Internationals van Feyenoord zakken door het ijs in Heerenveen Vitesse staat al met één been in Europa 2 SPORT PSV IN PANIEK Een pover en gepassioneerd Roda JC maakt in de Limburgse vrieskou bijna een eind aan de PSV-pretenties. door Edward Swier HEERENVEEN - Het staat er echt, in de pas verschenen biografie van Ro nald Koeman. Cristian Chivu, Wes ley Sneijder, Phillip Cocu, Zlatan Ibrahimovic; ze staan allemaal in zijn favoriete elftal. Stuk voor stuk spelers met wie Koeman eerder werkte. In de basisopstelling één Feyenoorder: Jordy Clasie. Koeman rekent hem tot de drie beste mid denvelders die hij sinds 1999 coachte. Maar ook de oogappel van de trainer heeft weieens een mindere dag. De 21-jarige, na de 2-o-nederlaag bij Heerenveen, met zelfkennis: „Ik was gewoon slecht, we waren allemaal onszelf niet." Soms wordt het allemaal eventjes te veel. Zelden zal Clasie zich na een duel zo ongelukkig hebben ge voeld. Hij liep een gele kaart op, is vrijdag (tegen VW) geschorst. De kampioenskansen zijn aan zienlijk geslonken, fysiek en men taal was hij gebroken. Een dikke snee in zijn neus was het enig zichtbare leed, van binnen was het een grotere janboel. Zijn schouder, voor de vierde keer dit jaar uit én weer in de kom geschoten, zeurde flink. „Dat zal ik nog wel een aantal dagen voelen." Bovendien waren er vraagtekens. Hoe kon het dat hij de ballen nu toch allemaal zó slecht had geraakt? Enkele keren had hij in het veld vertwijfeld naar zijn hoofd gegrepen. Wat was er mis met hem? Wat was er mis met zijn ploeggenoten? En, komt dat weer goed? Clasie: spe ler van Oranje, nadrukkelijk in beeld bij Fiorentina, in een roes met zijn zich al even stormachtig ontwikkelende leeftijdsgenootjes. Die Clasie zakte door de onder grens. En met hem heel Feye noord. Met elf Nederlanders in de ba sisopstelling werd duidelijk dat wel heel veel van die ene Italiaan moet komen. Het ontbreken van de geschorste Graziano Pellè leg de de onvolwassenheid van het huidige Feyenoord bloot „Als team hebben we gefaald, we wa ren niet eens een team. Het ont brak aan alles. We waren slordig, niet scherp, wonnen geen duel. Heerenveen was feller, niemand durfde." Onder aanvoering van schoffelaar Joey van den Berg en kunstenaar Filip Djuricic speelde Heerenveen met Feyenoord. Vlak voor tijd velden Alfred Finnbo- gason en Yassine El Ghanassy het vonnis. Excuses zocht Clasie niet. Dat het ritme hinderlijk onderbroken was door een interlandweek, wilde hij niet aanvoeren. Hiurlijk had het voor een andere mindset gezorgd. „Maar ik kan er niet vermoeid van zijn geraakt." Zowel tegen Est land als Roemenië viel Clasie in de slotfase in, er stond al niets meer op het spel. Toch had het er alle schijn van dat de jonge Feye- noorders moe waren na het week je met Van Persie en co. De gesprekken dan over zijn mo gelijke overgang naar Fiorentina? Allicht dat ze door Clasie's hoofd spoken, maar hij zegt dat het geen invloed heeft. „Ik ga er pas na het seizoen over nadenken, wil me nu volledig op Feyenoord rich ten." Dat Ronald Koeman zijn jon ge spelers adviseert nog minimaal een seizoen te blijven, is dan mis schien eigenbelang, de trainer heeft wel gelijk. Jean-Paul Boëtius, Tonny Vilhena en Bruno Martins Indi hadden zaterdag een mindere dag, Stefan de Vrij maak te ook een domme fout waardoor het 2-o werd. De indrukken van de laatste weken, waarbij het wel leek of het leven één lange