Optimisme over snel sociaal akkoord Luxe NIJLCRUISE L 4 BINNENLAND Eis vijftien jaar voor raketaanval op rechtbank THUISDETENTIE Taakstraf niet als 'uitje in het bos' KRAS.NL interview Thuis je straf uitzitten met een enkelband is géén pretje. „Mensen onderschatten het." BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cPm Voor sommige veroordeelden is onzichtbare controle gekmakend fl W&S i DEN HAAG - Het optimisme groeit dat werkgevers en vakbonden op korte termijn een sociaal akkoord bereiken. De partijen onderhande len sinds half maart over de kabi netsplannen voor onder meer de WW en het ontslagrecht en over maatregelen om de economie aan te jagen. Bronnen rondom het overleg mel den dat er voortgang wordt ge boekt en achten een akkoord bin nen twee weken mogelijk. Binnen de regeringscoalitie van WD en PvdA is het optimisme nog wat groter. Daar wordt reke ning gehouden met een akkoord voor volgende week zaterdag, als een ledenbijeenkomst van vakcen trale FNV gepland staat. Met een sociaal akkoord in de hand hoopt het kabinet gemakke lijker voldoende draagvlak te ver werven bij de oppositie voor zijn bezuinigingsplannen voor vol gend jaar. Steun van oppositiepar tijen is nodig omdat WD en PvdA in de Eerste Kamer geen meerderheid hebben. Onduidelijk is nog wat er momen teel precies op tafel ligt bij het so ciaal overleg. FNV-voorzitter Ton Heerts heeft hard ingezet met zijn eis dat er geen enkele ver slechtering mag plaatsvinden bij WW of ontslagrecht. Grote vraag voor het kabinet is bo vendien welk prijskaartje hangt aan het akkoord dat werkgevers en vakbonden sluiten. Het kabi net heeft voor 4,3 miljard euro aan extra bezuinigingen klaarlig gen. Na een sociaal akkoord en on derhandelingen met de oppositie moet blijken welke maatregelen daarvan over zijn en hoe hoog de rekening is opgelopen. Gesprekken werkgevers en vakbonden mogelijk binnen twee weken klaar, prijskaart je voor kabinet onduidelijk AMSTERDAM - Tegen een 25-jarige man is gisteren vijftien jaar gevan genisstraf geëist wegens het ple gen van de aanslag met een anti- tankraket op het gerechtsgebouw in Amsterdam-Zuid. De eis van het OM in Amsterdam omvat ook een poging tot moord op een 17-ja- rige jongen. De verdachte schoot het slachtoffer met een revolver neer. De aanslag op het gerechtsge bouw vond plaats op 21 septem ber 2011. De inslag veroorzaakte aanzienlijke materiële schade, nie mand raakte gewond. De officier van justitie eiste vijf jaar cel tegen een 24-jarige mede dader. Die heeft volgens de aan klager een deel van het bewijs ge leverd, door 'leeg te lopen' tegen twee undercoveragenten. Het mo tief voor de aanslag is duister ge bleven. Stress, angst en schaamte door enkelband door Peter Winterman GENT - De Belgische Delphine Vanhaelemeesch (25) heeft een maand lang een enkelband gedra gen; om aan den lijve te ervaren wat dat betekent. Ook sprak ze voor haar promotieonderzoek aan de Universiteit Gent met 72 crimi nelen over hun ervaringen met elektronisch toezicht. Haar conclu sie: het is een zwaar middel, waar mee je veroordeelden absoluut geen plezier doet. Is het vervelend, zo'n enkelband om je been? „Ja, ik had niet verwacht dat het zo'n wissel op mijn leven zou trekken. En dan heb ik het ding nog maar een maandje gedragen. Elke dag mocht ik naar mijn werk. Maar als ik ook maar één minuut na half zeven thuis was, kreeg ik een vermanend mailtje. Echte veroordeelden worden dan gebeld of krijgen een agent op de stoep." „Het betekende dat ik voortdu rend op mijn horloge zat te kij ken. De hele dag door was ik me ervan bewust dat ik in de gaten werd gehouden. Dat gaf stress en soms zelfs angstgevoelens, want ik wilde geen alarm veroorzaken. Binnenshuis