elke klant' Zoekactie vermiste duiker vergeefs Vraag om bijdrage Brussel aan Thermphos niet vreemd ZEELAND 23 DINSDAG 2 APRIL 2013 zit in ganisatie moeten zich zorgen ma ken over dreigende leegstand, zegt woordvoerder Mare Volle man van de Kamer van Koophan del. Niet alleen de zuinige consu ment, ook webshops maken de stenen winkels het steeds lastiger. „Als je nu de bakens niet verzet, red je het niet", zegt woordvoer der Mare Volleman van de Kamer van Koophandel. De reddingsboei is 'het nieuwe winkelen'. „Je moet online - website, Facebook, Twitter - laten zien wat je kunt beleven in de winkel en dat hoeft niet per se een webshop te zijn. De consument wil een leuke erva ring opdoen. Maak ze lekker, zet ze in beweging. Als je dat niet doet, ben je weg." Zorg dat je die combinatie van clicks bricks optimaal biedt, zegt hij. „En wees ook een goed gastheer. Zit je in de damesmode, bekommer je dan ook om de man nen die wachten op hun partner als die kleding aan het passen is. Maak een leestafel, serveer koffie. Dat soort dingen. Zorg ook dat je personeel goed opgeleid is. En maak waar wat je belooft. Toege voegde waarde gaat de doorslag geven." de winkel. Om die reden houd ik twee keer per jaar een modeshow. Mijn modellen zijn kinderen van klanten. De foto's van de mode shows hang ik weer aan de rek ken. Dan kan de klant zien hoe het eruit ziet en hoe je kleding stukken kunt combineren. Verder zet ik filmpjes ervan op You tube en Facebook." De klant wil ook een goed advies, service en persoonlijke aandacht, weet Nikita. Alleen op die manier bouw je een klantenkring op. Ze denkt ook aan vaders en opa's die het kroost vergezellen bij het be zoek aan haar kindermodezaak. „Ik heb een leestafel waar opa, on der het genot van een kopje kof fie, rustig kan wachten totdat zijn kleinkind klaar is met passen." door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - In de omgeving van haven Kloosternol bij Scharen- dijke is op maandag tweede paas dag urenlang gezocht naar een ver miste duiker, een 30-jarige man uit Wolphaartsdijk. Aan het einde van de middag werd de zoektocht ge staakt wegens te weinig zicht on der water. De vermiste man werd niet gevonden. Rond 08.00 uur was de man - een ervaren duiker - samen met een duikmaatje het water in gegaan. Op een gegeven moment raakten de twee elkaar onder water kwijt. Het duikmaatje keerde terug naar het nabijgelegen duikcentrum. Op dat moment had de duiker in het water echter nog ruim vol doende zuurstof bij zich en werd niet meteen groot alarm geslagen. Even na tien uur in de ochtend kreeg het Kustwachtcentrum mel ding van vermissing. Onmiddel lijk werd een zoekactie opgestart en al snel werd de actie opge schaald. KNRM Ouddorp deed met twee reddingboten en het kusthulpverleningsvoertuig ruim vier uur lang mee aan de zoek actie. De Schouwen-Duivelandse brandweer werd volgens officier van dienst Arno van de Sande rond 10.30 uur gealarmeerd. Na het eerste alarm kwam de hulp verleningsmachinerie op gang. Po litie hield nieuwsgierigen op een afstand terwijl brandweer en de KNRM een zoektocht begonnen. Een Seaking-helikopter uit het Belgische Koksijde speurde van uit de lucht en vanaf het water zochten brandweerteams naar de vermiste duiker. Rond 12.15 uur arriveerde het duik team van de brandweer Terneu- zen. Die begon een zoekactie van af het water met behulp van so nar. Rond 14.00 uur werd de actie stilgelegd om de sonarapparatuur weer op te laden, waarna de zoek actie werd hervat. Om ongeveer 15.00 uur was een signaal van de sonarapparatuur aanleiding om ter plaatse met duikers nader on derzoek in te stellen. Dat bleek vergeefs. De zoektocht wordt van daag voortgezet. financiële nood Met modeshows en tal van online-activiteiten weet Nikita Lensen (inzet) van Nikita Kindermode in Zaamslag het nog te redden, foto Nikita Lensen ANALYSE door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer praat vandaag over wie de reke ning moet betalen voor het oprui men van het Thermphos-terrein. De PvdA zal minister Henk Kamp (Economische Zaken) vragen of Europa kan meebetalen. Een rechtvaardige vraag. Thermphos heeft vorig jaar de hulp in geroepen van Europa. Want de fabriek is onder andere in de problemen gekomen door dat uit Kazachstan grote hoeveel heden goedkope fosfor op de Euro pese markt wordt gedumpt. Iets waar volgens Thermphos niet te genop te concurreren is. Ze heeft Europa gevraagd de dump te stop pen. Recent heeft de Europese Commissie besloten dat niet te doen. Ook al geeft Europa toe dat er een 'oorzakelijk verband' is tussen de dump van goedkope fosfor uit Ka zachstan en het faillissement van Thermphos. De fabriek is volgens Europa niet ten onder gegaan door de crisis, ontwikkelingen in productiekosten, besluiten van het management of het al dan niet naleven van milieunormen. Maatregelen tegen dump zouden ook de 'vastgestelde oneerlijke handelspraktijken tegengaan'. Al is er een kans dat Kazachstaanse fosfor aanmerkelijk goedkoper blijft, tekent de Europese Com missie aan. Hoewel Brussel denkt dat Thermphos baat kan hebben bij maatregelen, schiet ze het be drijf niet te hulp. Want veel be drijven in de Europese Unie zijn afhankelijk van de levering van goedkope fosfor. Maatregelen die dump stoppen, kunnen ervoor zorgen dat fosfor duurder wordt. Die kosten kunnen de bedrijven niet volledig doorberekenen aan hun klanten, waardoor hun voort bestaan in gevaar kan komen, vreest Brussel. Thermphos mag dan failliet zijn, de Europese uitspraak kan wel re levant zijn. Havenschap Zeeland Seaports, provincie en Rijk ma ken zich grote zorgen over wie de sloop van de licht radioactief ver vuilde Thermphos-fabrieken en de schoonmaak van het terrein moet betalen. Ze willen niet dat de belastingbetaler ervoor op draait. Zij vinden dat de schoon maak moet worden betaald uit de opbrengsten van de verkoop van Thermphos. De grote schoon maak kost volgens de curatoren tussen de 70 en 90 miljoen euro. Zij willen daaraan maximaal 20 miljoen euro bijdragen. Er is dus nog tussen de 50 en 70 miljoen euro nodig. Zeeland Seaports, de provincie en het Rijk hebben dat geld niet op de plank liggen. PvdA-Kamerlid Jan Vos wil van daag van minister Kamp weten of de uitspraak van de Europese Commissie een mogelijkheid biedt om (een deel) van.de reke ning voor sloop en opruimen van Thermphos in Brussel neer te leg gen. Een billijke vraag. De Europe se Commissie heeft een uitgebrei de afweging gemaakt en de belan gen van vele bedrijven (en duizen den arbeidsplaatsen) in Europa zwaarder laten wegen dan het be lang van Thermphos. Tegelijk weet Brussel dat een dergelijke af weging grote gevolgen heeft voor de provincie Zeeland. Een zwakke re regio die ze niet voor niets elk jaar tientallen miljoenen euro's geeft om de economie te verster ken. Het is daarom geen vreemde gedachte om te zien of Europa kan bijdragen aan de kosten die het gevolg zijn van het genomen besluit van de Europese Commis sie. Ook al zal dat juridisch een hels karwei zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23