vrolij ke, door een dik olifantje geleide polonaise was, hebben er allicht harder ingehakt dan een ieder voor mogelijk hield. Feyenoord, Clasie incluis, was za terdag bovendien compleet idee- ënloos. Begonnen met twee spit sen, moest Lex Immers al snel in schuiven. Na zijn wegvallen met een enkelblessure werd Schaken naar de punt van de aanval gediri geerd. Het waren de opties die Koeman vooraf had bedacht, het bleek niet te werken. Clasie: „We hadden geen plan a, geen plan b en ook geen plan c. Tuurlijk mis ten we een aanspeelpunt, een man die de ballen neerlegt voor je, of goed vasthoudt. Een man die je met een lange bal aan kunt spelen, als je het even niet meer weet...." Advocaat door Rik Elfrink Feyenoorder Jordy Clasie (rechts) heeft een overtreding nodig om uitblin ker Filip Djuricic af te stoppen, foto Koen van Weel/ANP KERKRADE - „We missen kansen die je op dit niveau niet mag mis sen. Die feiten zijn voor mij als trainer niet te repareren. Ik zie steeds dezelfde fouten terugko men. We hebben alles uitgepro beerd, we kunnen niet blijven schuiven. Er zit iets in deze ploeg en dat gaat er niet uit. Het is het hele seizoen al zo. Toch kunnen we nog kampioen worden." Nadat topman Tiny Sanders vori ge week het wangedrag van de spelersgroep van PSV hekelde, brandde Dick Advocaat zijn spe lers na een nieuwe sof om tac- tisch-technische redenen volledig af. De PSV-coach zag het even niet meer zitten na de dreun bij Roda JC. De 2-2 was zondagmiddag aange komen als een mokerslag. Wat Ad vocaat met zijn cryptische woor den bedoelde, was voor de goede verstaander wel duidelijk. De coach vindt dat PSV geen topver- dediger heeft en wilde in de win terstop een extra kracht voor de defensie. De directie van PSV stelt steeds dat Adam Maher als eerste op het lijstje van Advocaat en zijn manschappen stond. Er was geen geld voor een nieuwe defensieve kracht en bovendien zou Maher slechts met hulp van externe financiers kunnen ko men. Als PSV de titel niet pakt, is het duidelijk dat Advocaat zal wijzen op de gebrekkige financiële moge lijkheden bij PSV voor nieuw bloed. Dat betekent niet dat hij zelf vrijuit gaat. Geen van de PSV' ers heeft zich dit seizoen opval lend in positieve zin ontwikkeld. Daarnaast zijn over een paar wis sels en opstellingen van Advocaat in de afgelopen periode zelfs in tern harde noten gekraakt. De trai ner committeerde zich bovendien aan de selectie en vond deze kam- pioenswaardig. Het zou te ver voeren om een er kend prijzenpakker als Advocaat als enige de schuld voor de wisse lende prestaties van PSV in de schoenen te schuiven. De samen stelling van de selectie is de ver antwoordelijkheid van technisch manager Marcel Brands. Advocaat heeft zich verkeken op de kansen bij PSV om te investeren, Brand? op de spelersgroep. Tegen het povere, maar gepassio neerde Roda JC was PSV het laat ste kwartier het spoor volledig bijster. Brands moet vanaf de tri bune gezien hebben hoe Marcelo zich bovendien al snel in de luren liet leggen door Frank Demouge. Het falen van de Braziliaan bij standaardsituaties is net als de misdragingen buiten het veld een structureel probleem bij PSV. Het kostte het team dit seizoen meer dere tegengoals en punten. Veel zeggend is het dat Wilfred Bou- ma, aan wie een reserverol werd toegedicht, dit seizoen nog de meest stabiele verdediger blijkt. Ondertussen is Mark van Bom mel de enige PSV'er die naar bui