Scheffer over vrijheid Fusie leidt tot één VW 'Geef buren windpark voordeel' Kwetsbaar ZEELAND 23 commentaar Verwaarlozing is de meest voorkomende vorm PRAat erover, doorbreek het taboe, doe iets WOENSDAG 3 APRIL 2013 Het Klokhuis richt zich met de nieuwste campagne tegen kindermishandeling ook nadrukkelijk op de kinderen zelf: praat erover, blijf er niet mee rondlo pen, doe iets! wereld te helpen: dat kindermis handeling een bewuste keuze zou zijn. „Het is nooit de bedoeling; het gebeurt uit onmacht. Ouders denken niet bij de zwangerschap: 'Zo, dat kind ga ik eens lekker mis handelen, als het geboren wordt.' Iedere ouder begint met de beste bedoelingen aan kinderen. Het gaat fout door overmacht, door psychische problemen, door oor zaken van buitenaf. Helaas speelt de economische crisis steeds va ker een rol. Gezinnen waarin de ouders hun werk kwijtraakten, waarin het eigen bedrijf failliet ging, waarin pogingen om weer een baan te krijgen vruchteloos waren en de ouders in een nega tieve spiraal terechtkwamen. Vroeger zag je zulke gevallen ook wel, maar het waren incidenten. Nu is dit helaas geen uitzonde ring meer." Nog een vooroordeel: dat kinder mishandeling in bepaalde krin gen niet voorkomt. „Je ziet het in alle lagen van de bevolking. Maar wel meer bij mensen die zelf geen goed voorbeeld hebben ge had en daardoor niet goed weten hoe ze zelf hun kind moeten op voeden." Waar rook is, is niet altijd vuur. In 34 procent van alle gevallen wordt het vermoeden van mishan deling niet bevestigd. „Het is niet zo dat er dan niets aan de hand is, het kan best zijn dat er hulp in het gezin nodig is, er zjjn wel zor gen, maar het is niet bewezen dat het om kindermishandeling gaat. In 2,1 procent van de gevallen gaat het om zogenaamde lastermeldin- gen. Heel vervelend, voor alle be trokkenen. We bieden in zulke ge vallen ouders aan om het dossier te laten verwijderen." Toch drukt Reijman de mensen op het hart in geval van twijfel te melden. „Liever een onderzoek te veel, dan een keer te weinig." Verwaarlozing is de meest voorkomende vorm van kindermishan deling. In 25,7 procent van de gevallen gaat het om pe dagogische verwaarlo zing: de ouders bieden geen structuur, het kind komt vaak te laat op school, zijn (op te jonge leeftijd) vaak alleen thuis. Dit gaat vaak gepaard met affectieve verwaar lozing (16,7 procent) waarbij de ouders am per oog hebben voor hun kinderen. Verwaarlozing kan ook lichamelijk zijn (8,9 pro cent). Het Klokhuis wil het taboe rond kindermishandeling doorbreken door er openlijk over te praten: met kinderen die slachtoffer wer den, met ouders die vertellen hoe het zover kon komen en met hulp verleners en leerkrachten. Iedere dinsdag van 2 tot en met 23 april wordt om 18.20 uur een speciaal tv-programma uitgezon den op Nederland 3. Aan bod komen achtereenvolgens verwaarlozing, verschillende vor men van geweld, wat je kunt doen aan kindermishandeling en - in de vierde en laatste aflevering - het belang van hulpverlening. Een Zeeuws gezin dat hulp krijgt van Juvent staat dan centraal. Voor meer informatie over alles rond dit onderwerp: www.hetklok- huis.nl/kindermishandeling VLISSINGEN - Publicist en hoogle raar Europese studies Paul Scheffer houdt op 5 mei in de Sint Jacobs- kerk in Vlissingen de veertiende H.M. van Randwijklezing. Scheffer was onder meer corres pondent in Parijs en Warschau en bekleedde de Wibautleerstoel voor grootstedelijke problematiek aan de Universiteit van Amster dam. In 2000 schreef Scheffer in NRC Handelsblad het artikel 'Het multiculturele