D66: haal stations 15 SldlIUN» Politie zocht zenuwgas sarin bij Maastricht r dekmantel voor kindermisbruik IN HET NIEUWS 3 I qi DINSDAG 2 APRIL 2013 j-1 lacht naar pedo s DEN HAAG - De stations zouden niet langer de verantwoordelijk heid van de Nederlandse Spoorwe gen moeten zijn. Dat vindt D66-Ka- merlid Stientje van Veldhoven. De NS kan zich beter alleen op het vervoer van reizigers richten, stelt ze maandag. „We willen dat iedereen die op het spoor rijdt ge lijke voorwaarden heeft. Dan is het toch gek dat één partij nog een stukje infrastructuur in han den heeft", zegt Van Veldhoven. Door de huidige constructie moet een spoorvervoerder als Arriva de NS betalen voor het gebruik van de stations. „Zelfs als de NS daar niet eens rijdt. Dat geeft de NS toch een voordeel." Volgens Van Veldhoven is het beter als de sta tionsgebouwen bij spoorbeheer- der ProRail worden onderge bracht. „Toen we in het verleden de splitsing maakten tussen de NS en ProRail zijn de stations bij de NS gebleven. Nu we nieuwe af spraken gaan maken voor de lan- getermijn, is dit hét moment om te zeggen dat we van deze verde ling afwillen." Van Veldhoven ziet nog wel wat haken en ogen bij de uitvoering. „Dat kan niet in één klap", stelt ze. „De NS zou stations kunnen verkopen, kunnen leasen of toch kunnen blijven uitbaten. Het is belangrijk om ook anderen toe te laten op de markt." Dat zou ook kunnen met de exploitatie van de stations, die nu eveneens in han den is van de NS, denkt de D66-politica. Ze zal haar voorstel dinsdag met staatssecretaris Wilma Mansveld (Spoor) bespreken. De Tweede Ka mer overlegt dan over de toe komst van het spoor. De NS liet weten dat debat met in teresse te volgen en ook aanwezig te zijn in de Tweede Kamer. „De NS investeert voor de Nederland se reiziger al jaren miljoenen in veilige, toegankelijke en herkenba re stations", liet een woordvoer ster weten. „Collegavervoerders hebben alle ruimte om op de stations waar zij rijden te doen en te laten wat zij willen. De NS heeft hen jaren ge leden al uitgenodigd ook te inves teren in stations. Tot op heden hebben zij daar helaas weinig ge bruik van gemaakt." een hoek van de straat kunnen ze een verdachte ongemerkt observe ren. Met foto's en filmpjes probe ren ze bewijs te verzamelen. Als er genoeg bewijs is, wordt het dos sier overgedragen aan de lokale politie. Waar nodig worden de slachtoffers door ons opgevangen en beschermd. Zo kunnen kinde ren veiliger opgroeien." In Cambodja heeft een vergelijk baar project zijn succes bewezen, zegt Slob. Partnerorganisatie Ac tion Pour les Enfants werkt daar al tien jaar met detectives. Er ko men jaarlijks zo'n 150 tips binnen. Enkele tientallen leiden tot arres taties, een aantal tot veroordelin gen. Slob: „Soms lukt het daders op heterdaad te betrappen. Zo maakten de detectives op straat fo to's van een man die met een meisje op schoot zat, zijn hand tussen haar benen. In een ander geval zagen ze een-verdachte met een kind inchecken in een hotel. Ze huurden de hotelkamer naast de zijne. Via een gaatje in de muur betrapten ze hem met zijn broek op de enkels." Elk jaar worden meer dan een mil joen kinderen wereldwijd mis bruikt voor prostitutie of sekstoe risme, schat het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Terre des Hommes start met de tectives in Indonesië, de Filippij nen, India en Nepal, omdat kin- dersekstoerisme daar als gevolg van goedkopere vluchten en inter net toeneemt. De Filippijnen zijn een van 'is werelds grootste kinder pornoproducenten. Thailand wordt ook vaak in één adem ge noemd met kindersekstoerisme. Maar de Thaise justitie is dat mis drijf harder gaan aanpakken. Daar door verschuift het probleem naar buurlanden met een zwakker rechtssysteem, zoals Cambodja. Afgelopen najaar startten de Ne derlandse overheid, de marechaus see, Plan Nederland en verschil lende reisorganisaties een campag ne tegen kindersekstoerisme. Met flyers en posters op vliegvel den werd reizigers gevraagd alert te zijn op Nederlanders die in het buitenland uit zijn op seks met kinderen. En om verdachte zaken te melden bij de politie, mislei ding, het meldpunt Kinder