ir Vooral passie hebben voor de watersport WERKEN 5 Het provisieverbod pakt voor de consument onverwacht ongunstig uit. Belangenorganisaties stellen dat veel financiële producten daarom duurder zijn. ^LWCIVH ZATERDAG 30 MAART 2013 DAAR ZUL JE DAN TOCH EERST LOON VOOR ^MOETEN HEBBEN! GELDKWESTIES IDe WOZ-waarde van mijn wo ning is volgens mij te hoog. Maar nu vertelde een vriend laatst dat een hoge WOZ-waarde gunstig kan zijn voor de topopslag. Hoe zit dat? Een hogere WOZ-waarde kan voor de topopslag inderdaad positief uitpak ken. Banken rekenen een renteop slag, als de hypotheek niet veel lager is dan de waarde van de woning. Heb je voldoende afgelost of is de woning in waarde gestegen, dan kun je deze topopslag aanvechten. Sommige ban ken nemen als indicatie genoegen met een WOZ-beschikking van de ge meente waarop onder meer de onroe- rendzaakbelasting wordt gebaseerd. Is de WOZ-waarde (te) hoog inge schat, dan zal de bank de topopslag eerder laten vervallen. 2 In het artikel Vergeetachtige bank rekent op luie consument staat dat je als consument zelf aan de bel moet trekken wanneer je voldoen de hebt afgelost om de topopslag te la ten vervallen. Maar hoe kom ik erach ter of ik een topopslag betaal? De rente over een hypotheeklening is opgebouwd uit verschillende ele menten: inkoopprijs van geld, kosten- opslag (administratiekosten), een winstopslag (winst voor de bank) en een eventuele risico-opslag. Het is voor de consument inderdaad niet al tijd even duidelijk hoeveel hij aan op slagen betaalt. Wilt u weten of er in uw hypotheekrente ook een risico opslag is opgenomen, informeer dan gewoon bij uw bank of tussenper soon of u een topopslag betaalt. 3 Ik heb bij mijn bank een ver zoek ingediend om de topop slag te laten vervallen. Mijn bank wil een officieel taxatierapport in plaats van de WOZ-waarde. Kan de bank zomaar van mij verlangen dat ik in vesteer in een taxatierapport? Ja, dat mag. Nogal wat geldver- strekkers eisen een taxatierapport, opgesteld door een erkende make laar of taxateur. De kosten van een dergelijke schatting lopen al snel op tot een paar honderd euro. Zo'n taxatie doet u dus liever niet voor niets. Met de Prijsindex Be staande Koopwoningen (PBK) op de website van het Kadaster kunt u alvast een inschatting maken wat de waarde van uw woning was op een bepaalde datum. apart betalen pakt duur uit door Irene van den Berg illustratie Job van Gelder Financieel advies kost geld. Altijd al. Tot januari van dit jaar za ten de advieskosten echter vrij wel altijd versleuteld in de prijs van het product. Maar dat mag niet meer sinds de invoering van het provisieverbod op ja nuari. De financieel adviseur moet zijn kos ten nu apart en rechtstreeks bij de klant in rekening brengen. Je zou denken dat de prijs van het kale financiële product zo om laaggaat. Maar dat blijkt lang niet altijd het geval. „Onze indruk is dat consumenten door het provisiebod meer zijn gaan betalen voor fi nanciële producten", zegt Sybren Visser van de Consumentenbond. Het provisieverbod moet voor de klant dui delijk maken hoeveel hij voor financieel ad vies betaalt en aan wie. In het oude sys teem kregen tussenpersonen, zoals een hy potheekadviseur, provisie van de bank of de verzekeraar als ze producten van die be drijven aanbevolen. Een 'perverse prikkel', want de adviseur zou daarom vooral ge neigd zijn te kijken naar zijn eigen porte monnee en niet naar het belang van de klant. Inmiddels lijkt het erop dat consumenten voor deze nieuwe transparantie diep