drama', dat veel stof deed opwaaien. Met het boek 'Het land van aankomst' verdiep te hij zich in 2007 verder in de multiculturele samenleving. Eerdere sprekers van de vrijheids lezing waren onder anderen Inez Weski, Jan Marijnissen, Alexan der Pechtold, Job Cohen en prin ses Mabel. Op 5 mei is de Sint Ja- cobskerk geopend vanaf 11.30 uur. Aanmeldingen voor maximaal twee (gratis) kaarten kunnen tot 11 april worden gestuurd naar l.verhage@cultuurwerf.nl DOMBURG - De Zeeuwse VW's en het samenwerkingsverband Zee land Promotie Delta fuseren per 1 januari 2014. De nieuwe organisatie krijgt de naam VW Zeeland. De organisa ties hebben hiervoor een intentie verklaring ondertekend. Krachtenbundeling lijkt hen noodzakelijk om te voldoen aan de 'permanente informatiehon- ger' van consumenten. Ze denken samen flexibeler en efficiënter te kunnen werken en de kwaliteit van de (digitale) service te verbe teren. Ook moeten de lijntjes naar overheden en andere organi saties, zoals nu het geval is, kort blijven. Tot de fusiepartners behoren de VW Schouwen-Duiveland, VW Zuid-Beveland Tholen, VW Walcheren Noord-Beveland, VW Zeeuws-Vlaanderen en Pro motie Zeeland Delta. In het najaar nemen de besturen een besluit over de voorgenomen fusie. Een valse melding van kindermishandeling is ernstig. Gelukkig ko men valse meldingen weinig voor. Maar met alle aan dacht die er voor dit onder werp is, neemt de kans daarop toe. Toch is dat geen reden om terughoudend te zijn met het vragen van aandacht voor dit probleem. Kinderen zijn kwets baar en verkeren in een afhan kelijke positie. Bij een vermoe den van een ongewenste situa tie, moet er snel poolshoogte genomen worden. Daarom moet de drempel voor de mel der laag blijven. Een melder hoeft ook niet bang te zijn dat zijn telefoontje leidt tot over haaste beslissingen. Een mel ding is immers geen veroorde ling, maar uitsluitend een sig naal dat een gezin mogelijk on dersteuning nodig heeft. Sire roept via spotjes mensen op om alert te zijn op misstan den achter de voordeur. Het is goed dat Het Klokhuis nu ook de kinderen oproept om er openlijk over te praten. Tijdige actie kan veel leed voorkomen. MIDDELBURG - Evenals tien milieuor ganisaties vindt de Partij voor Zee land (PvZ) dat burgers moeten meeprofiteren van de aanleg van grootschalige windmolenparken. Het kabinet heeft elf nieuwe loca ties aangewezen waar grote wind molenparken kunnen worden ge bouwd. In en rond Zeeland zijn dat de Krammersluizen bij Sint Philipsland en Goeree-Overflak- kee. Nieuwe windparken zijn no dig om het streefcijfer te halen: in 2020 moeten vier miljoen huis houdens worden voorzien van stroom die is geproduceerd met windturbines. De Partij voor Zeeland is een ver klaard tegenstander van grote aan tallen, nieuwe windmolens. Ze vervuilen de horizon, tasten het landschap aan en bederven het toeristisch product Zeeland, vindt de PvZ. Om de weerstand van bur gers tegen nieuwe windenergie- parken te verminderen, hebben tien milieuorganisaties voorge steld een compensatiefonds in te stellen. Bijvoorbeeld korting op de stroomprijs. Zo'n 'streekfonds' lijkt de PvZ een goed idee, omdat de partij denkt dat de 'groene lobby' niet te stuiten is, zeker 'zolang de sub sidiekraan openstaat'. Het fonds moet wat de PvZ betreft burgers compenseren voor het verlies aan woongenot en leefbaarheid. PvZ-Statenlid Johan Robesin wil in schriftelijke vragen weten of Gedeputeerde Staten zo'n fonds zinvol achten en of ze bereid zijn dat idee zelf op te pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23