Frustraties van Korea's VERDIEPING 11 Tien jaar geleden voerden de beide Korea's zonneschijnpoli- tiek. Die warmte is er al lang niet meer. De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un slaat amfibische militaire oefeningen gade. foto AFP DONDERDAG 4 APRIL 2013 Iran - op Amnesty Interna tionale index van landen met de doodstraf. In 2010 werden in Noord-Korea 60 mensen geëxecuteerd. Noord-Korea staat vijfde van onder op de zogeheten Vredes Index van het gezag hebbende Institute for Eco nomics Peace. Alleen So malië, Irak, Sudan en Afgha nistan krijgen lagere beoor delingen. Eenderde van de Noord-Ko reaanse bevolking is onder voed, stelt de Honger Index van het Internationale Agra rische Onderzoeksinstituut IFPRI, waarmee het land bui ten Afrika als enige de kwa lificatie 'zorgwekkend' heeft gekregen. De kindersterfte in Noord-Korea ligt volgens de recentste cijfers (2004) op bijna 21 procent. Volgens de Verenigde Na ties zijn meer dan 200.000 Noord-Koreanen opgeslo ten in kampen. Dat zijn dis sidenten én hun familiele den. De huidige leider Kim Jong-un (1984) studeerde op een Zwitserse elite school onder de schuilnaam Kim Pak. Kim Jong-un is sinds 2011 het jongste staatshoofd ter wereld. Ondanks het nationale an ti-Amerikanisme is bekend dat Kim Jong-un graag op Nike schoenen paradeert en een fervent fan is van de NBA, de Amerikaanse bas ketbalcompetitie. Volgens Zuid-Koreaanse media zou King Jong-un di verse cosmetische gezichts operaties hebben onder gaan 'om meer te lijken op zijn grootvader en grondleg ger van de republiek Kim ll-sung'. Kim ll-sung heeft formeel de status van Eeuwige Presi dent, waarmee hij het enige overleden staatshoofd in functie is. kan lopen' door onze correspondent Bas Verbeek Zonneschijnpolitiek. Onder die noemer zette de Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung in 1997 een charmeoffensief in met de vaak zo onbegrepen noorderbu ren. Niet naar elkaar vloeken en dreigen, maar samenwerken, was het nieuwe devies. Kim won er later een Nobelprijs voor de Vrede mee. In 2003 verliet hij het Blauwe Huis (de Koreaanse ver sie van het Witte Huis). Toen in 2008 Lee Myung-bak aantrad als Zuid-Kore aanse president, was het gedaan met de zonneschijn. Lee voelde zich gefrustreerd door de recalcitrante Kims die volgens hem slechts profiteerden van het vriendelijke zuiden zonder dat zij in ruil daarvoor maar ook maar iets van hun militaire ambities opzij zetten. Onder Lee belandde de relatie daardoor op een dieptepunt. Sindsdien zijn een aantal unieke samenwerkingspro jecten - voortgekomen uit de zonneschijnpolitiek - inmiddels twistpunten tussen de twee broedersta- ten. Tot 2008 bijvoorbeeld, konden Zuid-Koreanen op reis naar de beroemde bergen van Kumgang, die in het noorden liggen. Toen een Zuid-Koreaanse toe- riste even van de route afweek, werd ze echter dood geschoten door een Noord-Koreaanse militair. Lee weigerde daarna groen licht te geven voor de herope ning van het resort dat wordt uitgebaat door het Zuid-Koreaanse megabedrijf Hyundai. Het industriële complex Kaesong - ook geëxploi teerd door Hyundai - waar op Noord-Koreaans grondgebied zuiderlingen leiding geven aan vele tienduizenden noorderlingen, werd gisteren gebarri cadeerd door Pyongyang. Het grootste obstakel voor oprechte zonneschijn tus sen beide Korea's bleef vooral de nucleaire ambitie van Pyongyang. Het regime wortelt in een groep ver zetsstrijders tegen de Japanse bezetter. Met de Ameri kaanse aanwezigheid in Zuid-Korea heeft die nog steeds genoeg redenen tot gramschap. Amerikanen zijn gevaarlijke mensen die jou en mij het licht niet in de ogen gunnen en uit zijn op ons land, zo leert ie der Noord-Koreaans kind. Op een ander dieptepunt van de relatie rekende George W. Bush Noord-Korea in 2001 tot de 'as van het kwaad'. De dialoog liep vast, Noord-Korea was vastberaden zich krachtig te verdedigen tegen de vij and en even later was een eerste schermutseling met het zuiden in de grenswateren een feit. Een Noord-Koreaanse boot passeerde de betwiste mari tieme grens: zes Zuid-Koreanen en dertien Noord-Koreanen kwamen om het leven. Nog ernstiger was het verlies van de 46 mariniers van het Zuid-Koreaanse marineschip de Cheonan. Zuid-Korea wees met een beschuldigende vinger naar Noord-Korea, dat volgens de zuiderlingen het schip getorpedeerd zou hebben. Noord-Korea ont kende elke betrokkenheid bij het zinken van het schip. v Het stopzetten van samenwerking, valse beschuldi gingen en het niet gunnen van een eigen defensieap paraat dat gelijkwaardig is aan dat van de vijand, frus treren de Noord-Koreanen op zijn zachtst gezegd. De sancties van de VN en felle uitspraken van Ameri kaanse leiders doen de Noord-Koreaanse gemoede ren flink oplopen, terwijl het idee was die te tempe ren. De wereld vertrouwt Noord-Korea niet, Noord-Korea vertrouwt de wereld niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11