Ravestein bij Grijpskerke BUITEN 13 WOENSDAG 3 APRIL 2013 door Gerard Smallegange Op zoek naar de herkomst van Ra- vestein moet je een aantal puz zels oplossen. Om te beginnen moet je bepalen over welk Ravestein je het wilt hebben. Het gaat in dit artikel om de hoeve Ravestein bij Grijpskerke, midden op Walcheren. Er zijn vele Rave- steins. Om er nog maar eens twee te noe men: er is een Ravestein in Kloetinge, en één op Oud Sabbinge. Een 'stein' is een stenen huis, een ver sterkt huis, in het bezit van een adellijk of aanzienlijk geslacht in de (late) mid deleeuwen. Bij een stein hoorde gewoon lijk ook een hoeve, een hof, dat voor het voedsel en de jacht van de steenbewo ners zorgde. Zo was het in Kloetinge, Oud Sabbinge en Grijpskerke althans. Al le drie de steins zijn inmiddels verdwe nen; de hoeves bestaan nog steeds. Om ons tot Grijpskerke te beperken: het hof Ravestein aldaar is ooit eigendom ge weest van Anna van Bourgondië-Rave- stein. Zij werd Anna van Ravestein ge noemd, omdat haar 'echte' woning het slot Ravestein in Souburg was. Daar woonde ze met haar man, een telg uit de Van Borsele dynastie - de machtigste adellijke familie uit Zeeland en verre om streken. Anna zelf was een nazaat van de hertogen van Bourgondië. Weliswaar een bastaarddochter, maar één die favoriet was bij haar vader Philips de Goede. Die goede man deed niets anders dan bestu ren, vechten en vrijen. Met de nadruk op het laatste. Naast zijn wettige kinderen had hij minstens 26 bastaardkinderen. Maar uiteindelijk draaide bij hem en z'n opvolgers alles om het verwerven van gronden en dus van macht. Zijn bastaar den moesten helpen die macht te vergro ten, ieder op zijn of haar wijs, naar ge lang van zijn of haar talenten. De regering van Philips werd in Frank rijk betiteld als 'batardocratie'; batard is bastaard in het Frans. Dus een bestuur waarin de tientallen bastaards sleutelpo sities kregen. Zo ook Anna. Die moest eerst huwen met een Van Borsele, en toen die al snel stierf moest ze trouwen met Adolf van Kleef. Door die twee huwelijken nam de rijkdom, het grondbezit en de macht van de Bourgondiërs toe. In een eerder arti kel heb ik Anna genoemd als naamgeef- ster van St. Annaland, waar ze grote stuk ken land en schorren verwierf. In dat plaatje past ook Ravestein bij Grijpsker ke. Naast de twee Ravesteins op Walche ren verkregen deze families nog veel meer eigendom. Meestal op ingewikkel de wijze via allerlei relaties en/of huwe lijk. Met het slot/kasteel Ravestein ging het zoals met bijna alle andere landgoederen op Walcheren: het ging ten onder aan ar moede in of rond de Napoleontische tijd. De hoeve bleef. Er kwam een nieuwe schuur, ongeveer 1910, het boerenhuis werd verkleind en versimpeld. De oorlog en de inundatie deden hun verwoestend werk. Wat er nog restte aan grachten en oorspronkelijk landschap werd bij de ruil verkaveling weggevaagd door bulldozers en draglines. Uiteindelijk kwam de boer derij leeg, omdat de laatste boer vertrok. De familie Montfrans kocht het geheel en maakte er een mooie woonstede van, ging graven in het verleden, haalde er deskundigen bij en herschiep uiteinde lijk de contouren van het oude kasteel (nu een eiland) en tuin, met gracht en al. Ravestein heeft weer een deel van zijn oude glorie teruggekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13