Erik de Bruin trainde altijd als een beest In een serie artikelen staat de PZC stil bij dopingcontroles in Zeeland. Er werd gesproken met vele mensen uit de sportwereld. Vandaag in deel 3: Kogelstoter Erwin Simpelaar, die jaren lang bij nacht en ontij moest opdraven voor do pingcontroles. 4 SPECTRUM Traditiegetrouw voeren de Verenigde Staten en Rusland e medaillespiegel aan in de grote atletiekevenementen. Ook in een dopingspiegel maken ze de dienst uit. De grootmachten hebben de meeste atleten die geschorst zijn wegens dopinggebruik. In de kaart wordt zichtbaar waar de meeste dopingzondaars vandaan komen. 79 aantal dopinggevallen per land 50 21 t/m 25 16 t/m 20 11 t/m 15 6 t/m 10 1 t/m 5 'Ik heb altijd angst door Rudy Boogert en Maurice Steketee De absolute top in het ko gelstoten was niet weg gelegd voor Erwin Sim pelaar. In zijn jeugdjaren deed hij met de besten mee tijdens EK's en WK's, maar als senior zag hij de gespierde reuzen uit het zicht ver dwijnen. „Ik was gewoonweg te klein", is Simpelaars conclusie. En dat kan geen do ping compenseren. Niet dat hij dat wilde. Hij kwam ooit bij een arts die hem plompverloren de vraag stelde 'Met of zonder'. Alsof hij potverdorie in de snackbar stond. „Ik wist niet wat ik hoorde." Voor hem was het duidelijk: zonder. Hij had er thuis ook niet mee moeten aanko men. „Toen ik een keer de ziekte van Pfeiffer had gehad, was mijn bloedspiegel een beetje hoog. M'n vader zei meteen: Je gebruikt toch geen spullen, hè." Simpelaar beoefende een sport die zeer ge voelig was voor het gebruik van stimule rende middelen. Moeiteloos produceert hij de namen van enkele oud-collega's met wie hij de ring deelde en die gepakt werden: Kjell Ove Hauge, Nicolas Konopka en Zoltan Kovago. Nog altijd is het verdachtenbankje bij het ko gelstoten regelmatig bezet. Tijdens de laatste Zomerspelen in Londen werd bijvoorbeeld de winnares bij de vrouwen een week na haar huldiging gepakt. Simpelaar werd zelf een keer of tien per sei zoen gecontroleerd. „De eerste keer was ik hartstikke zenuwachtig. Je denkt: Het zal toch wel goed zijn? Maar je denkt er steeds minder bij na, na verloop van tijd hoort het er gewoon bij." Na wedstrijden moest hij regelmatig zijn plas inleveren („Het kostte me soms wel een uur voordat het lukte") en ook kreeg hij re gelmatig met out-of-competition-controles te maken. I Erwin Simpelaar (Goes, 9 januari 1978) is een voormalig atleet, gespe cialiseerd in kogelstoten en discuswer pen. Hij nam deel aan het jeugd-EK, jeugd-WK en het EK onder 23 jaar. Hij staat nog altijd tiende op de rang lijst aller tijden van kogelstoten met 18.06 meter. Hij maakte ook een jaar deel uit van het Nederlandse bobsleeteam. Mo menteel is Simpelaar werkzaam als manueel therapeut en begeleidt hij di verse Zeeuwse sporters met de krachttraining. Tevens is hij docent opleiding sportfysiotherapie in Rot terdam. Erik de Bruin was in de ja ren tachtig en begin negen tig hét gezicht van de Ne derlandse atletiek. De ko gelstoter annex discuswer per kan pronken met zilveren medail les op het EK en WK. De Bruin was een voorbeeld voor Erwin Simpelaar, die ook enkele jaren samen met hem trainde. Totdat De Bruin verwikkeld raakte in een dopingaffaire. In augustus 1993 werd De Bruin posi tief bevonden op testosteron na een Grand Prix-wedstrijd in Keulen. Een paar dagen voor het WK in Stuttgart werd dat bekendgemaakt en werd hij uitgesloten van deelname. Simpelaar: „Erik was in staat om wereldkampi oen te worden. Hij was de grote con current van de Duitsers Lars Riedel en Jürgen Schuit. In Keulen hebben ze hem uitgeschakeld." Riedel en Schuit pakten voor hun thuispubliek uiteindelijk goud en brons. De Bruin startte een kruistocht om zijn onschuld te bewijzen. De tucht- commissie van de Nederlandse atle- tiekbond sprak hem uiteindelijk vrij, maar de wereldatletiekbond IAAF hield vast aan een schorsing van vier jaar. De Bruin staakte zijn protest en stopte met atletiek. „Zonde", oordeelt Simpelaar. „Erik trainde altijd als een beest. Ik heb een paar jaar met hem ge traind. Eerst toen hij zelf nog gooide, vervolgens toen hij bondscoach was. Ik denk dat-ie wel een keer of tien in Goes is geweest om te trainen en trai ning te geven. Vooral technisch heb ik veel van hem geleerd." In totaal zijn vier Nederlandse atleten ooit geschorst geweest wegens doping- gebruik. 80

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64