TO©S PZC TVveede Kamer wil proef met 'no cure, no pay' in de rechtsbijstand PZC COLOFON 2 IN HET NIEUWS ONDERWIJS In het onderwijs gaan miljarden op aan salarissen van mensen die geen bijdrage leveren aan het onderwijs. Dat vertelt een onderwijsaccountant. Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS 2ENUW6AS NER6ENS TE X Bonden bewaken verworven rechten van medewerkers tegen beter weten in Kamervoorstel gaat verder dan een experiment waaraan de Orde van Advocaten nu werkt toosenhenk.nl DQ WEU LACHGAS ALS UW SCHOONMOE&EP t>A"T OOK LEUK VIN&T... Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Veel salarisgeld door Piet Venhuizen Illustratie Mark Reijntjens ARNHEM - Hij woont al acht jaar in zijn vakantiehuis in Frankrijk. Te gelijk staat hij voor de volle too procent op de loonlijst van een hbo-instelling. Henk Berg wil best toegeven dat de man over wie hij het heeft, een extreem voorbeeld is. „Haha, niet iedereen heeft het zo perfect voor elkaar." Maar het aantal men sen met een onderwijssalaris dat geen zinnige bijdrage levert aan de onderwijspraktijk, rijst de pan uit, zegt Berg. „Het zijn mensen die zijn vastge lopen in hun carrière of voor wie eigenlijk geen plek meer is. Ze worden bijvoorbeeld aan een on derzoek gezet, zoals naar het ima go van de school, de bezettings- Henk Berg graad van de gebouwen, het aan tal programma's dat draait op de computers. Met die onderzoeken gebeurt vervolgens niets, maar die mensen hebben wel een hoop collega's van het werk gehouden. Iedereen in de top van het onder wijs weet het. Ik heb er met wel twintig bestuurders over gespro ken. En op het ministerie." Berg heeft enig recht van spreken, want hij is bestuurder van de On derwijs Service Groep in Arn hem, een van de bureau's in Ne derland die scholen kunnen inzet ten voor de administratie van hun financiën. Tot 1 januari was hij bij KPMG de verantwoordelij ke man voor accountancy en ad vies aan het onderwijs. Van de 26,7 miljard euro die in Ne derland jaarlijks in het onderwijs omgaat, wordt ruim 80 procent uitbetaald in salarissen. Berg er gert zich eraan dat in het mbo (middelbaar beroepsonderwijs), hbo (hoger beroepsonderwijs) en wo (wetenschappelijk onderwijs) 4 miljard euro - de helft van de to tale salarissom - terechtkomt bij mensen die zelf niet voor de klas staan. Het gaat volgens hem naar directies, administratie en 'allerlei andere vormen van 'ondersteu ning'. In het basis- en middelbaar onder wijs zou dat ongeveer 6 van de ruim 16 miljard euro zijn, bijna 40 procent van de salarissom. „Die verdeling in het hoger onder wijs is natuurlijk schandalig", zegt Berg. Dat in het hoger onder wijs ook nog eens een vijfde van de salarissen (1,6 miljard) wordt opgesoupeerd door mensen die geen serieuze bijdrage leveren aan het onderwijs, noemt hij een ramp. De man in zijn vakantiehuis in Frankrijk was overtollig gewor den bij zijn hbo-instelling. Zijn rechten waren zo sterk, dat de school niet van hem afkon ko men. „Zo zijn er zoveel", zegt Berg. „De cao is zo sterk, dat nooit iemand ontslagen wordt. Het aantal mensen met onduide lijke functies zonder werkelijk be lang is heel groot geworden." Berg hekelt de bonden, die de sta tus quo in stand houden. Zij be waken de verworven rechten van de medewerkers tegen beter we ten in, zegt hij. De politiek durft varing worden opgedaan. WD en PvdA roepen staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) op om met de Orde van Advocaten in overleg te gaan hoe op 'verant woorde wijze' ervaring kan wor den opgedaan met 'no cure, no pay'. Teeven zegde in het debat toe dat hij met de Orde wil bekij ken of het mogelijk is om 'op be- perkte schaal' ervaring op te doen. Maar dat moet de overheid geen geld kosten, want dat is er niet. De Orde van Advocaten vindt dat 'no cure, no pay' drempelverlagend kan werken voor mensen die hun recht nu niet zoeken omdat ze de kosten te hoog vinden. In 2004 wilde de orde hier al mee experi menteren in letsel- en overlijdens- schadezaken. Het kabinet bleef echter tegenstander en het experi ment ging niet door. Dat er nu een Kamervoorstel ligt voor 'no cure, no pay', heeft de orde ver baasd omdat het voorstel verder gaat dan een eigen experiment waaraan de orde nu werkt. DEN HAAG - Een Kamermeerder heid van in elk geval de WD en de PvdA wil dat er een proefproject komt met 'no cure, no pay' in de rechtsbijstand. In dit systeem be taalt een cliënt de advocaat alleen als die succes boekt. Nu is dat in Nederland nog verboden. WD-Kamerlid Ard van der Steur diende daarvoor gisteren een mo tie in. Hij vindt dat alles onder zocht moet worden dat kan bijdra gen aan een betaalbare rechtsbij stand voor brede groepen in de sa menleving. Omdat er nu een ver bod geldt op het principe van 'no cure, no pay', kan daarmee geen er (hT) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt eer, WV-cadeaubon t.w.v. 50, De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2