'Hollande moet Marokko berispen' Vragen omtrent opmerkelijke kandidatuur Caroline Kennedy KORANSCHOLEN 6 BUITENLAND Een Pakistaans rapport maakt melding van drie Nederlandse studenten zonder geldig visum. HRW constateert marteling, oneerlijke militaire proces sen, beperking van vrije me ningsuiting en kinderarbeid Wij houden ons strikt aan het visumbeleid, wij bidden hier alleen maar Chinezen besmet met variant vogelgriep Grote meerderheid voor VN-wapenverdrag Strijd Syrië eist leven tweede Belg Ontsporing trein Oudste vrouw dood RABAT - De internationale mensen rechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) heeft de president Francois Hollande opgeroepen schendingen van de mensenrech ten in Marokko ter sprake te bren gen. Het Franse staatshoofd begint vandaag aan een tweedaags be zoek aan Marokko dat een belang rijke handelspartner is. Volgens een woordvoerster van HRW heeft Marokko in het verle den wel al de nodige toezeggin gen gedaan voor verbeterde men senrechten, maar moeten die nog worden doorgevoerd in wetge ving en dagelijkse praktijk. HRW constateert in dit verband marteling van gevangenen, oneer lijke militaire processen, beper king van vrije meningsuiting en kinderarbeid. Meisjes van onder de vijftien die werken als huis houdsters, worden volgens HRW nog steeds geëxploiteerd en mis handeld door hun werkgevers. In de Marokkaanse media worden re gelmatig gevallen gemeld van ern stige mishandeling. Twee weken geleden overleed de 14-jarige huis houdster 'Fatima' aan de brand wonden die haar waren toege bracht door een echtpaar in Aga- dir. Hoewel de Marokkaanse rege ring al in 2006 had toegezegd met een wet te zullen komen die de meisjes vaste contracten, verplich te rustdagen en andere bescher ming zou geven, moet het wets voorstel hiervoor nog worden voorgelegd aan het parlement. Ook heeft HRW grote twijfels over de recente veroordeling van 25 burgers uit de omstreden Wes telijke Sahara. De verdachten werden door een militair tribunaal veroordeeld op basis van eigen bekentenissen. Het hof weigerde beschuldigin gen te onderzoeken dat de beken tenissen vals waren of afgedwon gen na marteling. Nederlanders illegaal door onze correspondent Harald Doornbos LAHORE - Drie moslimstudenten met de Nederlandse nationaliteit hebben het afgelopen jaar zonder geldig visum gestudeerd aan pro-taliban koranscholen (madras- sa's) in de Pakistaanse provincie Punjab. Dat blijkt uit een vertrou welijk onderzoek van de Paki staanse autoriteiten dat in han den is van deze krant. Terwijl de focus in Nederland zich de laatste tijd richt op Neder landse jihadgangers in Syrië, zou den ten minste drie mannen met de Nederlandse nationaliteit - te midden van honderden interna tionale moslimstudenten - ille gaal studeren of hebben gestu deerd aan een moslimschool waar extreme denkbeelden gangbaar zijn. Het elf pagina's tellende poli- tie-onderzoek over buitenlandse studenten is vorig jaar opgesteld door de autoriteiten in Lahore, de hoofdstad van de Punjab. Boven het rapport staat het woord Vertrouwelijk'. Van de in totaal 329 buitenlandse studenten die aan madrassa's studeren in de Punjab, hebben 298, ofwel 90 pro cent, geen geldig visum voor Paki stan. De drie Nederlanders studeren of studeerden aan de madrassa 'Ara bia' in Raiwind, nabij Lahore. Tij- Maulana Anwar dens een bezoek aan de madrassa was het onmogelijk om de Neder landers te spreken te krijgen. Een geestelijke op het terrein, Maula na Anwar, wilde niet bevestigen of er mensen uit Nederland stude ren aan zijn madrassa. „Hier ge beurt niets illegaals", aldus Maula na Anwar. „Wij houden ons strikt aan het visumbeleid van de autori teiten. Voor de rest willen we hier niets over zeggen. Wij bidden hier alleen maar." Het was verboden foto's te maken van het gebouw of met studenten te spreken. Een Pakistaanse bron met goede contacten binnen de politie in La hore laat weten dat het Nederland se trio wel degelijk is geregis treerd, maar daarmee niet automa tisch als jihadgangers wordt be schouwd. „Maar de zaak is dusda nig serieus dat de Pakistaanse au toriteiten