Tegen de Grote Twee kun je VCITlj Z6Ilis de koers alleen ondergaan Vos vinkt laatste grote koers af Murray nummer twee 0xford wint na zege in Miami met riante 4 SPORT RONDE VAN VLAANDEREN Zwitser maakt met winst in Ronde van Vlaanderen einde aan „een zeer emotionele periode". 159e Boat Race voorsprong door Ad Pertijs OUDENAARDE - Sebastian Lange- veld was dik in orde zondag tijdens de 97e Ronde van Vlaanderen. „Maar als je tegen Cancellara en Sa- gan rijdt, kun je de koers alleen maar ondergaan", zei de 28-jarige Leidenaar nadat hij in de schaduw van de twee giganten als tiende over de streep was gekomen. Die klassering deed het rijden van de kopman van Orica in Vlaanderens Mooiste geen recht. „Gerekend naar de zwaartepun ten behoorde ik tot de top vijf van de koers", merkte hij terecht op. Maar net als alle andere in vorm zijnde uitdagers van de Grote Twee, zat hij klem tussen hart en verstand. „Ik had een lijstje van renners met wie ik mee wilde springen als zij zouden gaan be wegen. Jongens als Chavanel, Pao- lini en enkele mannen van Sky. Ze bleven echter allemaal zitten." Zelf aanvallen voelde als kamika- zewerk. De Belg Jurgen Roelandts lukte het wel. „Ik geef toe: hij stond niet op mijn lijstje. Maar je kunt ook onmogelijk meesprin gen met twintig van die renners." Maar ook Roelandts werd terugge pakt, al kon hij de uitgebluste Sa- gan nog wel volgen na de laatste beklimming. De hoop, bij met na me Omega Pharma Quick Step, dat de ploegen van Cancellara (Ra- dioShack) en Sagan (Cannondale) te zwak waren om de koers te con troleren voor hun kopmannen, werd al snel de bodem ingesla gen. Met name RadioShack had de wedstrijd stevig in haar greep. „Het was een beetje te vergelijken met het WK. Wachten, wachten, wachten", zei Langeveld over het tempo dat RadioShack de rest op legde. Bij Vacansoleil-DCM en Blanco hadden ze hetzelfde gevoel. „Aan vallen was zinloos", zei Nico Ver hoeven van Blanco. „Roelandts had het geluk dat hij op goede mo ment werd teruggepakt. Je had twee toppers in koers en de rest zat er ver achter." Hilaire van der Schueren was blij met het team work van Vacansoleil, maar zag ook geen mogelijkheid om De Twee te verschalken. „Het positie ve is dat Björn Leukemans na alle twijfels van de laatste weken voor zondag (Parijs-Roubaix) zijn zelf vertrouwen weer heeft terugge vonden." Bij Blanco gold dat ook voor Lars Boom. „Dat hij hier nog mees print voor de vierde plaats had den we niet durven hopen", zei Verhoeven. „Lars voelde zich na Gent-Wevelgem al weer goed, maar nu heeft hij de bevestiging dat hij - weliswaar achter Cancel lara en Sagan - bij de beste ren ners voor dit werk zit." Langeveld durft na zondag aan meer te denken. „Ik denk dat Can cellara in Parijs-Roubaix wel te kloppen is." door Ad Pertijs OUDENAARDE - Marianne Vos verza melt titels, truien en triomfen. Eén trofee ontbrak er nog op de 'spaar kaart' van successen: De Ronde van Vlaanderen. Zondag kon ze einde lijk ook die koers afvinken. De Bra bantse liet op de meet in Oude naarde haar medevluchters Ellen van Dijk, Emma Johansson en Elisa Longo Borghini achter zich. „Ik heb bewust gegokt op de sprint", zei de Brabantse na de huldiging. „Ik was bang dat ik na een aanval niet weg zou blijven." De week ervoor in de Trofeo Bin- da kende Vos immers geen goede dag. Ze voelde zich een beetje ziekjes toen. „Niet dat je daardoor gaat twijfelen, maar ik merkte vandaag gelukkig al snel dat ik weer lekker draaide." Net als later bij de mannen duur de het tot de beklimmingen van de Oude Kwaremont en Pater- berg eer de slag viel. Vos zette aan op de Oude Kwaremont en kreeg eerst Johansson en Longo Borghi ni en later Van Dijk mee. „Op de Paterberg trok Johansson zo hard door dat ik blij was dat ik mijn karretje kon aanhaken", duidde Vos de hardheid van de finale. Op de laatste, lange weg richting finish kreeg Vos de verwachtte aanvallen om de oren. Ze counter Cancellara door Ad Pertijs de ze allemaal. „Toen dacht ik er ook aan dat dit de kans was om eindelijk een keer Vlaanderen te - winnen." De sprint op zich was een heel verraderlijke. „Omdat je de finish al heel lang ziet liggen. Gelukkig staat er een bordje '500 meter' om je hersens te laten we ten dat het veel te vroeg is om daar al te gaan." Ze wachtte ver volgens keurig op het bordje '200 meter' om haar winnende jump naar de zege te plaatsen. Op de vraag of de spaarkaart nu echt vol is, antwoordde ze: „Ik ge loof niet dat nu nog een grote koers is die ik niet heb gewonnen. Er zijn wel wedstrijden als Qatar, maar die heb ik nooit gereden." OUDENAARDE - Peter Sagan is een gelovig mens. Toen hem