OPEN HUIZEN DAG 3 HOUMES Open Huizenroute biedt kansen voor zowel kopers als verkopers. HOUMES houmesmakelaars.nl WOENSDAG 3 APRIL 2013 Winst maken is niet realistisch Mark Faasse, voorzitter van NVM Zeeland vindt dat het niet realistisch is voor verkopers om te wachten met verkopen totdat ze een betere prijs voor hun huis kunnen krijgen, foto Mechteld Jansen door Wendy de Jong Het liep al stroef op de woningmarkt en de nieuwe hypo- theekregels die per januari zijn inge gaan hebben het er niet beter op gemaakt. Toch denkt Mark Faasse, voorzitter van NVM Zeeland, dat het einde van de crisis in zicht is en dat er juist nu volop kansen lig gen om je woningdroom te verwe zenlijken. De regels voor het afsluiten van een hypotheek zijn dit jaar stren ger geworden. Zo is hypotheekren teaftrek alleen nog mogelijk bij hypotheken die gedurende de looptijd volledig worden afgelost. Ook is de verhouding tussen de waarde van de woning en de hoogte van de hypotheek verder beperkt tot 105 procent. Aan de andere kant is het voor starters die binnen enkele maanden of ja ren een stijging van het salaris verwachten mogelijk om een ruimere hypotheek af te sluiten. Ook kunnen huiseigenaren die hun huis met verlies verkopen vanaf dit jaar de rente en kosten voor een lening waarmee ze de restschuld betalen maximaal tien jaar van de belasting aftrekken. Faasse: „Het was vorig jaar makke lijker om een hypotheek af te slui ten omdat het toen nog niet ver plicht was om honderd procent van je schuld af te lossen. De nieu we regels hebben de woning markt geen goed gedaan. Mensen willen een goed gevoel krijgen als ze een huis kopen. Door al dat ge doe eromheen worden ze koop- schuw. Toch denk ik dat het ein de van de crisis in zicht is en dat mensen langzamerhand weer wat gewilliger worden om te kopen. De prijzen zijn in de afgelopen ja ren gemiddeld met zo'n twintig procent afgenomen en ik denk dat daarmee de bodem is bereikt. Wachten met kopen of verkopen heeft daarom volgens mij niet veel zin." Volgens de NVM-voorzitter is het tijd voor verkopers om in te zien dat je je huis niet te koop kunt zet ten voor eenzelfde prijs als in 2007. Dat is niet realistisch meer anno nu. „Nadat verkopers jaren lang aan de macht waren is sinds het begin van de crisis een ko persmarkt ontstaan. Verkopers moeten tegenwoordig alles uit de kast trekken om hun huis te ver kopen. Winst maken zit tussen de oren. Mensen gingen er vroe ger altijd vanuit dat ze hun huis met winst zouden verkopen, maar dat is tegenwoordig niet meer aan de orde. Als een verko per niet ver genoeg zakt met zijn prijs, gaat de koper twee deuren verder om te onderhandelen over een zelfde soort huis. Veel men sen willen wel verhuizen maar wachten tot ze hun huis te koop kunnen zetten voor een hogere prijs, maar dat zie ik voorlopig nog niet gebeuren", vertelt Faasse. Die 'lage' prijzen waarvoor verko pers hun woning in de markt zou den moeten zetten, bieden kopers kansen. „Het huis dat je voor de crisis kon kopen voor 250.000 eu ro staat nu voor 200.000 euro te koop. Er is genoeg ruimte om te onderhandelen en bovendien is er heel veel keus. Voorheen moest je zoeken naar een speld in een hooiberg en nu kun je vaak in de zelfde straat kiezen uit verschil lende woningen. En ook de rente is laag, rond de vier procent. Ik kan me nog een tijd herinneren waarin 12 procent betaald moest worden. Maar ik merk dat steeds meer starters die tijd nooit ge kend hebben en zich aanpassen aan de tijd waarin we leven en dat is goed voor de woning markt", zegt de NVM voorzitter. De open huizen route op zaterdag 6 april is een goede manier voor kopers om zich te oriënteren op de markt en voor verkopers een middel om hun woning in de spotlight te zetten. Faasse: „Het is laagdrempelig omdat je geen af spraken met makelaars hoeft te maken, dus je kunt gewoon je gang gaan. Vooral mensen van buiten de provincie grijpen hun kans om op één dag bijvoorbeeld tien huizen te bekijken. Het leven hangt aan elkaar van toevallighe den, dus je droomhuis kan er zo maar tussen zitten." :v' WESTKAPEllE e 29 13.OO tot 15.00 uur AAGTEKÉRKE slootweg 45 - 10.00 tot 15.00 uur Markt 82 •*'scvm ynwwj Westkopelle Tel. 0118-571 539 E-mail info@houmesmakelaars.nl cc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43