Hekserij SPECTRUM 7 standplaats Kenia Frans van den Houdt Tijdlijn ZATERDAG 30 MAART 2013 1960 De Britse kroonkolonie Cyprus wordt onafhankelijk. 1963 De spanningen tussen de twee etnische groepen lopen op. Om te voorkomen dat Grie kenland en Turkije betrokken raken bij een gewapend conflict op het eiland, wordt een wa penstilstand gesloten. Een Griekse, Turkse en Britse troepenmacht bewaakt de vrede. Het onderlinge geweld gaat echter door. Turkse Cyprioten wonen in enclaves op het eiland. De Groene Lijn, die beide ethnische groepen scheidt, krijgt contouren. 1974 In reactie op een door Griekenland gesteunde staatsgreep grijpt het Turkse leger in. Het Turkse leger bezet al snel een derde van het eiland. Duizenden Grieken verlaten hun huizen en vluchten naar het zuiden. 1983 De toenmalige leider van de Turkse Cyprioten, Rauf Denktas, roept zichzelf uit tot pre sident van de Turkse Republiek van Noord-Cyprus, maar die wordt alleen door Turkije er kend. 2004 Vredesonderhandelingen van de VN leiden tot een referendum in 2004. De Turkse Cyprioten zeggen ja tegen hereniging, de Griekse Cyprioten wijzen het plan massaal af. 1 mei 2004 Het verdeelde Cyprus treedt toe tot de Europese Unie. 2004-2013 Onder leiding van de VN gaan de onderhandelingen door, maar zonder resul taat. Nog steeds worden aan beide zijden van het eiland massagraven gevonden. no's zijn van groot belang voor onze economie. Er zijn er nu 25 en er werken meer dan 4.000 mensen. Als de casino's zouden sluiten, stort alles hier in. Toe risten komen hier nu eenmaal om te gokken." De cri sis aan de andere zijde van het eiland heeft nauwe lijks gevolgen. „We zien minder Griekse Cyprioti sche klanten dan voorheen. Ze hebben geen geld meer of hun creditcards werken niet. Maar ik geloof niet dat we veel last van hun crisis gaan krijgen." Het is hetzelfde verhaal dat de Noord-Cypriotische politici graag vertellen. Minister van Financiën, Ersin Tatar riep deze week zijn 'arme buren' op hun geld op de banken in het 'stabiele' noorden te zetten. Tot ergernis van de Griekse Cyprioten. Geld op een bank van de 'Turkse barbaren'? Dat nooit. De boodschap is helder. In Noord-Cyprus gaat alles voor de wind. Op straat klinkt echter een ander ge luid. Het aantal Europese toeristen daalt. De bouw ligt net als in het zuiden plat. „De toeristen die ko men, geven steeds minder geld uit. Bier en een sand wich, dat is het", moppert de 80-jarige schoenmaker Mustafa Risoglu. Hij runt een schoenenwinkel in Girne. Verkoopster Sabriye Kepez (57) knikt. Ze wijst naar het casino aan de overkant van de straat. „Van mij mogen ze alle casino's sluiten. Die toeristen gok ken van 's ochtends tot 's avonds laat. Niemand profi teert ervan, alleen de Turkse casino-eigenaar." Het Uirkse Las Vegas heeft nog een andere kant, een pikzwarte. Met de komst van de casino's groeide de vraag naar prostituees. Nachtclubs met namen als Ro mantic, Lipstick en Playbunny schoten de laatste ja ren als paddenstoelen uit de grond. Langs de snelweg naar Morphou, net buiten hoofdstad Nicosia staan de roze en oranje bouwsels met lange oprijlanen. Onderzoekster Mine Yücel van de CMIRS, een denk tank voor migratie, identiteit en mensenrechten, deed onderzoek naar de situatie in de clubs. Ze ver telt over meisjes, vaak uit Moldavië en de Oekraïne, die duizenden euro's betalen om als 'hostess' te mo gen werken. Yücel: „Direct na aankomst gaan ze naar het ziekenhuis, waar ze worden gecontroleerd op sek sueel overdraagbare ziektes. Is alles goed, dan gaan ze aan het werk." Tien klanten op een dag is normaal. „De meiden moeten eerst hun schuld afbetalen, dus in het begin verdienen ze niets. Ze mogen de club niet verlaten en krijgen vaak drugs aangeboden om hen nog afhankelijker te maken. Hun paspoorten gaan naar de politie." En wat doet de overheid, de politie? Yücel lacht zuur: „Officieel is prostitutie illegaal, dus bestaat het niet. De regering kijkt liever de andere kant op. Natuurlijk weet iedereen wat er aan de hand is, maar veel men sen profiteren ervan. Toen ons onderzoek werd gepre senteerd, werd gezegd dat we het 'hart van de repu bliek' hadden gebroken." Wetgeving op het gebied van mensenhandel ontbreekt. Yücel: „Het feit dat de ze republiek door bijna niemand erkend wordt, maakt het allemaal schimmiger." Ondernemer Ali Erel, voormalig hoofd van de Kamer van Koophandel zucht. Er is inderdaad weinig moois te vertellen over Noord-Cyprus. De casino's, de seks clubs, de mensenhandel. „En