtenaren in de inhuur van externe krachten om de kosten van het ambtelijk apparaat dras tisch in te perken. Die klus is meer dan geslaagd. Ten opzichte van eind 2008 is het personeelsbe stand met 36 fte's afgenomen waardoor er ruim tien procent minder werken. „De lucht is uit de organisatie", zo vat hij het re sultaat samen. „We werken nu een stuk efficiënter en er wordt beter samengewerkt." De uitstroom van medewerkers is, op één na, zonder gedwongen ontslagen gegaan. Via een prepen sioenregeling zijn er, inclusief de zeven van dit jaar, 44 vertrokken. Met tien ambtenaren is een rege ling getroffen en negen zijn over geplaatst naar Middelburg. Vlissingen huurt nu ook fors min der externen in. In 2009 was de gemeente nog 2,7 miljoen euro kwijt tegen 1,2 miljoen in 2012. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54