werd ge vraagd of het rijden van een grote koers als de Ronde van Vlaande ren met Pasen hem extra kracht gaf, haalde hij zijn schouders op: „Pasen is Pasen en koers is koers." Nee dus. Wat dat betreft zit Fabi an Cancellara anders in elkaar. „Ik ben een man van emoties. Daar schaam ik me niet voor", zei de kopman van RadioShack zondag nog maar eens nadat hij op in drukwekkende wijze voor de tweede keer De Ronde naar zich toe had getrokken. De 32-jarige Zwitser zag het rijden van de hon derdjarige topklassieker op Pasen wel degelijk als zijn ultieme verrij zenis. Eerder dit seizoen liet Cancellara tijdens Milaan-Sanremo (tweede) en de E3 Prijs in Harelbeke (winst) al zien in vorm te zijn, maar niet voor niets had hij zijn vrouw Stefanie over laten komen naar Oudenaarde. „Ik wist dat ze me stond op te wachten bij de fi nish. Ook voor haar komt er een einde aan een zeer emotionele pe riode." Nadat hij zijn grote concurrent Sa gan op de laatste helling van de dag, de Paterberg, snoeihard uit het wiel had gereden, kwamen in de laatste honderden meters van solotocht alle beelden van de doorstane ellende en emoties weer boven. „Dat ik hier vorig jaar nog op de grond lag. Met een gebroken sleutelbeen. En die stomme val tijdens de olympi sche wegrace, waardoor ik niet meer mee kon doen aan de tijdrit. De problemen rond de ploeg (Franck Schleck positief, team baas Johan Bruyneel weg na Armstrong-affaire). De geboorte van ons tweede kind. Ook voor mijn vrouw was het zwaar om dat allemaal mee te maken." Het voelde ondertussen alsof de onoverwinnelijke Spartacus in hem was overleden. In het najaar nam Cancellara bewust meer dan een maand afstand van de fiets. „Dat had ik nodig om daarna weer te kunnen werken aan mijn terugkeer." De afgelopen vijf maanden zijn volgens de Zwitserse familieman zwaar geweest. „Ik wist dat ik al die tijd maar een paar weken thuis zou zijn."Ging er ook nog eens week vanaf omdat er thuis vanwege het slechte weer niet te trainen viel." Met het volste vertrouwen en een ijzersterk team meldde Cancellara zich dit voorjaar voor zijn geliefde Vlaamse koersen. De vraag bleef echter of hij het duel met kroon prins Sagan aan zou kunnen. Tot zijn grote verrassing boog de Slo- waak voor de Zwitser op de Pater berg. „Het was niet eens een aan val. Plots was hij er niet", zei Can cellara. Sagan reageerde nuchter MIAMI - De Britse tennisser Andy Murray heeft zondag het masters- toernooi van Miami gewonnen. De Schot was in de finale net wat ster ker dan de Spanjaard David Ferrer: 2-6 6-4 7-6(1). Beide mannen hadden in het snik hete Miami moeite om hun eigen opslag te houden. In de derde set kwam Murray een break voor, maar vocht Ferrer zich terug. De Spanjaard kreeg op 6-5 zelfs de kans om de partij op zijn eigen op slag uit te serveren, maar faalde. In de daaropvolgende tiebreak was Murray duidelijk beter. De Schot neemt dankzij zijn zege de tweede plaats op de we reldranglijst over van Roger Fede- rer. Hij gaf toe dat de partij hem bijzonder zwaar viel. „Het had beide kanten op kunnen gaan", zei Murray na afloop. „We hadden het allebei fysiek erg zwaar op het laatst. Ik heb het so wieso altijd moeilijk tegen Ferrer, want hij is een echte vechter. Ik denk dat we nog wel vaker van dit soort partijen zullen uitvech ten." Serena Williams won het toer nooi van Miami bij de vrouwen. De Amerikaanse nummer één van de wereld was in de finale te sterk voor de Russin Maria Sjara- pova: 4-6 6-3 6-0. Het betekende voor Williams haar 48e WTA-ti- tel, de tweede van dit jaar nadat ze eerder de beste was in Brisba ne. De 31-jarige Amerikaanse verste vigde door haar titel in Miami haar eerste plaats op de wereld ranglijst. Sjarapova is de mondiale nummer twee. Voor de vijfde keer verloor de 25-jarige Russin de finale in Miami. LONDEN - Het roeiteam van de uni versiteit van Oxford heeft zondag de 159e editie van de Boat Race ge wonnen. De acht van Oxford wa ren op de Theems ruim sneller dan de boot van Cambridge. Het was de 77e overwinning voor de 'Dark Blues' in de befaamde roei- klassieker over 6,8 kilometer. Het team van Oxford profiteerde van het voordeel van een iets zwaarder gewicht in de boot. De acht nam vanaf de start meteen de leiding en bouwde gestaag aan een riante voorsprong. Oxford klokte 17 minuten en 27 secon den. Een Nederlandse roeier ontbrak dit jaar. Vorig jaar verloor Oxford, met in de boot Roel Haen. De ra ce werd toen verstoord door een il- De equipe van Oxford ligt ver voor op Cambridge tijdens de 159e Boat Ra- legale zwemmer. ce op de Theems, foto Tal Cohen/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36