Toename scholen in financiële problemen Beleving reiziger gaat zwaarder meewegen Verbieden van Martijn kan niet l I I 4 BINNENLAND ZENUWGAS IN LIMBURG achtergrond Expert vermoedt dat gearresteerde Limburgers zelf zenuwgas probeerden te maken. 3 3 Veel scholen hebben last van een krimpend leerlin genaantal. Daardoor kan er te veel personeel zijn door Patrick Wiercx UTRECHT - Het aantal basis- en mid delbare scholen in financiële nood neemt snel toe. Uit actuele cijfers van de inspectie blijkt dat 26 instel lingen onder verscherpt financieel toezicht staan. Dat waren er half november vorig jaar negentien en twee maanden daarvoor nog maar twaalf. De on derwijsinspectie heeft deze cijfers gepubliceerd naar aanleiding van een verzoek van het Onderwijs blad van de Algemene Onderwijs bond (AOb) op grond van de Wet openbaarheid van bestuur (WOB). De cijfers van PC School vereniging in Leiderdorp zijn zelfs zo dramatisch dat voor de zo mer al enorme bezuinigingen no dig zijn om het hoofd boven wa ter te houden, meldt de AOb. Een faillissement dreigt voor deze school. De onderwijsinspectie publiceert de cijfers van basis- en middelba re scholen niet, die van mbo's wel. De onderwijsvakbond noemt dat 'wonderlijk' en doet daarom W OB-verzoeken. Volgens een woordvoerder van de inspectie zijn er drie factoren die een rol kunnen spelen bij finan ciële problemen bij scholen. Zo hebben sommige scholen huisves tingsplannen die ze financieel niet goed rond weten te krijgen. Waar veel scholen last van heb ben, is een krimpende leerlingen populatie. Als een schoolbestuur daar niet tijdig op inspeelt, kan het zijn dat de personeelsformatie te groot is. Soms komt daar nog bij dat een bestuur nog lange tijd financiële verplichtingen heeft aan een (ex'-)personeelslid. Factor drie is dat een aantal be stuurders financiële deskundig heid ontbeert. Dat gebeurt vaak bij schoolbesturen met maar één school, de zogeheten éénpitters. Een Japanse politieaffiche met daarop leden van de sekte Aum Shinriky, die in 1995 een aanslag met sarin pleegden in de metro van Tokio, archieffoto EPA Zenuwgas sarin is nergens te koop door Peter Winterman MAASTRICHT - Het is dé manier om iemand uit de weg te ruimen. Een milligrammetje zuivere sarin is voldoende voor een wisse, pijn lijke dood. „Niemand zal vermoe den dat het om dit levensgevaarlij ke zenuwgas gaat, want het is bijna nergens te verkrijgen", zegt Sico van der Meer, expert chemi sche wapens bij instituut Clingen- dael. Dat vier Limburgers het afgelo pen weekeinde waarschijnlijk toch in de weer waren met sarin, verbaast Van der Meer. „Dit spul koop je niet zomaar op Markt plaats. Sterker nog, in Nederland mag alleen onderzoeksinstituut TNO een minimale hoeveelheid in huis hebben." Een 'zwarte markt' waarop het ze nuwgas wordt verhandeld, be staat volgens Van der Meer niet. „De productie van sarin is wereld wijd al in 1997 aan banden gelegd. Terroristen en criminelen zien niets in de handel van het gas, vanwege de extreme giftigheid. Een klein foutje bij het fabriceren ervan en je bent dood." Toch worden de opgepakte Lim burgers nu verdacht van het bezit van chemische wapens. Gisteren werd het voorarrest van twee ver dachten met twee weken ver lengd. „Ik vermoed dat deze perso nen zelf sarin hebben gemaakt of de grondstoffen voor de produc tie ervan voorhanden hadden", zegt Van der Meer. „Op internet kun je precies achterhalen waar van je sarin moet maken. Maar het is extreem moeilijk de juiste samenstelling te bepalen. Als het hier om amateurs gaat, vraag ik me af of de volksgezondheid