Vuurtoren is tijdens mobilisatie opgeblazen Preventie softdrugs in Goes op laag pitje I I I Kapitein en loods 26 SCHOUWEN-DUIVELAND HUISNAAM Schouwen-Duiveland heeft veel panden en boten met een naam. In deze serie worden ze verklaard. EF scharendijke - Toen de gemeente de trap over duinovergang Zee- rust verving maakte Leo Hart van de gelegenheid gebruik om een mantelbuis door het duin te leg gen voor de twee strandtenten die hij tussen 1998 en 2008 bezat. „Daarbij kwam de fundering van de voormalige vuurtoren tevoor schijn. Een gemetselde ring van steentjes, die waarschijnlijk me tersdiep in het duin ligt." Hart schat in dat de vuurtoren Noord- Schouwen zo'n 25 meter hoog was. Op een foto die hij bezit is te zien dat de toren grotendeels was opgemetseld uit steen. Het boven ste deel, bekroond door het koe peltje waarin vuur werd gestookt als baken voor de zeelui, was van metaal. Aan de zijkanten van de toren zaten een soort masten. „Die werden bij opkomend water naar boven gezet en bij eb naar be neden", zegt Hart. Op een andere foto, gemaakt op 25 juli 1916, is te zien hoe de vuurtoren tijdens de mobilisatie werd opgeblazen door de Genie. 'De op afstand van 500 meter elektrisch verwekte ontplof fing deed den toren direct omhel len en sloeg denzelve aan stuk ken', zo luidt de toelichting. Het Loodswezen verkocht het overbo dig geworden vuurtorenwachter huis Zeerust in 1948 aan Jan Glou- de senior uit Renesse die het in 1950 verbouwde tot logement, ca fé en restaurantbedrijf. Huis van de wakers door Marijke Vael renesse - Het strand is elke dag anders weet hij. „Het water en zand, dat zich steeds verplaatst, zeehonden, zonsondergangen, de schittering van de maan op de zee." Leo Hart (49) uit Renesse loopt regelmatig de duintrap op, achter zijn pand aan het eind van de Laone. „Strand en zee vind ik top, daar kom ik tot rust." Misschien hadden medewerkers van het Loodswezen dezelfde er varing, want zij noemden het vuurtorenwachterhuis dat daar in 1848 aan de voet van het duin werd gebouwd, Zeerust. De bijbe horende vuurtoren, waarin 's nachts een vuur brandend werd gehouden, werd in 1916 opgebla zen, maar het huis staat nog fier overeind. Tegenwoordig lichten 's avonds geen vlammen meer op, maar wel de naam Zeerust die inmiddels in neonletters op de gevel staat. Want het vuurtorenwachterhuis werd een pension-café-restaurant dat Leo Hart omschrijft als 'een stuk van zijn leven'. De geboren Serooskerkenaar, die opgroeide in Moriaanshoofd waar zijn ouders een boerderij hadden, stapte op zijn 18e als oproep kracht Zeerust binnen en nam het horecabedrijf tien jaar later, in 1992, over van Jan Gloude jr. De afgelopen jaren verzamelde hij als hobby informatie over de ge schiedenis van het pand met zijn gemoedelijke sfeer en bijzondere voorgeschiedenis. Zo toont hij vol trots een zwart-wit afbeelding van de voormalige vuurtoren Noord-Schouwen die op het duin bij Zeerust stond. Volgens het bij schrift is het gevaarte gebouwd 'onder de regeering van Zijne Ma jesteit Willem II'. De vuurtoren was een van de zes die in de 19e eeuw langs de Schouwse kust stonden. „Naast de vuurtoren bij Zeerust stond er nog een meer oostelijk, richting Brouwersha ven. Dat was toen een grote han delsstad. Aan de andere kant was een vuurtoren bij duinovergang Kijkduin in Renesse. De resteren de drie stonden verderop richting Burgh-Haamstede." In vuurtorenwachterhuis Zeerust woonden indertijd twee gezin nen. „Omdat het vuur in de toren werd aangestoken als het ging schemeren en moest blijven bran den tot het weer licht werd, wa ren twee vuurtorenwachters no dig die elkaar 's nachts aflosten." Een foto uit de jaren '30 van de vo rige eeuw toont Zeerust als een symmetrisch gebouwd pand met één voordeur met daarvoor een klompenkot en aan weerszijden een aangebouwde schuur. „De twee vuurtorenwachtergezinnen deelden één voordeur. Daarachter ging je voor de ene woning links en voor de andere rechts", vertelt Leo. Na 1950 werd in een van de schuren het donkerbruine café ge realiseerd dat tegenwoordig in de top-ioo van Misset Horeca staat, in de andere kwam een restau rantkeuken. De woningen wer den restaurant en pension. Maar iedereen die weet van de voorge schiedenis kan in Zeerust het voormalige vuurtorenwachter huis herkennen. Vuurtoren Noord-Schouwen was er een van de zes die eind 19e eeuw langs de Schouwse kust stonden. In de koepel brandde vuur om de schepen te gidsen. GOES - De preventieactiviteiten rondom softdrugs in Goes komen dit jaar op een zeer laag pitje te staan. De twee coffeeshops hebben de gemeente laten weten niet bereid te zijn een financiële bijdrage te leveren, omdat hun inkomsten door het zogeheten ingezetencrite rium (waardoor buitenlanders geen wiet meer kunnen kopen) fors zijn gedaald. Ze zeggen nu eerst de landelijke ontwikkelin- door Emile Calon doet 't gewoon vlissingen - De kapitein en de loods van het containerschip OOCL St Petersburg zijn niet schul dig aan het veroorzaken van een vloedgolf waardoor juli 2010 Vlis- singse badgasten gewond raakten. Het gerechtshof in Den Bosch oor deelt in hoger beroep dat niet vast staat dat het schip die dag te snel voer. Twee jaar geleden veroor- Zeerust werd in 1848 gebouwd. Achter de gezamenlij ke voordeur gingen twee woningen voor de vuurtoren wachters schuil. gen rondom het i-criterium en de reactie van de burgemeester daar op te willen afwachten voordat ze weer bijdragen. De twee shops droegen elk jaarlijks ruim 17.000 euro bij aan preventieactiviteiten in samenwerking met Indigo en SMWO. Dat geld werd onder meer gebruikt voor voorlichting op scholen en stapavonden, waar bij ouders in de coffeeshop kon den rondkijken en ook voorlich ting kregen. De gemeente Goes stelt wel 10.000 euro beschikbaar. deelde de Middelburgse politie rechter de twee nog wel omdat ze 'onvoldoende vaart hadden ge minderd'. Door de vloedgolven, die de St. Petersburg destijds maakte, raakten zes badgasten in de problemen. Drie van hen, een vrouw en twee kinderen, werden door de golven tegen de paalhoof den gesmeten. In het arrest van het hof wordt uitvoerig stil ge staan bij de snelheid van het schip tijdens het passeren van het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52