Kamp doet beroep op EU voor Thermphos 76l Extra sluiskolk in Volkeraksluizen voor snelle doorvaart binnenvaart Kopzorgen 22 ZEELAND KINDERMISHANDELING In Zeeland werden vorig jaar tachtig kinderen lichamelijk verwaarloosd. Een kijkje achter de cijfers. WOENSDAG 2012:453 meldingen over kindermishandeling vanaf 1 juli-, melocode Ernst Jan Rozendaal Het was ooit een schrikbeeld voor el ke journalist. Dat een zinsnede van je werd overgenomen in de ru briek 'Geknipt voor u' op de achterpagina van het weekblad Vrij Nederland. Of erger nog: de kop boven je artikel. Het ging namelijk om onbedoeld leuke formuleringen als: 'Wet houder pakt hondenpoep aan'. Blunders dus. Op elke krantenredactie circu leert wel een aantal citaten, on geacht of ze 'Geknipt voor u' hebben gehaald of niet. Een klassieker van de PZC is: 'Arm jongetje afgerukt in speeltuin'. En boven een artikel over twee parende padden op de padden- trek stond eens: 'Pad op pad op pad'. Of'Weer wolf ontdekt' en 'Pastoor op nonactief ooit onze kolommen hebben gehaald, be twijfel ik. Leuk zijn ze wel. Natuurlijk zijn er altijd redac teuren geweest die bewust met de woorden van een kranten kop spelen. Een collega van me maakte ooit 'Vlamingen ge belgd over verfransing Brussel'. En hij vindt het nog steeds jam mer dat hij 'Esten letten op Li touwers' nooit heeft kunnen ge bruiken. Misschien moet hij eens een sollicitatiebrief sturen naar De Telegraaf. Daar maakt de redac tie er tegenwoordig een sport van. Een weekje terugbladeren levert een oogst aan olijke kop pen op. Boven een bericht over een vechtpartij in een cremato rium in Doetinchem stond vori ge week 'Verhitte strijd voor crematie'. 'Lijden in Leiden' was de kop boven de aankondi ging van een Matthaus Passion. Verder turfde ik onder meer 'Kerktelefoon opgehangen' (in plaats van opgeheven), 'Shell helpt militairen', en 'Hobbyja ger is het haasje'. Onze eigen site kopte boven een bericht over Tommy Haas die vrijdag werd uitgeschakeld tijdens een tennistoernooi in Miami 'Haas met Pasen vrij'. Misschien moeten we, ten be hoeve van een lach aan de ont bijttafel, onze krant wat vaker opleuken. Dan zou u vandaag op pagina 8 en 9 lezen 'JSF komt niet van de grond'. En bo ven de driekolommer beneden op deze pagina: 'Minister wil wachttijden wegsluizen'. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Henk Kamp (Economische Zaken) vindt het voor de hand liggen dat Brussel meebetaald aan het opruimen van het Thermphos-terrein. Verder doet hij een onderzoek naar hoe veel de sanering precies zal kosten. Kamp denkt dat het duurder is dan de curatoren zeggen. De Tweede Kamer praatte dins dag over wie de sloop van de licht radioactief vervuilde fabrieksin- stallaties en het opruimen van de grond moet betalen. „De curato ren gaan er in hun midden-scena rio van uit dat het tussen de 76 en 96 miljoen euro kost.'Ex-btw. Dat kan ik niet voor mijn rekening ne men", zei Kamp na afloop. „Wij maken onze eigen ontmante- lings- en opruimingsscenario's. Het is mogelijk dat de curatoren bepaalde kosten niet hebben mee genomen en andere te laag heb ben geraamd." Over wie wat moet betalen loopt de minister niet vooruit. Wel her haalde hij dat de kosten uit de boedel moeten worden betaald. Pas daarna zijn de schuldeisers aan de beurt, aldus Kamp. Als de opruimingskosten niet uit de ver koop van het bedrijf kunnen wor den betaald, draaien achtereenvol gens Zeeland Seaports, de provin cie en het Rijk ervoor op. Nu trek ken havenschap, provincie en Rijk nog gezamenlijk op, zei Kamp. De Tweede Kamer maakt zich grote zorgen over wie wat moet betalen. PvdA-Kamerlid Jan Vos vroeg Kamp of hij een beroep wilde doen op de Europese Com missie. Die besloot onlangs de dump van goedkope fosfor uit Ka- zachstan niet te stoppen. Die dump is de hoofdoorzaak van het faillissement van Thermphos. Kamp zegde toe met Brussel te praten. „Mogelijk voelt de Europe se Commissie zich terecht mede verantwoordelijk voor de situatie die in Zeeland is ontstaan." Kamp zei dat hij oud-directeur Rob de Ruiter van Thermphos heeft gevraagd een onderzoek te doen naar een 'groene doorstart'. De Ruiter moet in kaart brengen of het economisch rendabel is om op een natuurvriendelijke manier fosfor te produceren. Ook laat Kamp onderzoeken of soortgelijke bedrijven als Therm phos verplicht moeten sparen voor sloop en schoonmaak na een faillissement. Hij bekijkt wat de fi nanciële gevolgen voor bedrijven en overheid zijn. Kamp zei zich te willen blijven in zetten voor de Zeeuwse econo mie. „Al ben ik geen minister van Zeeland, maar ook van andere pro vincies." Toch gaf hij Zeeland een 'cadeautje'. Het geld dat het Rijk heeft gegeven om de werknemers van Zalco te begeleiden naar een nieuwe baan, mag worden ge bruikt voor de begeleiding van Thermphos-medewerkers. Er is nog drie ton over. Gedeputeerde Ben de Reu, aanwezig in de Ka mer, was na afloop blij. „Onder tussen spreken we verder met de curatoren en hopen lange juridi sche procedures te vermijden." 