'Paaseieren zoeken is duiker fataal geworden' Aquacultuur kan brood op de plank brengen ZEELAND 23 commentaar Duikongeval Zorgen in Kamer over wegenvignet Dodelijk ongeval bij Westkapelle Zeeland vernieuwt DONDERDAG 4 APRIL 2013 minutieus bodem af Bij de Kabbelaar bij Scharendijke werd woensdag voor de derde achtereenvolgende dag gezocht naar de duiker uit Wolphaartsdijk. foto Dirk-Jan Gjeltema SCHARENDIJKE - Aan ervaring en bekendheid met de duikstek voor Dive-inn De Kabbelaar heeft het zeker niet gelegen, zoekt eigenaar Bastian Mathijssen naar een oor zaak. De vermiste 30-jarige man uit Wolphaartsdijk en zijn buddy kwamen daar al jaren. Mathijssen heeft ze leren kennen als 'fanatiek, maar ook wel een beetje laks'. „We verstoppen ieder jaar met Pasen honderd beschil derde golfballen onder water. Vo rig jaar kwamen die gasten met 16 'paaseieren' het water uit. Dat was ongekend! Ik denk dat ze daar nu weer op uit waren." Toen ze maandagochtend om acht uur het water in stapten, gingen ze ie der een kant op. „Dat deden ze bijna altijd." Mathijssen houdt er rekening mee dat lage watertemperatuur (2 graden Celsius) en het slechte zicht (een halve meter) de Wolp- haartsdijkenaar parten heeft ge speeld. Na een uur duiken stond de buddy weer op de kant. Omdat het volgens Mathijssen niet onge bruikelijk was dat ze onafhanke lijk van elkaar uit het water kwa men, was de buddy niet direct on gerust. „Ik kwam om kwart voor tien op de zaak en toen hoorde ik er van. Hij had nog steeds geen alarm geslagen. Hij was verward, helemaal van de kaart." Mathijssen heeft daarop zelf 112 gebeld. Ook stuurde hij zes dui kers, die op dat moment in zijn centrum waren, het water in om te zoeken. Anderhalf uur later arri veerde het brandweerduikteam uit Spijkenisse, gevolgd door de teams Goes en Terneuzen. „Die gasten van Spijkenisse zijn be roeps en kunnen er zeker aan de ze kant van de Brouwersdam veel sneller bij zijn. Eigenlijk is het gek dat we op Schouwen-Duive- land geen eigen brandweerdui kers hebben. Je bent omringd door het water! Maar dat is jaren geleden wegbezuinigd. Aan de an dere kant, je bent als duikteam nooit op tijd en dus altijd bezig met bergen van een lichaam. Dat kun je dan misschien ook maar beter aan professionals overlaten." Het ongeluk is voor Mathijssen aanleiding de protocollen van het duikcentrum nog eens aan te scherpen. „Wij kunnen makkelij ker een inschatting maken van een situatie. Wat mij betreft wordt altijd direct alarm geslagen. Je kunt de hulptroepen ook altijd weer terugroepen." Deze krant besteedt aan dacht aan negen projec ten die de Zeeuwse econo mie moeten opstuwen. Vandaag deel acht: aquacultuur. Kartrekkers van deze business- case zijn Wim Tacken (had diver se hoge functies bij het ministerie van Landbouw en Visserij) en Maarten Janse junior, een akker bouwer die bekend is van de bin- nendijkse zeekraalteelt. Aquacultuur begint een aardig be- drijfstakje te worden. Bij Yerseke (zoals Roem van Yerseke, kweek mosselbroed), Colijnsplaat (De Zeeuwse Tong, duurzame kweek tong) en Neeltje Jans (Seafarm, energiezuinige tarbotkwekerij) zijn al verschillende bedrijven ac- tief, de een succesvoller dan de an der. Wat is het doel van deze business- case? „We willen de sector aquacultuur versterken en uitbouwen, zodat bedrijven meer perspectief wordt geboden en Zeeland zijn voor sprong behoudt, want ook in het buitenland zitten ze echt niet stil." Wat levert