'Golden oldies' zingen zich jong 12 GEZOND GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Ernstig ziek worden, zet iemands leven op z'n kop. Alles wat vroeger 'gewoon' was, is het niet meer. 'Hoe gaat het met je', is een vraag die velen gaan vermijden. En toch willen mensen die ernstig ziek zijn graag met anderen delen hoe het ervoor staat... op momenten dat het hen uitkomt. Parlandi.org biedt die mogelijkheid: gratis, onafhankelijk en veilig. SOCIAL MEDIA Heeft u ze ook al ge zien op televisie, het koor met 35 krasse knarren tot 96 jaar oud? Ze zijn fantastisch! Cabaretier Ruben Nicolai heeft ze samen met de enthousiaste dirigent Robin Broek persoonlijk ge- scout in een tournee langs buurt- en verzorgingshuizen. Pikant detail is dat kandidaat koorleden nog niet wisten dat Nicolai droomt van een optreden in Carré met repertoire van Sta tus Quo, Adele en andere sterren. Het idee is niet nieuw, in Ameri ka bestaat al dertig jaar zo'n koor onder de naam Young@Heart, maar de uitvoering die Nicolai en Broek eraan geven, levert span nende zaterdagavondtelevisie op. Krijgen ze Carré op 7 april plat of niet, is de hoofdvraag. Wat de serie bijzonder maakt, is dat de ouderen er zelf zo van ge nieten. De 74-jarige Henk is een ruwe bolster die dat prachtig laat zien, ondanks zijn prostaatkanker en de chemotherapie die hij bin nenkort weer krijgt. Hij vindt dat 'dit zingen veel beter werkt dan zijn medicijnen'. Het geeft hem zichtbaar energie en verhoogt zijn kwaliteit van leven. Ria, ook 74, is het met hem eens: 'rocken en kicken is veel beter dan mijn fysiotherapeut'. De chemo laat Henk in ieder geval wachten tot na Carré. En hij heeft groot gelijk. Het heilzame effect van koorzang is inmiddels ook wetenschappe lijk bewezen. Een netjes uitge voerde Duitse studie toonde aan dat koorzang niet alleen de stem ming, maar ook de immunologi sche afweer verbetert. Een andere studie in Londen ging na of oude re patiënten met chronische bron chitis beter af waren wanneer ze acht weken lang tweemaal per week in een koor zongen, vergele ken met acht weken groepsgewijs films kijken. De longfunctie van het koor verbeterde niet, maar de klachten namen af en hun licha melijke welbevinden verbeterde aanzienlijk. 'Geweldig plezierig" en 'Het huishouden doen, gaat me nu veel gemakkelijker af, wa ren enkele van de positieve com mentaren van koorleden na af loop. Dus koorzang is een uitste kend medicijn, dat het welbevin den meer verbetert dan menig ge neesmiddel. Zijn er ook negatieve effecten? Als je pech hebt, heeft één van de koorleden een besmettelijke ziek te. De kans is groot dat anderen het ook krijgen, door de douche van ademdruppeltjes in de samen zang. Dus bij ziekte moeten de koorleden snel thuisblijven. Het feest van de 'golden oldies' was compleet toen ze een succes nummer van Status Quo ten geho re mochten brengen voor de band leden zelf, inmiddels ook zesti gers. Zo te zien zijn de positieve effecten van de zang bij deze pro fessionals allang ingehaald door hun slopende levensstijl van drank, drugs en rock-'n-roll. Zin gen als amateur, zoals onze 'gol den oldies', is een beter recept om jong van geest én van hart te blij ven. Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. door Rietje Krijnen illustratie Helen van Vliet Mama is weer geval len. Ze heeft van nacht de alarmcen trale gebeld via de halsketting die ze nu heeft. Mooi dat we dat toch maar hebben geregeld, want anders zou ze vanoch tend pas gevonden zijn! Vandaag was ik even bij haar en ze lijkt veel meer in de war te zijn. De verpleegkundige zei dat dit normaal is na een val en stelt voor dat we even afwachten hoe ze zich in de loop van de week ontwikkelt. We wachten af Binnenkort even overleggen over de toekomst en hoe jij er tegenaan kijkt.' Dit is een fragment uit een dagboek van een dochter die zo haar broers op de hoog te houdt van haar moeders situatie. Het is een voorbeeld van hoe kinderen hun ouders helpen als ze ouder worden en die informatie delen met anderen. Zo zijn er tal van voorbeelden te noemen. Een vrien din hoort dat ze kanker heeft en ze vindt het fijn als je haar ondersteunt, maar ze wil niet constant over haar ziekte praten. Een tante wil dat iedereen in de familie de juiste informatie heeft over haar chroni sche aandoening. Wie zijn of haar verhaal wil vertellen, maakt vaak een blog. Gaat dat te ver, om dat de informatie te zeer privacy-gevoelig is, dan wordt via mailberichten iedereen op de hoogte gehouden. Albert Zeeman, initiatiefnemer van Parlandi.org, kreeg met deze situatie te maken toen een goede vriendin ziek werd. „Ze wilde haar verhaal delen en liet mij dat weten. Eigenlijk wilde ze een blog, maar ze had hier haar beden kingen bij. Ik heb haar afgeraden alles in een blog te zetten. Het punt is dat die infor matie openbaar is, dat iedereen erbij kan: ook mensen van wie je niet wilt dat ze jouw verhalen lezen. Ik ben na gaan den ken hoe ze dan wel haar gedachten en ge voelens met haar naasten zou kunnen de len, zonder eindeloos hetzelfde verhaal te vertellen. Dat heeft geresulteerd in een zoektocht naar een ideaal dagboek, maar dat is er niet." Elke bestaande vorm, zo ontdekte Zeeman, heeft beperkingen. Of er moet eerst een profiel worden aangemaakt waarin veel ge gevens achtergelaten moeten worden. Be zoekers moeten hetzelfde doen. „Alle vor men die er al waren, hebben een commer ciële insteek. De makers willen graag infor matie over de gebruikers verzamelen om hen gericht advertenties te kunnen sturen. Dat wilden wij allemaal niet. En we wil den ook niet dat de omgeving alleen maar Onderzoeksburo Q&A heeft in janua ri 2013 de Neder landse interesse in een dienst als Parlan- di getest. Enkele conclusies hieruit zijn: Sociale media zijn in Nederland ingeburgerd. Ze ker ook bij ziek te wordt inter net intensief ge bruikt. Een op de zes Nederlan ders gebruikt so ciale media om vrienden en fami lie op de hoogte te houden. Bijna de helft van de Nederlan ders realiseert zich niet dat in ternetgebruik leidt tot een onlineprofiel met gevolgen voor internet en daarbuiten. Een zeer kleine groep (7 pro cent) denkt daar ooit financieel na deel van te on dervinden. Waarschijnlijk weten mensen onbewust wel de gelijk wat geva ren van internet zijn. Driekwart van de Nederlan ders staat im mers open voor een onlineplat- form dat privacy serieus neemt. Bij ernstige ziek te gaat 93 pro cent van de Ne derlanders om di verse redenen het internet op. Omdat het verhaal op deze pagina in de krant van vorige week niet compleet was geplaatst, publiceren we vandaag alsnog het hele verhaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12