rond door Michel Reijns DEN HAAG - De beleving van de treinreis door de klant van deur tot deur. Daar moet het volgens de po litiek om gaan bij het beoordelen van de prestaties van de NS. De meeste treinen rijden welis waar op tijd, maar dat staat in schril contrast met de tevreden heid van de klant over de presta ties. En dat leidt tot zorgen bij de politiek. „Er is een groot verschil tussen de feiten en de perceptie van de reiziger", zei staatssecreta ris Wilma Mansveld (PvdA, Spoor) gisteren. Regeringspartij PvdA wil afspraken over een mini mum niveau aan service. Zonodig blijft een trein iets langer bij het perron staan, betoogde PvdA-Ka- merlid Duco Hoogland. „Wij heb ben liever dat de trein reizigers meeneemt dan dat het spoorboek je precies gevolgd wordt." Bij de beoordeling van de NS wordt de mening van de reiziger meetelt. Onlangs kreeg de NS een boete van 2,75 miljoen euro om dat de dienstverlening vorig jaar onvoldoende was. Mansveld wil dat de klant zich over meerdere zaken kan blijven uitspreken, en niet zoals NS wil slechts één oor deel mag geven over de reis. LEEUWARDEN - Pedofielenvereni ging Martijn kan niet worden ver boden. Het gerechtshof in Leeuwarden vindt dat de werkzaamheden van de vereniging wel in strijd zijn met de openbare orde, maar dat er geen sprake is van dreigende maatschappelijke ontwrichting. Eerder verbood de rechtbank in Assen de club nog wel, waarop die direct werd ontbonden. Oud-leden van Martijn gaan nu intern overleggen over de toe komst. Een woordvoerster van justitie noemde de uitspraak teleurstel lend en het Openbaar Ministerie (OM) gaat bekijken of er aankno pingspunten zijn om cassatie aan te tekenen tegen de uitspraak. Het CDA gaat een initiatiefwet maken om Martijn alsnog straf baar te kunnen stellen. De partij was anderhalf jaar geleden al sa men met de Christenunie bezig met een initiatiefwet. Christen- Unie-leider Arie Slob zegt dat hij de uitspraak gaat bestuderen, maar dat de kans groot is dat hij samen met het CDA verder gaat met het oude initiatief. Het hof oordeelde gisteren dat de Het hof vindt dat de werk zaamheden van Martijn niet leiden tot maatschappe lijke ontwrichting Maastricht echt in gevaar is ge weest." Van der Meer verwijst naar het re centste incident met sarin - in 1995 - toen een Japanse sekte het zenuwgas losliet op verschillende plekken in de metro van Tokio. „Deze sekteleden waren jaren be zig met de voorbereidingen. Uit eindelijk lukte het ze niet om zui vere sarin te fabriceren. Daardoor vielen er in de overbevolkte me tro van Tokio 'slechts' dertien do den. Honderden mensen raakten gewond. Als het de sekte wél was gelukt om zuivere sarin te maken, waren er aanzienlijk meer doden te betreuren geweest." Een woordvoerder van onder zoeksinstituut TNO 'sluit uit' dat de verdachte Limburgers sarin hebben gestolen uit de Nederland- teksten en afbeeldingen die Mar tijn op zijn website had staan niet strafbaar zijn. Ook heeft de vereni ging geen strafbare feiten ge pleegd en geen 'tips and tricks' ge geven aan volwassenen om tot seks met kinderen te komen. Di verse leden van de vereniging, die na de uitspraak in 2012 van de rechtbank in Assen direct is ont bonden, zijn wel veroordeeld voor seksmisdrijven. Maar die kunnen niet met het werk van de vereniging in verband worden ge bracht, vindt het hof. Toch vinden de rechters van het hof dat de werkzaamheden van de vereniging Martijn een ernsti ge aantasting zijn van bepaalde principes in het Nederlandse rechtsstelsel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4