het Zeeland op? „Er zijn nu dertig bedrijven bezig in de aquacultuur. Er kan een nieuwe sector ontstaan die zorgt voor banen en toegevoegde waar de. Brood op de plank dus." In hoeverre gaat het onderwijs hier in mee? „Volop. De HZ heeft een oplei ding aquacultuur, zodat er ook ge schoold personeel voor deze nieu we sector wordt afgeleverd. De HZ biedt vanaf april eveneens de opleiding Zeeuwse Tong aan, waarin de kennis van het tongpro ject wordt doorgegeven. De oplei ding richt zich behalve op studen ten, ook op boeren en vissers die binnendijks vis, schelpdieren of zilte groenten willen kweken." Waar liggen de risico's? „Het is een nieuwe tak van sport. Het vergt ondernemers die inno vatief durven te zijn en die om kunnen gaan met onzekerheden. Kijk naar het project Zeeuwse Tong, waarin de kweek van algen, schelpen, zagers en tong worden gecombineerd. De tong is het las tigste onderdeel van de keten, want de vis groeit niet erg hard. Het is gecompliceerd om de na tuur na te bootsen op land." De aanleg van een kustlaboratorium bij Burghsluis, waar ondernemers dieren en planten in een natuurlijke omgeving kunnen kweken, is een voorwaarde om de aquacultuur op te stuwen? „Praktijkonderzoek is cruciaal." G isteren werd in het Grevelingenmeer voor de derde achter eenvolgende dag ge zocht naar het lichaam van een vermiste duiker. De Defensie Duik Groep zette een onderwa terrobot in. Zonder resultaat. Het moeizame speurwerk maakt nog eens duidelijk hoe 'anders' de onderwaterwereld is. Duikers zijn daar in hoge ma te op zichzelf aangewezen. Wie in moeilijkheden raakt, kan vaak alleen nog door zijn duik- maat worden geholpen. Red dingsteams hebben geen zin. Ze komen altijd te laat. Het drama bij Scharendijke wijst alle duiksporters op de donkere kant van hun liefheb berij. Ook al weten ze allemaal dat je geen risico moet nemen, dat je een goede conditie moet hebben en dat je apparatuur tip top moet zijn, en ook al hande len ze daar allemaal zo goed mogelijk naar, toch gaat het zo nu en dan helemaal fout. Dat lijkt aan deze sport te kleven. De duizenden sportduikers die na dit ongeluk gewoon weer te water gaan zijn gewaarschuwd. DEN HAAG - De Tweede Kamer maakt zich zorgen over de gevol gen voor Zeeland als België een wegenvignet invoert. Zowel PvdA als WD vragen bij het kabinet aandacht voor de Zeeuwse situatie. De PvdA wil weten of inwoners van Zeeuws- Vlaanderen kunnen worden ge compenseerd als België een we genvignet invoert. Voor hen wordt het dan onmogelijk om zonder betaling vanuit het buiten land hun huis te bereiken. De WD vraagt of het kabinet het als een reële mogelijkheid ziet dat de Europese Commissie het wegen vignet verbiedt. Ook vraagt ze het kabinet of het het voornemen in Europa aan de orde kan stellen. WESTKAPELLE - De technische re cherche onderzoekt of een man op een camping aan de Dominees hofweg bij Westkapelle gestorven is door een bedrijfsongeluk of door een natuurlijke oorzaak. Rond 13.15 uur vond er woensdag een incident plaats op de bewuste camping. Het slachtoffer was op dat moment bezig met werkzaam heden aan een elektrische installa tie. Nadat het bewuste incident werd een ambulance opgeroepen voor reanimatie. De brandweer en een traumahelikopter werden eveneens opgeroepen ter onder steuning van het personeel van de ambulance. De politie kon nog niet zeggen wanneer het onder zoek is afgerond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53