kon ik me ook niet vrij bewegen. Ik merkte dit vooral toen mijn moeder op een avond problemen had met de printer. Ik wist namelijk dat de computer buiten het bereik van mijn enkel band stond, maar ik wist ook dat mijn moeder hulp nodig had. Ik besloot uiteindelijk mijn moeder te helpen, maar ik liep steeds heen en weer naar een punt bin nen het bereik van de zender. Ik werd hierdoor zenuwachtig en kwaad op mijn moeder." Delphine Vanhaelemeesch Hoe reageerde je omgeving op de en kelband? „Ik was van plan met de enkel band naar het zwembad te gaan, maar dat durfde ik uiteindelijk niet. Ik was bang voor de reacties van andere mensen. Voor mijn vriend en familie was het een flin ke belasting. Als ik thuiszat, mocht ik geen boodschappen doen of het vuilnis buiten zetten. Kleine zaken, die opeens heel groot worden als je partner al die klusjes voor z'n rekening moet ne men." Liever een maand in de gevangenis? „Nee, dat wil ik nou ook weer niet zeggen. Maar ik denk dat veel mensen onderschatten wat het met je doet om een enkelband te dragen. TUurlijk, je kunt met een biertje op de bank gaan zitten. Maar dat biertje moet dan wel voor je gekocht worden. En als het mooi weer is, mag je niet in de tuin gaan zitten. Je straft niet alleen de drager van een enkel band, maar ook zijn partner of ge zin. Voor mijn onderzoek heb ik veroordeelden gesproken die lie ver in de cel zitten dan een enkel band dragen. In de gevangenis word je namelijk zichtbaar in de gaten gehouden. Maar als je een enkelband draagt, is die controle onzichtbaar. Dat betekent dat je in je veilige thuisomgeving in je vrijheid wordt beperkt. Voor som mige veroordeelden is dat een gek makende gedachte." De taakstraf moet weer worden er varen als 'een echte straf en niet als een 'uitje in het bos'. Dat vindt de Tweede Kamer, zo bleek giste ren tijdens het debat over de re classering. WD-Kamerlid Ard van der Steur vindt dat de taak straf niet gezien moet worden als 'verplicht vrijwilligerswerk'. „Geen gezellig dagje uit in de bos sen dus, maar gewoon zichtbaar aan de slag in de eigen omgeving." Een motie hierover kan hoogst waarschijnlijk rekenen op een Ka mermeerderheid. 8-/12-/15-daagse vliegreis/cruise Egypte ,00 tit. Boek nü en ontvang GRATIS toegang tot de tentoonstelling van Toetanchamon in Amsterdam! LUXE NIJLCRUISE Vertrek: van 11 april t/m 31 oktober boek vandaag nog deze luxueuze en supervoordelige cruise per 5-sterren MS Kahila, inclusief alle maaltijden. Ook all inclusive mogelijk! wilt u alle highlights langs de Nijl zien? Boek dan vooraf, zéér voordelig het optionele excursiepakket incl. entreegelden, transfers, Nederlandssprekende reisleiding en bezoek o.a. de Vallei der Koningen, de Tempel van Hatsjepsoet, de enorme Kolossen van Memnon, de Horus Tempel, de waarom zou je meer betalen Highdam, de onvoltooide Obelisk, de Tempel van Philae en de fameuze tempels van Kom Ombo, Luxor en Karnak. ook in combinatie met Cairo, Hurghada of El Gouna mogelijk! INCLUSIEF: vlucht Amsterdam-Luxor v.v. met ArkeFly, lucht havenbelastingen en brandstofheffing, Nederlandssprekende reisleiding, transfers, cruise met verblijf in een 2-persoonshut op het 5-sterren schip, ontbijt, lunch en diner. Zie www.kras.nl/egypterondreizen /fS) Prijzen zijn p.p.exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Voor de meest actuele prijzen, zie www.kras.nl Boek nü de Nijlcruise en bezoek gratis de indruk wekkende tentoonstelling van één van de grootste archeologische ontdekkingen. Toetanchamon, zijn graf en zijn schatten is t/m 5 mei te zien bij Amsterdam EXPO. *uw gratis kaartje is inwisselbaar van maandag t/m donderdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4