PZC Paaspop, de opening van het festivalseizoen Straks hebben w< allemaal slimme mensen die niets afweten van duurzaamheid MAANDAG 22.30 UUR KIJKTIP Tuinman Lodewijk Hoekstra wil kinderen weer in contact brengen met de natuur. Lekker klooien zónder belerend vingertje en er stiekem ook nog iets van opsteken, dat is wat hij met zijn mini-programma Green-kids voor ogen heeft. Lodewijk Hoekstra Een tuinman met een missie Media Lodewijk Hoekstra hoopt dat kinderen de natuur leuk gaan vinden, er een band mee krijgen, foto William Rutten ste editie hadden we iets te jonge hoofdrolspelers. De kinderen van 6 of 7 stellen uit zichzelf minder vragen, zelf ga ik bij die kleintjes ook wat te veel door mijn knieën. We werken nu met 8- tot 11-jari gen, die durven hun mond wél open te trekken." De onderwerpkeuze is stoerder. „Het accent ligt minder op de mooie vlinder of de schattige ba by-egel. We hebben drie minuten extra zendtijd en een van de nieu we vaste onderdelen is een span nende speurtocht, waarbij kinde ren op fietsen door het bos cros sen. Ze zijn bekaf na zo'n race. Het is allemaal wat ruiger." Tbssen de bedrijven door werkt de tv-tuinman ook nog aan een project dat helemaal niets met tv te maken heeft: NL Greenlabel, door hem bedacht ecokeurmerk voor fabrikanten van buitenspul len. „Door Eigen huis tuin ont dekte ik dat je het met tuinieren snel fout doet. Neem de trend 'tuin als verlengstuk van de woon kamer' waarbij tegels uit de woon kamer doorlopen in de tuin. We creëren tuinen zonder egels, mus sen en vlinders, we halen een Ita liaanse olijfboom waar Nederland se insecten niets mee kunnen. In plaats van me daarbij neerleggen, besloot ik er iets aan te doen." In Green-kids worden zulke onder werpen niet nadrukkelijk aange sneden. „Al hoop ik dat kinderen dat gevoel vanzelf meekrijgen. Als ze ouder zijn en zelf een tuin ma ken, kiezen ze hopelijk goed mate riaal. Als je de natuur leuk vindt, krijg je er een band mee en wil je er goed voor zorgen." Green-kids. Vanaf 1 april, RTL 8 (Tele- kids), maandag t/m vrijdag 17.05 uur, zaterdag 10.10 uur, zondag 9.00 uur. reageren? media@depersdienst.nl door Rivka Groenier rend, maar door lekker in de na tuur bezig te zijn. Het idee wordt ondersteund door Landschapsbe heer Nederland, dat voor het tweede jaar meewerkt aan het da gelijkse programma op RTL 8. „Een bos is in de optiek van kinde ren misschien saai, maar door de wijze waarop wij het presenteren, gaat dat bos leven. Pak een moun tainbike, ga er lekker doorheen crossen. Wij maken het cool, spre ken de kinderen aan in hun eigen taal en monteren het lekker snel." Dat het programma aanslaat, merkt de tuinman op straat. „Ik word door kinderen herkend: 'Hé, ik zag je in de sloot vallen met slagroom op je hoofd'. Ze onthou den altijd de gekste dingen. Ik vind dat zó leuk, stiekem leuker dan volwassenen die met me op de foto willen omdat ze me ken nen van Eigen huis tuin." Green-kids wordt dit seizoen stoer der en avontuurlijker. „Bij de eer L odewijk Hoekstra, dé tuinman die in Eigen huis tuin toont hoe je van een kale achter tuin een paradijsje maakt met een busje vol gesponsorde tuin- spullen. Maar ook: man met een missie. „Ik merk dat we steeds ver der van de natuur af staan. Buiten zijn staat voor vies en eng; in bo men klimmen mag van de meeste ouders niet, stel dat je eruit valt." Hij betrapt zichzelf er ook wei eens op, geeft hij toe. „Dan roep ik tegen mijn zoon Mels: 'Pas op, je schoenen worden vies!'. Fout natuurlijk. Wat maken die schoe nen nou uit; dat die kinderen bui ten spelen, is veel belangrijker." Lekker buitenspelen is wat hij doet in zijn mini-tv-programma Green-kids. Of, zoals hij het zelf noemt: „Een beetje klooien in de natuur." Die natuur heeft een ma gische uitwerking op kleintjes, stelt hij. „Geef ze een potje met aarde en een plantje en je ziet meteen iets gebeuren." In zijn op tiek is natuuronderwijs belangrij ker dan wiskunde. „Het milieu is een van de grootste vraagstukken van deze tijd, maar op de meeste scholen krijg je er geen les over. Straks hebben we allemaal slim me mensen die niets van duur zaamheid afweten. Zorgwekkend. Als er geen bijen meer zijn, heb ben we ook geen appels meer. Als de ijskappen smelten, komen we hier onder water te staan." Dat besef hoopt hij met Green- kids over te brengen. Niet bele-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 81