onderzoek hebben ge daan naar buitenlandse studenten die illegaal in het land verblij ven", aldus de bron. Na de aanslagen van 11 september zette de Amerikaans regering Pa kistan onder druk de madrassa's beter in de gaten te houden. De toenmalige president Musharraf voerde verregaande saneringen door, maar nog steeds zijn er dui zenden, niet-geregistreerde, scho len waarvan de leerstof en ook de herkomst van de financiering on duidelijk zijn. De angst bestaat bij de Pakistaan se autoriteiten dat illegaal in het land verblijvende koranstudenten na verloop van tijd uit het zicht verdwijnen en zich aansluiten bij extremistische, religieuze organi saties. Bekend is dat de Pakistaan se- of Afghaanse taliban en al-Qaeda strijders hebben gewor ven aan extreme koranscholen. Op de lijst met 298 namen staan de Nederlanders op respectieve lijk nummer 14,142 en 143. Vol Studenten aan een van de grote madrassa's in Karachi. Leerlingen van sommige scholen komen bij extremistische organisaties te recht. foto Asif Hassan/AFP gens bronnen in Islamabad gaat het hoogstwaarschijnlijk om Ne derlanders met een Arabische ach tergrond. Arabia is een moskee die verbon den is aan Tablighi Jamaat, een soennitische groepering die bin nen de islam de orthodoxe Deo- band-stroming aanhangt. Tablig hi Jamaat is op zich een geweldlo ze beweging die zich voorname lijk richt op het verspreiden van het islamitische geloof, maar een deel van de tablighi's stroomt door naar de collega's van de tali ban, ook een Deobandi-bewe- g«ng- De eerste Nederlander op de lijst wordt slechts aangeduid met de naam Hassan. Achter zijn naam PEKING In China zijn vier nieuwe geval len ontdekt van mensen die zijn besmet met een variant van het vogelgriepvirus. Afgelo pen weekeinde werd bekend dat vorige maand drie mensen in Shanghai waren besmet Twee van hen bezweken aan de infectie. Volgens persbureau Xinhua liggen de vier nieuwe patiënten in zeer kritieke toe stand in het ziekenhuis. De va riant is door Chinese gezond heidsautoriteiten geïdentifi ceerd als H7N9, waarvoor geen vaccins bestaan. De variant van de vogelgriep was nooit eerder op mensen overgedragen. NEW YORK De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met grote meerderheid een ver drag voor de beperking van han del in conventionele wapens aan genomen. BRUSSEL Mogelijk is een tweede Belgische moslimextremist omgekomen in de oorlog in Syrië. Volgens het persbureau Sana werd de Belg met een groep rebellen in de stad Lata- kia uitgeschakeld door het leger. WASHINGTON De Japanners zouden met haar weglopen, omdat ze de benoe ming van een celebrity als bevesti ging zien van de goede band met de VS. In Amerika zelf zijn er ech ter vragen over de kandidatuur van Caroline Kennedy voor de post van ambassadeur in Tokio. De dochter van wijlen president John F. Kennedy staat niet bekend als iemand die carrière wil ma ken; eerder als een licht verlegen persoon. En dan is er nog de kwes tie van haar meedingen naar de senaatszetel van New York, enke le jaren geleden. Om persoonlijke redenen, die nooit helemaal dui delijk zijn geworden, trok ze zich terug. Volgens insiders was de ad vocate en schrijfster absoluut niet opgewassen geweest tegen de hardheid van de politiek. Nu wil ze haar land toch dienen in een vrij hoge functie. Kennedy zorgde voor flinke, maar ook opmerkelijke steun aan de campagne van Barack Obama in 2008. Tegen de verwachting in stond ze niet achter Hillary Clin ton, iets wat haar door het politie ke establishment en veel Demo craten niet in dank is afgenomen. DHAKA Demonstranten hebben giste ren in Bangladesh een trein la ten ontsporen door een stuk rails weg te halen. Er vielen vijftig gewonden. De actievoer ders waren de straat opgegaan na een oproep voor een natio nale staking door de oppositie. BRUSSEL De oudste vrouw van Europa is gisteren overleden. Een dag voor haar 114e verjaardag stierf de Italiaanse Maria Redael- li-Granoli. De oudste vrouw in Europa is opnieuw een Italiaan se, Emma Morano-Martinuzzi die in november 114 wordt. "ïïf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6