FZC 66 Je komt erdoor tot rust en verbetert je conditie zonder je lichaam te forceren io 11 Zorgeloze vakantie, ook met beperking 12 13 Hoe gaat het met je, versie 2.0 Artsen zijn het er inmiddels over eens: wandelen is goed voor je. Je bouwt er conditie mee op en het is niet belastend voor je lijf. En je humeur vaart er ook nog wel bij. WANDELTIPS DINSDAG 2 APRIL 2013 Q Gezond Wandelen houdt je fit en vrolijk minder snel ten prooi valt aan ar trose. Van wandelen krijg je ster ke spieren - en dat geldt ook voor de hartspier. Nog meer? Jazeker. Wandelen kost weinig inspanning en je ver brandt er toch veel vet mee. Een halfuur per dag stevig wandelen doet de weegschaal in een maand tijd een pond minder aanwijzen. Van wandelen kom je tot rust en krijg je een goed humeur. Het werkt fantastisch voor mensen met een depressie, vrouwen in de menopauze en mensen met begin nende dementie. Enfin, het mag duidelijk zijn. Er is eigenlijk niets mis met wande len. Sterker nog: recent Ameri kaans onderzoek heeft uitgewe zen dat mensen die 5 kwartier per week wandelen, gemiddeld 1,8 jaar langer leven. Wandel je zelfs 2,5 uur per week, dan is de winst gemiddeld 3,4 jaar. Dik, slank, man, vrouw: het geldt voor iedereen. En nog iets: wandelen doe je bui ten. En dat is extra gezond. Bui tenlucht geeft je een fitter gevoel en meer energie en is een probaat middel tegen spanning, verwar ring, boosheid en depressie. Spor ten in de buitenlucht houd je lan ger vol dan elke week naar de sportschool, blijkt uit studies. Heeft wandelen dan geen enkel nadeel? Natuurlijk wel. Om te be ginnen kost het tijd, en dat is te genwoordig een schaars goed. En verder draagt het niet zo veel bij aan je conditie. Je hoeft je immers nauwelijks in te spannen. Als je echt stevig doorstapt, heeft dat na tuurlijk wel effect. En ook als je flink overgewicht of - zoals John van de Ven - een longziekte hebt. „In overleg met mijn baas maak ik tijd vrij voor wandelingen", zegt hij. „Mijn conditie is sterk verbeterd. Het doet me goed." reageren? V gezondheid@depersdienst.nl door Jolenta Weijers Een zachte ondergrond, dat wandelt het lek kerst, vindt John van de Ven (58). Velden, bospaden, heidegron den. En dus trekt hij er, vaste prik, twee keer per week per bus of trein op uit naar groenere oorden dan de stad. „Ik loop meestal een kilome ter of 15", zegt hij. „Ik houd van wandelen. Het is goed voor je. Je komt erdoor tot rust en je verbe tert je conditie zonder je lichaam te forceren." Zijn artsen juichen het toe dat Van de Ven zo gedisciplineerd de wandelschoenen aantrekt. Het maakt hem sterker. Nu, maar ook straks, als hij een longtransplanta tie moet ondergaan. Want daar voor staat hij sinds kort op de wachtlijst. Van de Ven weet pas anderhalfjaar dat hij een longziek te heeft. Maar toen hij van de eer ste schok was bekomen, wist hij het algauw. „Ik ga de longcapaci teit die ik nog heb zo goed moge lijk onderhouden." Badminton, fitness: hij doet het nog steeds. Yoga is erbij gekomen: „Dat leert me goed ademen." Maar hardlopen lukt niet meer. Dus wandelt hij. En met hem vele anderen. Nederland telt talloze wandelclubs. Die bieden onder dak aan mensen die wandelen ge- John van de Ven woon fijn vinden. Maar ook aan wandelaars die vooruitdenken en zo lang mogelijk fit willen blij ven. En aan mensen die al iets mankeren, maar zich daar nog zo goed als het gaat tegen verzetten. Trouwens, wat te denken van al diegenen die een hond in huis hebben gehaald voor de gezellig heid, maar ook omdat zo'n dier hen dwingt een paar keer per dag een wandeling in de buitenlucht te maken? Tal van onderzoeken geven deze mensen gelijk. Wetenschappers onderkennen dat bewegen goed is voor de mens. Niet alleen voor het lichaam, maar ook voor de geest. En binnen dat hele spec trum van bewegen - want je kunt tenslotte ook gaan fitnessen, voet ballen, hardlopen of badminton nen - neemt wandelen een bijzon dere plaats in. Ga maar na. Wandelen is gratis. Je hebt er geen speciale uitrusting voor nodig. Je kunt het in je een tje doen, maar ook met een goede vriend of vriendin of in georgani seerd verband. Maar het belang rijkste is wel: wandelen is niet be lastend voor je lichaam. Je moet het wel héél gek maken, wil je blessures oplopen. Integendeel, het levert je veel op. Reden waarom ook artsen steeds vaker het woord 'wandelen' in de mond nemen bij het geven ad vies. Bevindingen van weten schappers over wandelen zijn po sitief. Om er maar een paar te noe men: dagelijks minimaal drie keer tien minuten wandelen, zorgt voor een significant lagere bloed druk. Een halfuur flink doorstap pen per dag vermindert de kans op hart- en vaatziekten, hersen bloedingen en diabetes. Met wan delen zet je je botten aan het werk, zodat ze minder snel broos worden en je osteoporose kunt uitstellen. Wandelen houdt bovendien je kraakbeen op peil, waardoor je Begin rustig aan. Meteen op volle kracht vooruit is niet goed voor je lijf. Loop rechtop en ontspannen. Dan haal je gemakkelijker adem. Buig je armen en beweeg ze mee met je pas. Dat voelt in het begin even raar, maar je gaat er vanzelf iets sneller door lopen en dat is goed. Loop af en toe een minuut zo snel als je kunt. Hoe vaker je dat doet, hoe meer gewicht je verliest. Wandelen is gratis en niet belastend voor het lichaam, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9