ten toe nog verbetenheid, begees tering en fanatisme toont. Soms lijkt het alsof hij aan een dood paard trekt en doet zijn geestdrift aandoenlijk aan. De feiten zijn dat PSV dit seizoen opnieuw te veel punten laat liggen in uitwed strijden. Van Bommel gaat na de door Gerard Borgman ARNHEM - Vitesse staat na de ont wikkelingen tijdens het paasweek einde met één been in Europa. De Arnhemse club en Ajax waren de grote winnaars, aangezien alle an dere clubs in de top zes van de ere divisie punten verspeelden. Vitesse ontdeed zich zondagmid dag in Gelredome met moeite van PEC Zwolle (2-1). Doordat FC Twente tegen NAC punten mor ste (1-1), heeft Vitesse nu negen punten voorsprong op de vijfde plaats, die verplicht tot het spelen van play-offs om Europees voet bal. Negen punten, met nog zes speel ronden te gaan. Die marge lijkt veilig, in de wetenschap dat juist Vitesse de ploeg in vorm is in de eredivisie. Het team van trainer Fred Rutten noteerde tegen PEC alweer de zesde driepunter op rij. Dat lukte geen enkele andere ere- divisionist. Ter vergelijk: de ach tervolgers in de jacht op recht streekse plaatsing voor Europees voetbal - FC Twente en FC Utrecht - hielden respectievelijk vijf en negen punten over aan de laatste zes duels. Vitesse zette op eerste paasdag zijn fraaie reeks met moeite door, ondanks een geweldige eerste helft tegen PEC. Wilfried Bony (maakte met een droge knal zijn 27e competitietreffer) en Mike Ha venaar (kopte vrije trap van Theo Janssen binnen) lardeerden de Arnhemse superioriteit met doel punten. Maar na rust werd Vites se bij vlagen weggespeeld door de drukkende degradatiekandidaat uit Zwolle, die pas in het slot- kwartier via Arsenio Valpoort tot scoren kwam. Het was opvallend, dat Vitesse de controle volledig kwijtraakte en niet meer terugkreeg. De rust ver dween uit het Arnhemse spel en typerend was dat regisseur Theo Janssen drukker was met het assis teren van de zwakke linksback Michihiro Yasuda dan met het ge ven van offensieve impulsen. Hoewel PEC via de handige You- ness Mokhtar de lat raakte, bleven de beste kansen voor de thuis ploeg. Zo annuleerde de uitsteken de arbiter Johan Verbist uit België een treffer van Bony, nadat zijn as sistent ten onrechte had gevlagd voor buitenspel. Renato Ibarra, Marco van Ginkel en Bony verzuimden daarna de thuisploeg een zorgenvrije slotfa se te bezorgen, waardoor Vitesse met hangen en wurgen de eind streep bereikte. Dankzij de overwinning klom Vi tesse over Feyenoord naar de der de plaats. Door de aanhoudende goede prestaties worden de aspira ties richting Champions League en zelfs het kampioenschap steeds realistischer, maar het eer ste ijkpunt voor de Arnhemmers blijft rechtstreekse plaatsing voor de Europa League. Dan heeft Fred Rutten voldaan aan de sportieve doelstelling en mag de trainer van clubeigenaar Merab Jordania langer in Arnhem blijven. Een hernieuwd optreden over de grens is ook van belang voor de samenwerking tussen Vi tesse en Chelsea, want de Engelse topclub wil de verhuurde spelers zich ook op internationale velden zien ontwikkelen. Als Vitesse zeker is van minimaal de vierde plaats, dan is het derde seizoen onder Jordania geslaagd. En kan de ploeg in de resterende zes competitiewedstrijden gaan proberen definitief geschiedenis te schrijven. Theo Janssen (I) verliest een duel van Mateusz Klich. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34