Wie kritiek wil uiten op de Russische president Poetin, die binnenkort naar Nederland komt, moet ook oog hebben voor alle positieve dingen die nu in Rusland gebeuren. 8 SPECTRUM opinie «De Russen zien niemand anders die kan voorkomen dat de losgeslagen maatschappij van de jaren '90 terugkeert niet Rusland ligt wakker door Marie-Thérèse ter Haar Ruslanddeskun- dige Marie-Thé- rèse ter Haar is oprichtster van Empirique, een organisatie die middels lezin gen, cursussen en reizen be grip wil kweken tussen het Wes ten en Oost-Eu ropa. Zij is au teur van de boe ken RusJands erf deel en Rusland in de 21e eeuw. Op 8 april zal de Russische presi dent Vladimir Poetin een be zoek aan ons land brengen in het ka der van het bila terale Nederland-Ruslandjaar. Met één been in Nederland en het andere op Russische bodem, zie ik de bui al hangen: kritiek vanuit hier zal er vol op zijn. Op de mensenrechten die worden geschonden, de homowet, zelfverrijking, censuur in de media of het verbod op protesteren, om zomaar een paar items te noemen. Ik blijf mij er echter tegen verzetten om dit alles vanuit onze Nederlandse stoel te be oordelen. Iets meer dan twintig jaar geleden (in 1991) erfde Rusland, het grootste land op aarde, een failliete communisti sche boedel. Vervolgens kreeg het tien jaar, tot aan het begin van vorig decennium, een 'wildwest-maatschap pij' over zich heen door het in allerijl overstappen naar een vrijemarkteco nomie (de zogenaamde 'shock-thera pie'). Toen Poetin daarna enige orde en stabiliteit in het land bracht, was dat voor de meeste Russen een verade ming, ook al werd de democratie aan banden gelegd. Daar zaten de meeste Russen niet mee. De Rus had op dat moment namelijk voor het eerst de kans om een nieuwe keuken of auto te kopen en dat was voor hem het al lerbelangrijkst. Via verschillende politieke partijen je stem laten horen, is voor Russen ook een onbekend fenomeen. In de Russi sche volksaard zit juist diep geworteld dat je de tsaar of president gemakke lijk de schuld kunt geven van je misè re, en dat je deze dankbaar kunt zijn in goede tijden. Zo normaal als wij het vinden om over Samson, Rutte of een willekeurig verkiezingsprogram ma te praten, zo vreemd is dat voor de meeste Russen. Het hele democrati illustratie censuur.com r- sche stelsel staat in Rusland nog in de kinderschoenen en zo ook de 'kracht' van oppositiepartijen, en politieke par tijen in het algemeen. Poetin is nu minder populair dan tien jaar geleden omdat de jongeren en de nieuwe middenklasse kritischer zijn geworden. Maar de meesten zijn het er over eens: er is geen alternatief. Zij zien niemand anders die kan voorko men dat de losgeslagen maatschappij van de jaren '90 terugkeert. Van de 142 miljoen Russen lieten met name de kritische jongeren in de ste den hun stem horen in de protestac ties van een jaar geleden. Die protest marsen zijn dus wel degelijk mogelijk in het Rusland van president Poetin.. En net als in Nederland, eiste de rege ring toen dat deze protestmarsen tevo ren werden aangevraagd. Overigens ben ik in Moskou nog nooit zo vaak te laat geweest op mijn afspraken als het afgelopen jaar. Het leek wel een doorgeslagen protest maatschappij. Op de ene hoek ston-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68