DELTA Dansen op de mart 26 ZEELAND Een selectie uit de oogst van tien jaar Schildersweek Domburg is te zien in het Marie Tak van Poortvliet Museum. Daarom vinden we dat u altijd een vaste rente moet krijgen. zeeland in de vorige eeuw We geloven nog altijd dat het anders kan en moet. Bereken op www.dela.nl/spaarplan het resultaat van uw spaarverzekering. coöperatie voor elkaar Moderne kunstenaarskolonie Jorge Alio, Zondagmiddag in Domburg (2009, olieverf op doek). door Rolf Bosboom DOMBURG - Pakweg een eeuw gele den bouwde Domburg een naam op als kunstenaarskolonie. In een speciaal daarvoor opgetrokken ge bouwtje nabij de zee werden ten toonstellingen gehouden van kun stenaars die regelmatig in Dom burg verbleven, onder wie promi nenten zoals Jan Toorop, Piet Mondriaan en Jacoba van Heems- kerck. Aan die glorietijd kwam be gin jaren twintig een einde. De kunstzaal viel ten prooi aan hevi ge winterstormen en stortte uit eindelijk in. Een replica van het gebouw, het Marie Tak van Poortvliet Mu seum, verzorgt sinds 1994 weer tentoonstellingen in Domburg. Tien jaar later werd ook de kunste naarskolonie nieuw leven ingebla zen, dankzij de Schildersweek die rond Hemelvaartsdag wordt ge houden. Enkele tientallen interna tionale kunstenaars komen jaar lijks uit alle windstreken naar de badplaats om er te werken en sa men te exposeren. Vanwege de tiende editie van de Schildersweek (van 4 tot en met Alisa Gibet, Willem (2008, olieverf op doek). 11 mei) opende het Marie Tak van Poortvliet Museum zondag de ex positie In het licht van Walcheren. Francisca van Vloten maakte sa men met ChristofFel van Zetten van Stichting Art Performance, de huidige organisator van de Schildersweek, een selectie uit de oogst van de afgelopen negen edi ties. Er worden in totaal 66 werken ge toond van 55 kunstenaars. „Ik wil de zo veel mogelijk laten zien: ver schillende onderwerpen, stijlen en technieken en zowel rijp als groen", zegt Van Vloten. „Ik heb geprobeerd daar een geheel van te maken en een chronologie in aan te brengen. De kunstenaars krij gen vaak thema's opgelegd, zoals het dorp, paarden of de zee. Die accenten zie je door de jaren heen terug." De parallel met de kunstenaarsko lonie van weleer is helder, aldus Van Vloten. „De overeenkomst met vroeger is dat de vriend schapsband tussen de deelnemen de kunstenaars centraal staat en niet zozeer de kwaliteit. Wel is het werk nu vaak relatief traditio neel. Dat is weer een duidelijk ver schil met vroeger." Er is veel moois en bijzonders te zien, zoals een sterk portret dat Alisa Gibet uit Sint Petersburg maakte van Willem Spekhorst, initiator en tot 2009 organisator van de Schildersweek. Het heeft, als eerbetoon, een opvallende plek in de tentoonstelling. Van de geselecteerde kunstenaars zijn er vier in Zeeland geboren: Marc van der Aa, Michiel Paalvast, Jacobina Trump en Rien Zandee. De nu in Vlissingen wonende Peter van Berkel is eveneens verte genwoordigd. Te zien t/m 2 juni, Marie Tak van Poortvliet Museum, Domburg. Ge opend: di. t/m zo. 13.00-17.00 uur. zeer groot vrij groot zeer klein DELA introduceert het DELA CoöperatiespaarPlan: Gegarandeerd 2,75% rente Winstdeling van coöperatie DELA Geen minimuminleg Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is de foto genomen? We zijn be nieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie in zenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De vorige week getoonde af beelding leidde tot veel post, zowel handgeschreven als digitaal. De lezers stuurden vrijwel uitsluitend de juiste oplossing in: Co- lijnsplaat en wel de nog altijd wat voornaam ogende Voorstraat. Trudy Zegers-Vink, geboren op 'Co- lijn', maar nu woonachtig in Kapelle, schrijft: „De foto is genomen in de Voorstraat in Colijnsplaat. Ik ben er in 1946 geboren. Mijn opa en mijn va der waren er bakker. De zaak heet nog steeds De Vink." Rinus de Moor uit Retranchement is ook al op dit Noord-Bevelandse dorp geboren: „In mijn latere jeugdjaren, de jaren vijftig, was 'Colijn' een beken de ontmoetingsplaats in de weeken den. Goed herinner ik mij nog de 'Co- lijnsplaatse mart' (kermis), die elke jaar in augustus werd gehouden en wel de vrijdag en zaterdag. Van hein de en ver kwamen de mensen, vooral de jeugd hier op af. De kermisattribu- ten stonden dan opgesteld voor het voormalig gemeentehuis. In mijn tijd was dit al een café. Tijdens de 'mart' was het altijd dansen in het café van Weijnes Westerweele, achter de mu ziektent, verderop in de Voorstraat. M.W. Schouwenaar-de Haze uit Wil- helminadorp heeft ook veel herinne ringen aan het„Links op de foto was de winkel van Seendam. Daar moest ik 60 jaar geleden voor mijn opoe om boodschappen. Daar werd onder meer stokvis verkocht. Op het eind links was café Juliana. Op het eind rechts van café De Patrijs. Daar wer den vroeger ook films vertoond." Winnaars waardebon: Trudy Zegers-Vink, Kapelle, M.W. Schou wenaar-de Haze, Wilhelminadorp, A. van Belzen-de Kam, Colijnsplaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26