SPECTRUM 5 M'n vader zei meteen: Je gebruikt toch geen spullen, hè DOSSIER Dossier doping Zeeland zie ook pzc.nl/doping ZATERDAG 30 MAART 2013 gehad voor doping' Hoe ging zo'n controle in z'n werk? „In het begin werden ze afgenomen in de toenmalige sportschool High Five in Goes. Je kreeg een brief waarin stond dat je je daar twee dagen later moest melden voor een con trole. Daar moest je in het bijzijn van de con troleur op het toilet een plasje doen in een potje. Zo'n controleur stond achter of naast je, bij de een moest je je broek tot op je en kels laten zakken, maar bij de ander hoefde dat niet." „Als je geplast had, moest je de urine zelf ge lijkelijk verdelen over twee potjes. Het twee de potje was voor een eventuele contra-ex pertise. Je moest een formulier invullen met je gegevens en de potjes zeifin de koffer van de controleur doen en verzegelen. Dat was het. Aanvankelijk kon dat in Goes, maar later moest ik ervoor naar Tilburg en zelfs naar Nieuwegein. Dat kostte je telkens een trai- ningsgavond." In een dikke ordner heeft de 35-jarige kogel stoter in ruste de afschriften van deze out-of-competition-controles bewaard. Op groen papier de formaliteiten rond de contro le zelf, op wit briefpapier van de atletiek- bond de mededeling dat alles in orde was. 'Het doet me plezier je te kunnen berichten dat de uitslag van de dopingcontrole.etc.' Ondertekend: bondsarts Els Stok. Het komt regelmatig voor dat een sporter een plaats klimt omdat iemand betrapt is op doping. Jij bent zo vast ook wel 's een plekje opgescho ven. Is dat niet frustrerend? „Je krijgt een brief thuis dat je een plekje op schuift. Wat dan? De huldiging is al geweest. Weet je wat frustrerend kan zijn? Dat je door een sporter die doping gebruikt net de Olympische Spelen niet haalt. Als je naar de Spelen mag, gaan er deuren voor je open die anders dicht blijven. Dat kan voor een spon sor net de overweging zijn om wel of niet in te stappen. Dat kan net een jaar inkomen op leveren van NOCNSF. Dat kan net dat con tract met Asics zijn. Kijk, dat zou frustrerend zijn." Heb je destijds door de dopingverhalen wel 's overwogen om te stoppen? „Dat is nooit in me opgekomen. Eigenlijk steek je je kop ervoor in het zand. Het ge beurt gewoon. Je bent alleen maar bezig om zelf beter te worden. Natuurlijk speelt wel 's door je hoofd: wat nou als ik wel.Maar ik heb altijd angst gehad voor doping. Wat doet het met je lijf? Ik weet ook dat als ik schoon 19 meter gooide, ik met doping niet opeens 21 meter zou gaan gooien." „Intrinsieke motivatie, dat maakt veel meer uit. Al Oerter (goud bij dis cuswerpen op vier op eenvolgende Spelen) zei ooit: Als het hielp zou den veel mensen sta- dionstoelen of scheenbe schermers opeten om kampioen te worden. Mentaliteit, daar draait het om. Rutger Smith traint week in, week uit in zijn eentje. Niemand die 's avonds eens even komt ouwehoeren. Nou, petje afhoor." Erwin Simpelaar in actie tijdens een training in 2000. 1. Rusland 80 2. Verenigde Staten 79 3. India 50 4. Marokko 25 5. China 24 6. Nigeria 22 7. Kenia 21 8. Oekraïne 21 9. Frankrijk 20 10. Groot-Brittannië 19 35. Nederland 4 reacties tips: r.boogert@pzcnl m.steketee@pzcnl Volgende week deel 4: Arnold Brons van Raad van Advies van de Dopingautoriteit over manipulatie controles infographic Willem Adriaansens bron Maurice Steketee Rudy Boogert/Wikipedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65