Kan cabaret ook een tikkeltje uitdagender? 10 UIT Het toneel is op in de agenda. Alles op dat gebied is al be schreven. Dan moet er maar ge lachen worden. Bij cabaret bij voorbeeld. Zeeland biedt de ko mende weken diverse kansen. The Spirit of Russia getuigt van tomeloze energie De danshow 'The Spirit of Russia' biedt een kennismaking met de Russi sche danscultuur en een reis in de vergaande Russische geschiedenis. Met 686 handgemaakte kostuums, de tomeloze energie van de 42 dan sers en de fascinerende choreografie- ën geeft The Russian National Dance Theatre een boeiende inkijk in de tra dities, culuur en geschiedenis. Zaterdag 6 april, Scheldetheater, Ter- neuzen, 20.00 uur. Enge Buren manifesteren zich ritmisch en harmonieus Enge Buren met het programma 'Reu ring' houdt in: Drie mannen op een podium. Een lading instrumenten. Prachtige meerstemmigheid, aanste kelijk enthousiasme, absurdistische muziekcreaties, persiflages en karika turen. Enge Buren staat ook voor mu ziekstijlen uit alle windstreken van de wereld, humorvol gecombineerd met Nederlandse kneuterigheid. Zaterdag 6 april, Dorpshuis, Renesse, 20.15 uur. Jazz-zangeres Myriam West treedt op met Jasper van Damme Jazz-zangeres Myriam West en haar kwintet ontvangen als speciale gast de Zeeuwse saxofonist Jasper van Damme. New Orleans kruipt onder je huid, ondervond singer-songwriter Myriam West toen ze in Amerika's nummer één muziekstad verbleef. Zij vond er de jazz, de blues, de swamps en de zon. Terug in Amsterdam ving ze haar ervaring in nieuwe songs. Zondag 7 april, Grote Kerk, Groede, 14.00 uur. Muzikale voorstelling over Joodse schrijfster Ilse Weber Ensemble Waisisi brengt aangevuld met enkele acteurs de muzikale voor stelling 'Ik kus je duizendmaal'. De productie is gebaseerd op het levens verhaal van de Joodse dichteres en schrijfster Ilse Weber (1903-1944). Het verhaal wordt verteld vanuit het blikveld van Hanus, zoon van Ilse We ber. Hij doet dat aan de hand van tal loze brieven die zijn moeder schreef. Zondag 7 april, 't Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 14.30 uur. The Keytones: topband in de rockabilly scene Erg laat aan de agenda toegevoegd én op een dinsdagavond. Voor de pro grammeur van De Piek zijn dat geen belemmeringen een topband uit de internationale rockabilly scene als The Keytones binnen te halen. De band maakte diverse hitsingles en al bums waaronder de bestseller Back en Beyond, maar ook o.m. Speak after the tones en Boola Boola. Dinsdag 9 april, De Piek, Vlissingen, 20.30 uur. Het toneel is op. Er staan geen voorstellingen meer op de cultuuragenda's van dit seizoen waar ik niet al eerder over schreef. Triest. Dan moet er maar gelachen worden. Schrijven op voor hand over cabaret is niet zo leuk. Alle voor stellingen beloven even hilarisch en toch gevoelig te zijn. De cabaretier is met de mond altijd maatschappijkritisch, onder scheidt zich hoogstens van anderen in de mate van zelfspot. Moderne humor is bij voorkeur een tikje grof, alsof hij eerst door een harnas van zurigheid en wantrouwen heen moet breken. Dat hameren en beite len is het ruwe werk waar de vakman wei nig plezier aan beleeft. De geestigheid is ook een beetje op, geloof ik. De komende week zijn er minstens vier ca baretvoorstellingen te zien in Zeeland. Tlis- sen de eerste twee zult u zelfs moeten kie zen, beide staan geprogrammeerd op 9 april. Dan komen De Nachtzusters naar Goes en Richard Groenendijk komt naar Vlissingen. Als die Nachtzusters (Ottolien Boeschoten en Jet van Boxtel) doen wat ze beloven, kan hun voorstelling De bonte buurtbus nog wel interessant worden. On der het motto 'Zouden wij hier willen wo nen?' kijken de dames hoe het is gesteld met de politiek, de infrastructuur, de actua liteit en de cultuur in de plaats van hande ling. Binnenkort Goes dus. Als ervaren in terviewsters (5 jaar ervaring op VPRO-ra- dio) voelen ze in hun programma de burge meester of een wethouder en ook een loka le kunstenaar aan de tand. Omdat dit alles onder het vaandel 'cabaret' plaatsvindt (en u er stevig voor in de beurs moet tasten), zal er wel gepoogd worden om met humor te scoren. Dat is een (avontuurlijke) kant van cabaret die zelden wordt uitgepro- Jet van Boxtel (I) en Ottolien Boeschoten als 'De Nachtzusters' in de voorstelling 'De Bonte Buurtbus'. beerd, verwant aan de stand-up maar nog een tikkeltje uitdagender. Kan het, zal het? Ik hoop dat ze scherp staan, de nachtzus ters. Op hetzelfde moment speelt Richard Groenendijk in het Arsenaaltheater zijn voorstelling Alle Dagen. Heel enthousiast ontvangen, met een mix van grappen en liedjes. Hoog niveau, de man is een knap verteller, een kunstenaar met woorden, ook in zijn liedjes. Alle Dagen won vorig jaar de Poelifinario Cabaretprijs voor het meest indrukwekkende cabaretprogramma van het voorgaande theaterseizoen. De ju ry noemde het 'een intiem en persoonlijk programma, maar met een universele draai'. - „Hilariteit en kwetsbaarheid staan volkomen autonoom naast elkaar. Wat een prachtig uitgebalanceerd programma." Als dat niet nieuwsgierig maakt. Op 11 april komt Schudden naar de Schouwburg van Middelburg met We vie ren het maar (morgen 5 april reeds in De Maagd in Bergen op Zoom). Een cabaret programma dat het leven ziet als een 'feest je waar je niks te zoeken hebt, want je bent niet in de stemming. Maar hoe gaat dat dan: nu je er toch bent, vier je het maar mee'. Naar oud gebruik bij dit duo is dit ca baret met veel (toneel)spel en mime. Wei nig woorden dus, in plaats daarvan veel ab surdistische en fysieke scènes. Werden een jaar eerder (2011) ook genomineerd voor de zelfde Poelifinario-prijs. Aan het einde van de (volgende) week- komt Silvester (de linkse helft van het voor malige cabaretduo Arie Silvester) met In de lift naar Goes. Sinds hij solo is gegaan, zijn de programma's steeds beter gewor den. Mede dankzij zijn improvisatietalent en zijn bijzondere animatiekwaliteiten. Veelzijdig mens, van lijstduwer in de poli tiek tot schrijver van een kinderboek. 'De Nachtzusters', din. 9 april, De Mythe, Goes, 20.00 uur; Richard Groenendijk, din. 9 april, Arsenaal theater, Vlissingen, 20.15 uur; Schudden, don. 11 april, Schouwburg, Middel burg, 20.00 uur; Silvester, za. 13 april, De Mythe, Goes, 20.00 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50