Eis: zeven jaar voor moord op dominee 'Regeringsbeleid voor imamstudie is mislukt' WD en PvdA: niet alle kleine scholen hoeven deuren te sluiten 32% BINNENLAND 5 3 dagen Drenthe incl. gerecht! Boek nu voordelig de mooiste ^xcursievakanties incl. vele extra's za 30 maart cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 De verdachte verklaarde te genover de rechter dat hij doodde 'om rust te vinden in de gevangenis' Ypma vindt dat de overheid samenwerking tussen kleine scholen moet stimuleren korting ZI Tulip Inn Zuidlaren €499 ZATERDAG 30 MAART 2013 Vraag nu gratis de brochure voor 2013 aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 alleen vandaag boekbaar! (25 cpm) *Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. ARNHEM/UBBERGEN - Tegen de 55-jarige man die op 29 september 2012 levenspartner en collega-do minee Dick Piersma (56) uit Ubber- gen met een bijl om het leven bracht, is zeven jaar cel plus tbs met dwangver pleging geëist. Tijdens de rechtszaak gisteren in Arnhem bleek dat de verdachte al dagen rondliep met het plan Piers ma, met wie hij 35 jaar een relatie had, te vermoorden. Hij plande zijn daad zorgvuldig en sloeg toe toen Piersma lag te slapen. Daar na maakte hij een foto van de plaats delict en meldde zich op het politiebureau in Nijmegen. De verdachte, die net als het slachtoffer bekend stond als een vriendelijke, zorgzame man, ver klaarde tegenover de rechter dat hij doodde 'om rust te vinden in de gevangenis'. Naar eigen zeggen kon hij de druk van alledag niet meer aan. Hij meende ook Piers ma een dienst te bewijzen en vond daarom dat hij geen misdrijf had begaan. Pas maanden later drong de gruwelijke werkelijk heid tot hem door, zegt hij. Aanvankelijk wilde hij zelfmoord plegen. Ook speelde hij met de ge dachte om drie oude vrouwen te vermoorden om zo een gevange nisstraf af te dwingen. Volgens deskundigen van het Pie- ter Baan Centrum was de verdach te, pastoraal medewerker in het Canisius Wilhelminaziekenhuis in Nijmegen, chronisch depressief en ten tijde van de moord sterk verminderd toerekeningsvatbaar. De advocaat van de verdachte stelt dat de man geheel ontoereke ningsvatbaar moet worden ge acht. Uitspraak over twee weken. door Joost Bosman LEIDEN/UTRECHT - Het regeringsbe leid om imams in Nederland op te leiden, is grotendeels mislukt. Dat zeggen betrokkenen die zich inten sief met de opleidingen hebben be ziggehouden. Van de drie opleidingen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, de Universiteit Leiden en Hoge school Inholland is alleen de VU nog over. Inholland, een hbo-op- leiding tot imam en geestelijk isla mitisch verzorger, liet onlangs al weten geen nieuwe studenten meer aan te nemen. De opleiding in Leiden is hele maal nooit van de grond geko men. „Er was gewoonweg te wei nig belangstelling voor", zegt is lamoloog en arabist Maurits Ber gen. Bijna tien jaar geleden wilde het kabinet Balkenende in de nasleep van de terreuraanslagen in de VS en de moord op Theó van Gogh imams in Nederland gaan oplei den. Zij zouden naast kennis van de islam ook veel over Nederland moeten weten en hun achterban wegwijs kunnen maken in de sa menleving. Op die manier moest radicalise ring worden tegengegaan en de in tegratie bevorderd. De drie onderwijsinstellingen kre gen van de overheid subsidie om die missie te volbrengen. Inmid dels leiden de opleidingen een kwijnend bestaan of zijn ze über haupt nooit gestart. Ook islamoloog/arabist Nico Landman van de Universiteit Utrecht spreekt van een misluk king waar het de uitstroom van studenten betreft. Volgens hem zijn de opleidingen relatief duur en zijn moskeeën niet tevreden over het niveau van de afgestu deerden. door Patrick Wiercx DEN HAAG - Scholen met minder dan honderd leerlingen hoeven van de WD en PvdA niet in alle geval len hun deuren te sluiten. Dit is in tegenspraak met een ad vies van de Onderwijsraad die al le scholen met minder dan hon derd leerlingen wil laten sluiten. Volgens de partijen is de ontstane onrust bij kleine scholen begrijpe lijk, maar onnodig. Het voorgestelde aantal vinden zij geen harde grens. Er moet ruimte blijven voor regionale verschillen. VVD en PvdA vinden dat krimp- regio's nu eenmaal een andere problematiek hebben dan de Randstad. Zij willen oplossingen zoeken voor regels die samenwer kingsverbanden tussen scholen in de weg staan. De Tweede Kamerleden Karin Straus (WD) en Loes Ypma (PvdA) willen inzetten op de kwa liteit van scholen en niet op de kwantiteit. Dat betekent niet dat kleinere scholen achterover kun nen gaan leunen. „Ik vind het on wenselijk als goede kleine scho len moeten sluiten, doordat er een harde grens van het aantal leerlingen wordt gesteld", zegt Loes Ypma. WD en PvdA willen regionale op lossingen voor kleine scholen. In Zeeland gaat het vaak om de laat ste school in een dorp. In Fries- land staat de kleine christelijke school naast de kleine openbare. Deze scholen moeten meer sa menwerken. Zij zouden bijvoor beeld binnen één gebouw kinde ren en ouders kunnen laten kie zen voor verschillende stromin gen. Ypma vindt dat de overheid samenwerking tussen scholen moet stimuleren: „Kleine scholen krijgen een toeslag om open te blijven. Ik zou die graag willen omvormen tot een premie als ver schillende scholen gaan samen werken." Straus onderschrijft dit en vindt dat ook scholen zelf hun verantwoordelijkheid moeten ne men: „Teruglopende leerlingen aantallen zijn een feit in heel Ne derland. In plaats van de ogen te sluiten en halsstarrig vast te hou den aan de huidige situatie, moe ten scholen werken aan creatieve oplossingen." per persoon, per arrangement 2 overnachtingen inci. ontbijt 1 dag gratis fietshuur routes 1/ 1 x gratis hoofdgerecht iZ Winkelen in Groningen en Assen 8-daagse busreis 10-daagse busreis All inclusive Toscaanse Kust compleet v.a. inclusief Verblijf in The Manchester Hotel op basis van halfpension Avondentertainment in het hotel Overtocht via de Kanaaltunnel Calais - Folkestone v.v Excursiepakket t.w.v. 45,- o.a. naar Stonehenge, Bath, Winchester, Salisbury, Tuinen van Compton Acres, The New Forest Reiscode: Vertrek van mei t/m okt. BE39302 compleet v.a. 5[€699 j Inclusief Verblijf in hotel Medusa op basis van all inclusive 7 x ontbijt, lunch en diner, gratis drankjes in hotel Excursiepakket t.w.v. 60,- o.a. naar Viareggio, Elba, Pisa, Lucca, Bolgheri en Massa Marittima o.l.v. een gids, San Gimignano Reiscode: Vertrek van april t/m okt. BE40143

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5