REIZEN 17 Het grootste overzeese gebied van de Europese Unie ligt in Latijns-Amerika. In Frans-Cuyana, het kleine buurland van Suriname is Frans de voertaal en kun je zelfs middenin de jungle een croissantje bestellen. ZATERDAG 30 MAART 2013 Croissant in de jungle Saint-Laurent- ^ayenne du-Maroni marais FRANS- de Kaw GUYANA BRAZILIË Op bootexcursie met amateur ornithologen in het natuurreser vaat van Marais de Kaw. Frans-Guyana ligt in Zuid-Ameri- ka ingeklemd tussen Suriname en Brazilië, een kleine 7.500 kilome ter verwijderd van Nederland. Er gaan geen rechtstreekse vluchten van Amsterdam naar de hoofd stad Cayenne. Het hele jaar ligt de temperatuur in Frans-Guyana rond de 28 gra den. Het droge seizoen is van fe bruari tot half april en van half au gustus tot half november. Check voor inentingen en medicatie: www.lcr.nl. Het Nederlandse SAN-Reizen (Stichting Antropologie Na tuur) organiseert natuur- en cul- tuurreizen naar Suriname en Frans-Guyana: www.jungle- tours.nl. De excursie naar Marais de Kaw kun je boeken bij Jal Voyages. Voor een tweedaagse excursie betaal je 150 euro. Zie daarvoor: www.jal-voyages.com. Handige websites: www.tourisme-guyane.com en www.parc-guyane.gf. door Tom van der Leij Het is even wennen. Bij het Surinaam se grensstadje Al- bina steek je de ri vier de Marowijne over en je bent in... Frankrijk! Een bord waar met witte letters op een blauwe ondergrond France ge schreven staat, schittert je tege moet. Het plaatsje zelf heet Saint-Laurent-du-Maroni. Het is bekend geworden door de verfil ming van het autobiografische boek Papilion, geschreven door Henri Charrière. Een paar uur rijden oostwaarts en een aantal politiecheckpoints ver der en je bent in Kourou. Hier staat de meest commerciële ruim tevaartbasis ter wereld: het Cen tre Spatial Guyanais van de ESA, het Europese ruimtevaartproject. Bijna maandelijks wordt er een ra ket gelanceerd die satellieten in een baan om de aarde brengt. Het aangrenzende museum geeft uit leg over van alles wat met de ruimte te maken heeft, van de oer knal en het ontstaan van sterren. Nog een uur verder langs de At lantische kust arriveer ik in Cayenne, de hoofdstad van Frans-Guyana. In statige, kolonia le panden zitten boulangerie-, par fumerie- en de patisseriezaakjes die de Avenue du général Charles de Gaulle opfleuren. De winkel straten ademen een haast mediter rane sfeer. Parmantige donkere vrouwen in mantelpakjes en blan ke heren in luchtig pak lunchen op stand in een grand café dat uit zicht biedt op een palmentuin. Hier worden Europese prijzen ge hanteerd, afgerekend in euro's. Een paar straten achter de palmen tuin ligt de markt. Enkele keren per week verkopen handelaren uit omliggende streken hier hun spullen. Het zijn vooral marktlui van Aziatische origine (veel immi granten uit voormalig Frans-Indo- china) en uit Suriname. Zo ook Rosa, de gezette, goedlachse Bos- creoolse uit Paramaribo die ook als Rosi of Rosita bekend staat. Ze geeft commando's aan haar perso neel en runt vanuit haar stoel en kele groente- en fruitstallen. „Hier kun je wel vier keer meer vragen voor je groente dan in Suri name", zegt ze breeduit lachend. De zaken gaan haar zichtbaar goed. Als je de vriendelijkheid van de Surinamers gewend bent, dan is het even wennen in Frans-Guya na. Ze zijn hier wat afstandelijker. Het lijkt alsof de inwoners nog al tijd last hebben van een 'kolonisa torsyndroom', ook al hebben ze af gelopen jaar met ruime meerder heid gestemd voor het behoud van de huidige politieke situatie, als Frans departement. De char me van dit land zit hem in andere dingen. Behalve de Franse touch die subtiel haar plek in de cultuur heeft verworven, heeft Frans-Gu yana prachtige tropische regen wouden waar jaguars, tapirs en harpijarenden leven. In 2007 heeft Frans-Guyana zelfs twee miljoen hectare bos tot be- Het is welilswaar nog maar een kleintje, maar het blijft een kaai man. foto's Tom van der Leij schermd natuurgebied uitgeroe pen: het Pare amazonien de Guya- ne, in het zuiden. In het oosten ligt het natuurreser vaat Marais de Kaw. Het is een groot moerasgebied waar vooral toeristen heengaan om vogels te spotten. De minibus brengt je in anderhalf uur tijd van de hoofd stad naar de rand van het moeras waar je overstapt in een motor boot en het water opvaart. Hier komen geen vervelende muggen voor door de hoge zuurgraad van het water, maar er leven wel ande re dieren zoals kaaimannen, brula pen en heel veel vis- en vogelsoor ten. Met vogelgidsen en verrekijkers in de hand speuren vogelaars ge spannen de rietkragen af. Door het geronk van de motor vliegen er continu vogels op uit de moe rasbegroeiing van riet en papyrus. Reigers in alle soorten en maten, aalscholvers, rietzangers en een soort waterhoentjes, ze worden door de amateurornithologen in rap tempo afgevinkt. We brengen de nacht door mid denin het moeras op een prachti ge, houten dubbeldeksboot. Het is lastig kiezen tussen een hang mat of een bed. Het diner is zoals je dat bij de Fransen gewend bent, van aardig niveau, met sma kelijke wijnen, Franse kaasjes en likeur toe. Wat een feest zo mid denin het moeras. Na het avond eten trekt de gids tijdens een kor te nachtsafari nog even een jonge kaaiman uit het water en laat hij een gigantische vogelspin zien. Het harige dier zit in de hoek van de boot op haar nest, schuin bo ven de hangmatten. „Geen angst, zij doet niets hoor", verzekert hij. Terug in Cayenne regel ik op de markt een lift terug naar de grens. Marktkoopvrouw Big Mama Rosa blijkt ook bedreven in het ritselen van vervoer. Ze vraagt of ik al een overnachtingsplek heb in Saint Laurent. „Nee? In dat geval sta ik erop dat je bij mijn dochters blijft overnachten." 260 kilometer west waarts stopt de taxi in een woon wijk van Saint-Laurent-du-Maro ni. De twee dochters, die duide lijk de genen van hun moeder Ro sa hebben, verwelkomen mij har telijk. Ze nemen me die avond mee naar de lokale danstent, waar dansen een andere dimensie krijgt. En de volgende dag nemen zij mij mee naar een Aziatische Hmongmarkt 30 kilometer buiten de stad. Ze zijn hun Surinaamse vriendelijkheid en vrijgevigheid niet verloren en dat terwijl ze toch in Frankrijk wonen. Tl reageren? V reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77