sekstoerisme of Meld Misdaad Anoniem. Het liefst met concrete tips, zoals naam, hotel, datum of luchtvaartmaatschappij. Nederlanders die in het buiten land kinderen misbruiken, kun nen thuis strafrechtelijk worden vervolgd. Terre des Hommes, dat zich tien jaar geleden sterk heeft gemaakt voor die wetswijziging, is blij dat Nederland nu meer prio riteit geeft aan bestrijding van kin dersekstoerisme. Maar de organi satie streeft er zelf naar om da ders in het land waar het mis bruik is gepleegd te laten berech ten. „Pas als het lokale rechtssysteem ingesteld raakt op het bestrijden van kindermisbruik, kan het pro bleem bij de wortel worden aange pakt", stelt Slob. De undercover organisatie APLE in actie in Cambodja. foto's Daimon Xanthopoulos re des Hommes, zou hij zich aan meerdere kinderen hebben vergre pen. De Cambodjaanse rechter sprak R. in augustus vorig jaar echter vrij. Vier van de vijf slachtoffers hadden hun verklaring ingetrok ken terwijl hij op borgtocht vrij was. Geen toeval, zegt de hulporganisa tie. Slob: „In dit soort zaken zie je steeds weer dat kinderen en hun ouders onder druk worden gezet of omgekocht om hun verklaring in te trekken. Daar komt bij dat de rechter niet op de hoogte was van zijn eerdere veroordeling in Nederland. Hij gaf aan dat hij R. nooit op borgtocht zou hebben vrijgelaten als hij over het vonnis en politiedossier had beschikt." Daarom pleit Terre des Hommes voor meer internationale samen werking. „Veroordeelde pedosek suelen moet worden verboden naar landen te reizen die bekend staan om kindersekstoerisme. He laas is het in dit soort gevallen bijna altijd het kind dat de dupe is", zegt Slob. Bas R. woont vol gens Terre des Hommes in Siem Reap nog steeds samen met kinde ren*. Er zijn meer voorbeelden. In 2010 werd een 65-jarige Nederlander in Cambodja gearresteerd na on derzoek van APLE. De man be heerde een opvangproject voor kinderen in de populaire bad plaats Sihanoukville. Hij is veroor deeld en mag Cambodja niet meer binnen. De 58-jarige Serooskerkenaar J.V. hangt op Bali een gevangenisstraf van vier jaar boven het hoofd op verdenking van aanranding van vier meisjes van negen tot veer tien jaar. Hij zit al sinds septem ber vast. V. is actief voor de Stich ting Steun Kinderen Indonesië, die geld inzamelt voor kinderte huizen op Java. door Theo Sniekers en Ruud Maas MAASTRICHT - De politie in Lim burg heeft vier mensen aangehou den op verdenking van het in bezit hebben van het levensgevaarlijke zenuwgas sarin. I De verdachten, woonachtig in (I Maastricht en Heerlen, zouden het kleur- en reukloze gas hebben willen verkopen. Er zou geen aan leiding zijn om te denken dat het gaat om terrorisme. Politie en justitie hebben dit gis teravond bekendgemaakt tijdens j een persconferentie in Maas tricht. De afgelopen dagen is in een bosperceel in de Maastrichtse wijk Amby tevergeefs gezocht naar een hoeveelheid sarin die daar mogelijk verborgen was. Hierbij was onder meer het Lan delijk Team Forensische Opspo ring (LTFO) betrokken. Vorige week woensdag kreeg de politie een tip dat het zenuwgas - in 1995 gebruikt bij de metro-aan slag in Tokio - mogelijk te koop zou worden aangeboden. De tipge ver gaf daarbij een naam op van een betrokkene. De politie heeft daarop vier personen in de gaten gehouden en is zaterdagavond overgegaan tot de arrestatie van het viertal. Twee zijn op de plek in Amby aangehouden terwijl zij aan het graven waren, de andere twee zijn in Heerlen en Kerkrade gearresteerd. De verdachten zijn twee mannen en twee vrouwen in de leeftijd van 21 tot 52 jaar. Een van hen heeft de Turkse na tionaliteit. Bij een van de verdach ten is een computer in beslag ge nomen. Zenuwgas is bij de ver dachten niet gevonden. Onmiddellijk na de arrestatie heb ben hulpdiensten een gebied van zo'n 400 vierkante meter in Am by afgezet en is met hulp van een helikopter met infrarood-camera gezocht naar een mogelijke berg plaats. Uit veiligheid werd met gaspakken gewerkt Met een graaf machine is tot een meter diep in de grond gegraven. Drie dagen is gezocht naar sarin, foto Marcel van Hoorn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3