'Doe wat aan mishandeling' door Ondine van der Vleuten Verontrustende cijfers zijn het, in het jaar overzicht 2012 van het Zeeuwse Advies- en Meldpunt Kindermis handeling (AMK). Ja, ook in Zee land gebeurt het. Ook in Zeeland worden er kinderen mishandeld. Landelijk zijn het er 119.000: in el ke schoolklas één, statistisch ge zien. Kitty Reij man, teamleider van het AMK, lepelt de Zeeuwse aantallen op. „Seksueel misbruikt: 5. Slachtoffer van psychisch ge- Kitty Reijman, Advies- en Meld punt Kindermishandeling Zeeland weid - denk aan schelden, kleine ren, negeren: 101. Lichamelijk ver waarloosd: 80. Dan heb je het over kinderen die voortdurend hoofdluis hebben, altijd met klit ten in hun haar rondlopen, met eczeem dat niet goed verzorgd wordt, die vieze kleren dragen en dergelijke. Mishandeld: 101. Affec tief verwaarloosd, dus kinderen die nooit eens een knuffel krijgen of anderszins liefde van hun ouders ervaren: 172. Getuige van huiselijk geweld: 173. In de catego rie pedagogische verwaarlozing: 336. Dat zijn de kinderen die thuis geen structuur krijgen, 's morgens zonder boterhammen naar school gaan en daar vaak te laat komen, geen hulp bij huis werk enzovoorts. Vaak gaat dit sa men met affectieve verwaarlo zing. Nog eens 295 vallen er in de opveegcategorie 'anders'. Daaron der vallen onder meer problemen door een echtscheiding, waarbij de kinderen gebruikt worden in de machtsstrijd van de ouders, of ouders met een verslaving of psy chiatrische problemen." Gisteren zond de NTR de eerste van vier afleveringen uit van Het Klokhuis over kindermishande ling. De boodschap: doe er wat aan. Reijman: „Bijna iedereen kent wel een kind van wie je denkt: zou het daar wel goed mee gaan? Zo'n kind dat smoezelige kleren draagt, waar nooit iemand op staat te wachten als ze uit school komt. Daar kan iets mee aan de hand zijn. Wie zich dat af vraagt, kan contact met ons opne men om vrijblijvend advies te vra gen. Of een melding te doen. En dat kan ook anoniem." Mensen zijn zeer terughoudend om te melden. Reijman. „Soms komt dat voort uit angst .voor agressie, ten opzich te van de eigen kinderen bijvoor beeld. Maar het kan ook zijn dat mensen vinden dat het hen niet aangaat. Ze hebben respect voor andermans persoonlijke levens sfeer, begrijpen dat hun normen en waarden niet per se die yan een ander zijn." Toch wordt er, vanuit een onder- buikgevoel, op een gegeven mo ment over gepraat met een leer kracht of een huisarts. „Dan vra gen ze: 'Wat vindt u nou van dat gezin hiernaast? Wat vindt er nou van?' Dat horen we later te rug, als we vragen wat er al met het vermoeden gedaan is." Na een melding begint het AMK een onderzoek. De eerste reactie vanuit de ouders bij anonieme meldingen is altijd: „Wie heeft er gemeld? Wie heeft het gezegd? Dat is het eerste wat ze willen we ten. Maar wij beschermen de ano nimiteit van de melder altijd. Wij zullen het nooit zeggen." Is er eenmaal contact met de ouders, dan blijkt er vaak al snel een gemeenschappelijke basis te zijn om verder te gaan: het belang van het kind. Reijman grijpt de gelegenheid aan om een misverstand uit de In 2012 werd het Ad- vies- en Meldpunt Kin dermishandeling in Zee land getipt over 453 ge zinnen (met betrekking tot 761 kinderen) waar binnen mogelijk sprake was van kindermishande ling. Meer dan de helft van de meldingen was ano niem, vanuit mensen in de omgeving. De mees te meldingen kwamen van Walcheren, gevolgd door Zeeuws-Vlaande- ren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Zelf melden? 0118-677688 of amk@bjz-zeeland.nl Vanaf 1 juli 2013 gaat de Wet Meidcode Kindermishandeling in. Deze is bedoeld voor werkers in de jeugdzorg, maatschappelijke werk, gezondheidszorg, justitie, onderwijs en kinderopvang. De code schrijft voor wat te doen bij signalen van huiselijk geweld en kindermishandeling, bij vrou wenbesnijdenis, eergerelateerd geweld en ouderenmishandeling. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Volkeraksluizen tus sen het Volkerak en het Hollandsch Diep worden uitgebreid met een vierde sluiskolk. Die wordt ten noordwesten van de huidige slui zen aangelegd. Dat heeft minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur) dinsdag bekendgemaakt. De extra sluiskolk is volgens de mi nister nodig om de wachttijd ook vanaf 2025 niet langer te laten zijn dan de norm van 30 minuten. De bouw kost 152 miljoen euro. De Volkeraksluizen zijn een cru ciale schakel in de vaarweg Rotter- dam-Antwerpen, aldus de minis ter. Voor de binnenvaart is er geen alternatieve route. Snelle doorvaart en betrouwbare reistij den zijn daarom van groot belang. De nieuwe sluis wordt tussen 2024 en 2026 aangelegd. Ondertus sen worden extra maatregelen ge nomen. Extra schuiven in de be staande sluisdeuren moeten het water sneller op peil laten komen. Daardoor kunnen deuren sneller open en wordt de wachttijd kor ter. De kosten zijn 5 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62