Noodkroon 14 REIZEN ALTIJD ONDERWEG COLOFON We weten alles van win ters in Arosa, Engadin, Laax en Savognin, maar een stuk minder van 's zomers vertier in dit Reto-Romaans kanton van Zwitserland dat Graubünden heet. Ooit van Rona gehoord, Surnegn of Alp Flix? Weieens gewandeld door de Viamala Schlucht of gemountain- biket op de Weisshorn? Derk Bolt Eindredactie: Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl Vormgeving: Gemma Kessels Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt zij soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. Reizen en lichamelijk ongemak. Het blijft een vervelende com binatie. Bij het aan brengen van de nood kroon, twee weken geleden had mijn tandarts al gewaarschuwd dat zo'n ding er gemakkelijk uit kon vallen. Hij deed voor hoe ik de tijdelijke prothese dan weer op z'n plaats zou krijgen. Een haakje In een roes op de Alpenweide mijn badkamer in het Belfort ho tel in Medellin, Colombia. Fris ge schoren, vol goede zin. Het ont bijt in dit hotel, weet ik uit erva ring, is voortreffelijk. Echt iets om naar uit te kijken. Nog even de tanden poetsen en dan zullen pa paja en passievrucht strijden om wie het eerst mag worden opgege ten. Dat tanden poetsen doe ik altijd heel zorgvuldig. Zonder nou met een in betweterige details te tre den zal ik de modus operandi even snel uit de doeken doen. Eerst zorgvuldig de ruimte tussen de kiezen schoonschrapen met inter- dentale borsteltjes, dan de kleine re openingen met tandenstoker en flos nalopen en tenslotte de elektrische tandenborstel erop. Vier minuten. Geen kattenpis, maar wel het behoud van het door Gerard Chel Het is dat je een haan hoort kraai en, anders zou je kunnen zeggen dat je geen kip te genkomt. De haan heeft er kennelijk zelf ook last van dat hij zich door zo weinig hennen omringd weet, want zelfs 's middags nog kraait hij er hoopvol op los. De hond op het erf heft alleen z'n kop en be spiedt minzaam de eenzame wan delaar die het hek van de alpen weide opentrekt. Verderop schiet een marmot in z'n hol. Over het glooiende landschap, waar de rode alpenroos en gele anemoon vechten om een plekje én onze aandacht, verwaaien, vaag en ver, klingelende geluiden van bellen. In harmonieus samen spel met het klaterend geruis van beken en watervalletjes ontstaat een welhaast symfonisch orkest dat als een bedwelmende drug ons in een roes doet belanden. Schapen, geiten en natuurlijk koeien bevolken hier, bij de berg vlakte Alp Flix op 2 kilometer hoogte, de oneindig lijkende gras landen. Grijsgrauwe en ruw vorm gegeven bergwanden, met nog ve le witwinterse vlekken, vormen een reuze-omheining. Aan het einde van de middag, als de her- om het oppervlak schoon te krab ben en een tubetje lijm zouden daarbij nuttig van dienst zijn. Het leek mij eenvoudig en iets om je vooral geen zorgen over te ma ken. Waarom zou dat ding er nou uitvallen. Dat gebeurde thuis toch ook nooit. Met de reparatieset onderin de toi lettas sta ik een paar dagen later opgewekt voor de spiegel van der en zijn collie de beesten naar de boerderij willen bonjouren, brengt hun gehoor hen daar waar de dieren grazen. Beneden lokt extra voer de schapen naar de mel- kerij, waar niet met de hand, maar semiautomatisch wordt ge molken. Het melken van de kaalgeschoren schapen duurt drie uur, bijna even lang als de wandeling van het gehuchtje Cuorts bovenop Alp Flix via het dorpje Sur bene den in het dal en weer terug. Al leen bij de drie kleine bergvenne- tjes Lais da Flix zijn we niet al leen, maar hier is dan ook een na- tuurspeurtocht voor de kinderen. Zodra je de meertjes achter je hebt gelaten en over rotsige bos paadjes naar beneden stapt, ziet de wereld er verlaten uit. We schrijven eind juni. Terug over weer een ander volop bloeiend alpengrasland kunnen we de verleiding niet weerstaan en buigen, figuurlijk en letterlijk, voor het snelstromende smeltwa ter en lessen er onze dorst. Een grote, bruine melkdame slaat, on beschaamd kauwend, het tafereel vanaf een afstand nieuwsgierig ga de. Een ander stuk van deze grote ingesloten vlakte had ik 's och tends al verkend op de rug van Sa- brina, een bruingevlekte merrie. Dat zo'n dier het evenwicht weet te behouden op schier onmogelij- Alp Flix verkennen op de rug van Sabrina, een bruingevlekte merrie. ke paadjes, steil en smal, rotsig en modderig. Dat zo'n dier zich nooit verstapt, een enkel ver zwikt. Eigenaar Alfons Cotti -licht gebogen gestalte, slobber broek en dito polo, ronde onge schoren kop met wilde haren waarop steevast een cowboyhoed en altijd, altijd goedlachs - biedt, onder persoonlijke begeleiding, meerdaagse tochten aan. Wij hou den het bij een uurtje of wat. 's Avonds lepelen we bij hem in zijn 'agrotourismo' de huisge- maakte rösti uit een grote ge meenschappelijke pan, smakelijk op weg geholpen door een glas voortreffelijke Grauburgunder. We lachen ons een kriek als Alfons vertelt hoe hij net daar voor met zijn quad op een steile helling over de kop sloeg. Moet je als man op leeftijd niet meer op rijden, Alfons. De avond wordt af gesloten met lokale schnaps, waar van mij de naam is ontschoten. Daarna wacht de jurte, oftewel de Mongoolse tent waarvan er vijf op Alfons' erf staan. Compleet met kunstglazen koepeltje, zodat wij die nacht het zoveelste avon tuur van deze dag aangaan. Nu met een hemel vol sterren. Geitenhoeder Daniel ('Zeg maar Dani') brengt jaarlijks vier zomer maanden door op de alpenflan- 's Avonds lepelen we huisge- maakte rösti uit een grote pan en drinken daarbij een glas Grauburgunder ken paar Savo Als verv pene tenti genv de 'r< type, heefi het a lijk." toilet ni'st zinni Lang bega; tje h der bouv genei fïÖfg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 74