vrijgeiahtenapper Antwerpse agenten letten op verdachte baarden 44 Laat ons met rust, als je geen constructieve bijdrage kunt leveren 8 BUITENLAND ISRAËL Robi Damelin wil praten met de moordenaar van haar zoon. Hoop putten uit gedeeld verdriet. Voor door Bob van Huët DEN HAAG - Ze wil hem ontmoe ten, Thaer Hamad, de Palestijnse sluipschutter die in 2002 haar zoon David (27) doodschoot. Een sol daat bij een checkpoint nabij de Joodse nederzetting Ofra op de Westoever. Mensenrechtenstrijdster Robi Da melin (69) was deze week in Den Haag op het Movies that Matter Fes tival. Ze beantwoordde vragen over de documentaire One Day After Peace (refererend aan een fic tieve vrede en de daaropvolgende toenadering tussen Israëli's en Pa- lestijnen). De film toont hoe de onvermoei bare moeder Robi hoop zoekt in het waarheids- en verzoeningspro ces in haar geboorteland Zuid- Afrika. Als zwart en blank on danks alles vergevingsgezind kun nen zijn, kan dat ook Israëli's en Palestijnen iets brengen. In Robi's geval is dat tenminste troost. Ze deelt de intense pijn over het ver lies van haar pacifistische zoon Robi Damelin, activiste de dag na de vrede De Israëlische actievoerster Robi Damelin, die de hoofdrol speelt in de documentaire A Day after Peace, foto Movies that Matter met Palestijnse lotgenoten (onder wie een moeder wier 12-jarige dochter abusievelijk werd doodge schoten door een Israëlische sol daat) in het Parents Circle Fami lies Forum (PCFF). Een organisa tie van nabestaanden. Na Davids dood schreef ze een brief aan de schutter. Deze geniet cultstatus in de Palestijnse ge meenschap: Thaer Hamad schoot met een oud geweer van zijn va der achter elkaar elf Israëlische soldaten dood, onder wie dus Ro bi's zoon. Aanvankelijk wees Ha mad elke toenadering af en schold hij Damelin de huid vol over de Israëlische bezetting waar van haar zoon deel uitmaakte. Desondanks schreef ze een twee de brief. Een ontmoeting onder voorwaarden lijkt nu mogelijk. Maar omdat ze zeker geen gunst van Hamad wil, overweegt ze het hele project af te blazen. Ver scheurd tussen haar missie en een groot verdriet twijfelt Dame lin nog dagelijks. „Ook Thaer is ge tekend. Als kind zag hij zijn oom op een gruwelijke manier worden vermoord door Israëlische solda ten. Ik probeer zijn kant van de zaak te zien", zegt ze. Dat laatste valt niet mee, erkent ze. Hamad blijft ook altijd de man die haar kind vermoordde. Hoeveel vergeving zit er in een moederhart? En wat kan de bui tenwacht daarmee? „Mensen hier die partij kiezen in het conflict willen vooral hun eigen betere ik laten zien", zegt Damelin die het hart op de tong heeft. Ze ergert zich aan de recente ac ties in Nederland waarbij Israëli sche producten uit de bezette ge bieden gelabeld worden. „Laat ons met rust, als je geen deel kunt zijn van een oplossing en geen constructieve bijdrage kunt leveren. Je helpt niemand door voor de een en tegen de ander te zijn. Je importeert slechts ons con flict in je eigen land en daarmee haat tussen joden en moslims. Ik vind het best producten te boycot ten, maar investeer het geld dat je overhoudt dan wel in verzoe ningsprojecten. Anders gaat het al leen maar om je eigen geweten." Robi Damelin trekt de wereld over met haar verhaal. Ze vertelt erover in moskeeën, synagogen, in oost en west. Meer dan 25.000 mensen luisteren jaarlijks naar haar voordrachten en niemand blijft onberoerd. Woensdag kreeg One Day After Peace de pu blieksprijs op het festival. O/buitenland Trailer van de film CASABLANCA - De Marokkaanse rapper Mouad Belghouat is giste ren vrijgelaten na een jaar te heb ben vastgezeten. Familieleden meldden dat hij onverwachts kon gaan. Daarmee is waarschijnlijk voorkomen dat fans of aanhangers zijn vrijlating aangrepen om een manifestatie te houden. Belghouat is als artiest beter bekend onder de naam Lhaqed. Zijn nummers bevatten vaak kritiek op de Marok kaanse monarchie en samenle ving. Hij werd in maart vorig jaar opgepakt, nadat een video van het nummer Kilab al-Dawla Honden van de Staat) op internet was ver spreid. Daarin stelt hij corruptie bij de politie aan de kaak, maar de rechters oordeelden dat hij het wettig gezag beledigde. door onze redactie buitenland ANTWERPEN - Politieagenten in Ant werpen moeten letten op jongeren die plotseling een lange baard la ten groeien, traditionele gewaden gaan dragen of zich minder op straat vertonen. Die tekenen kun nen volgens de korpschef in de Bel gische stad wijzen op radicalisering en potentieel ontpoppende ji- had-strijders. Net als de autoriteiten in Neder land denken de Belgen na over manieren om te voorkomen dat moslimjongeren zich aansluiten bij de strijd in Syrië. Alleen al van uit Antwerpen zouden inmiddels zo'n dertig jongemannen naar dat land zijn vertrokken om met de oppositie mee te vechten tegen het regime van Bashar al-Assad. Korpschef Serge Muyters heeft on der 2.600 agenten daarom een nieuwsbrief verspreid met daarin een lijst met twaalf'concrete ken merken van radicalisering'. Naast uiterlijke zaken is het aannemen van een schuilnaam volgens hem een indicator. Veel jongeren die zich bij de 'heilige oorlog' willen aansluiten, nemen volgens de po litiechef een naam aan die begint met Abu ('zoon van'). Andere indicatoren voor Bel gische agenten zijn: verdachte haargroei (dat kan zijn een baard laten groeien of je kaal scheren, al dus de lijst). Bepaalde tatoeages zijn verdacht, alsook het in bezit hebben van radicale pamfletten of boeken, weet Muyters. Ook moet worden gelet op jongeren die zich plots 'minder op straat la ten zien'. Agenten die denken dat een jongere aan de jihad in Syrië willen deelnemen moeten een rapport opstellen. Hoe vervolgens voorkomen moet worden dat de jongere in kwestie zijn plan uit voert, is onduidelijk. Meer Europese landen maken zich zorgen over jongeren die hun leven op het spel zetten door Bepaalde tatoeages zijn verdacht, alsook het in bezit hebben van radicale pamfletten of boeken zich in de oorlog te storten. De Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding en Veiligheid schatte onlangs dat ongeveer honderd Ne derlandse moslimjongeren zich bij de strijd hebben aangesloten. Minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie) onderzoekt op verzoek van de Tweede Kamer of het mogelijk is om jongeren hun paspoort af te nemen als blijkt dat ze naar Syrië willen gaan. Zijn col lega Frans Timmermans (Buiten landse Zaken) zei vorige week dat voorkomen moet worden 'dat het conflict een soort magneet wordt voor jongeren die misschien uit edele motieven denken iets goeds te gaan doen, maar vervolgens in handen raken van jihadisten die ze hersenspoelen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8