wat de economie be treft? Welke economie? We hebben een beetje im port, nauwelijks export. Daarom raakt de crisis aan de Griekse zijde ons niet zo hard. Hier zijn het Türk- se leger en Turkije de echte baas." reageren? Grote foto: Dure auto's brengen de gasten naar het casino Dome Girne in het havenstadje Girne. Kleine foto boven: Casino-manager Hussein Saavedu: „Onze buren hebben het moeilijk hè? Wij heb ben daar geen last van." Foto links: Schoenmaker Mustafa Risoglu: „De toeristen die komen, geven steeds minder geld uit. Bier en een sandwich, dat is het." foto's Artimages Cyprus en Cyprus International Press Service daar geen last van", zegt casino-manager Hussein Saavedu met enig leedvermaak. Zijn collega lacht: „Hier gaat alles prima. No problem." Buiten staan twee dames uit Istanbul. Ze komen hier graag: „Elk jaar zeker twee, drie keer. Voor de zon en om te spe len. Ik ben gepensioneerd, heb 33 jaar hard gewerkt. Nu is het is tijd om te genieten", zegt Oya Gökcen (67). Haar vriendin: „Gokken is in Turkije verboden, maar hier niet. Dit is het Las Vegas van Türkije." Precies dezelfde woorden gebruikt Ünsal Ecesoy (67), de voorzitter van de organisatie van casinohouders. Eind jaren zeventig openden de eerste casino's de deuren. Dankzij het gokverbod in Turkije kwam in de jaren tachtig de stroom goktoeristen op gang. Elke vrijdagavond landen vliegtuigen vol Türken uit Istan bul op het kleine Ercan-vliegveld. De goklustigen vliegen op zondag weer terug. Ecesoy, gouden horlo ge, dikke gouden ringen aan zijn vingers: „De casi- Ik was laatst in een dorpje waar op een vuur tje een pan met een hoofd erin stond te prut telen. Kinderen zaten, nietsvermoedend, een eindje verderop likkebaardend te wachten op een kom verrukkelijke soep. Ik slikte, kok halsde, maar hield mijn hoofd erbij. Zo'n hoofd wordt niet voor niets uitgekookt. In dit geval betrof het de kop van de vader van de kinde ren die kort daarvoor was overleden, reeds was be graven, maar daarna weer opgegraven om onthoofd te worden. Het ontbindende hoofd zag inmiddels wit van de maden, wat de soep er alleen maar smeuïger en rijker op maakte. De vader had kort voor zijn dood een vloek over zijn vrouw en kinderen uitgesproken, omdat ze hem in zijn ogen nooit hadden gerespecteerd. Dit kook- en eetritueel was nodig om de vloek onge daan te maken. De jongens en meisjes likten er hun vingers bij af; die, nam ik aan, zouden later wel weer voor een ander ritueel worden gebruikt. Witchcraft, hekserij, is een vast onder deel van het leven in Afrika. Vrijwel iedereen gelooft erin en wordt er daar om ook door beïnvloed. In zowel posi tieve als negatieve zin. Zo kookt mijn vrouw regelmatig een kikker mee met het eten, of een vleer muis of slangenkop, zodat ik haar eeu wig trouw blijf. Ook smeert ze iedere ochtend een 'love potion' op mijn huid - vaseline gemengd met een of ander zwart goedje - zodat ik onvoorwaardelijk van haar blijf houden. Ik strooi voortdurend wat gema len rattenkeutels door haar eten. r- Voor de begin maart gehouden verkiezingen spoed den politici zich naar heksen, tovenaars, medicijn mannen en trollen om zich te verzekeren van winst. Of om hun rivaal de tering en andere vreselij ke ziekten toe te wensen. De een ontkent nog har der dan de ander hierin te geloven, maar iedereen zweert erbij. In het voetbal is het al niet anders. Onlangs nog werd een team aangeklaagd, omdat de keeper tij dens de wedstrijd een handdoek in het zijnet had gehangen, waardoor de ballen van de tegenstander alle kanten opvlogen, behalve in het doel. De keeper hield vol dat de handdoek slechts bedoeld was om het zweet zijns aanschijns mee af te vegen. Als nuchtere Hollander geloof je natuurlijk niet in dit soort mambo jambo. Ik heb het ook altijd la chend afgedaan als klinkklare onzin. Todat ik, jaren geleden alweer, tijdens mijn eerste ritje op een mo tor op een onverhard bushweggetje ten val kwam. Omstanders schoten toe om mij en mijn motor overeind te helpen. Mijn rechterarm lag open. Een oud vrouwtje smeerde met een vinger speeksel over de wond terwijl ze iets prevelde. Op datzelfde moment zag ik een slang de weg over glijden, pre cies over de plek waar ik onderuit gegaan was. Eenmaal thuis snelde ik naar de dokter, die tot mijn opperste verbazing constateerde dat de wond al zo goed als genezen was. Ik slikte en verloor mijn hoofd. Gered door een heks. Ik ben sindsdien ook nooit meer gevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67