in de buidel moeten tasten. De Consumenten bond ondersteunt weliswaar de gedachte achter het provisieverbod: „Maar we consta teren dat de consument nu bijna evenveel voor een complex financieel product zón der advies betaalt, als vorig jaar mét ad vies", stelt Visser. Zo betalen veel bezitters van een lijfrentepolis meer sinds het provi sieverbod. Tot januari werden de advies- kosten verrekend met de periodieke lijfren te-uitkeringen. Een deel van de uitbetaling ging naar de adviseur in de vorm van een provisie. Nu de consument apart voor ad vies moet betalen, zou de berekende uitke ring dus hoger moeten zijn. „Maar dat is in heel veel gevallen niet zo. Er zijn zelfs aan bieders die aan het begin van het jaar de uitkeringen hebben verlaagd", stelt Visser. Ook Adfiz, brancheorganisatie van onaf hankelijke adviseurs, signaleert een stij ging van de premies sinds het provisiever bod. „Dat gebeurt vooral bij arbeidsonge schiktheidsverzekeringen. Soms is de stij ging zo hoog, dat de kale premie dit jaar ho ger uitvalt dan de premie plus provisie vo rig jaar", zegt woordvoerder Joerie van Looij. „Het is op z'n minst toevallig dat de ze stijging samenvalt met de invoering van het provisieverbod. Wellicht grijpen verze keraars de gelegenheid aan een inhaalslag in de hoogte van de premie te maken." Directeur Johan Marrink van ZZP Neder land legt eveneens een link tussen het pro visieverbod en de gestegen premies van ar beidsongeschiktheidsverzekeringen. „Ver zekeraars zien kans juist nu de premies te verhogen, want door het provisieverbod wordt dat verdoezeld", stelt Marrink. Vol gens hem heeft de politiek bij de invoering van het provisieverbod vooral oog gehad voor de tussenpersonen en te weinig nage dacht over hoe de verzekeringsmaatschap pijen zouden reageren. Het Verbond van Verzekeraars ontkent ten stelligste dat er een relatie is tussen het pro visieverbod en de stijging van de premies voor arbeidsongeschiktheidsverzekeringen. „Andere factoren kunnen ook van invloed zijn op de kosten", reageert woordvoerder Geertje Janssen. „De premies van arbeids ongeschiktheidsverzekeringen zijn bijvoor beeld verhoogd, omdat de verzekeraars meer dan voorzien moeten uitkeren op dit gebied." Vergelijkingssite Independer constateert dat consumenten ook bij overlijdensrisico- verzekeringen goed moeten uitkijken dat ze niet meer betalen dan vorig jaar. Ed- mond Hilhorst, directeur van Independer: „De meesten hebben hun premies verlaagd nu de advieskosten apart worden gefactu reerd. Maar sommigen hebben dat niet of nauwelijks gedaan." De Consumenten bond maakt zich intussen zorgen. Boven dien is het bij sommige producten nog steeds onduidelijk hoeveel de consument voor advies betaalt. Visser: „Veel aanbie ders van lijfrentes voeren bijvoorbeeld al lerlei onduidelijke kosten op met creatieve benamingen als 'afsluitkosten' of 'admini stratiekosten'. Daarom is het voor de consu ment erg lastig verschillende producten met elkaar te vergelijken." In een reactie stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM), toezichthouder op de fi nanciële sector, dat de kwestie haar aan dacht heeft. „Het mag niet zo zijn dat aan bieders misbruik maken van de overstap naar het provisieverbod", zegt woordvoer der Marcel Proos. De AFM zegt echter niet te mogen ingrijpen in de hoogte van de pre mies, want dat moet aan de markt worden overgelaten. reageren? geld@depersdienst.nl SURFCENTRUM WATERSPORT TvntmQt Watersport ie een gofë- ocmrnoerde Jacfttwrt voo* repe- rase, onderttaud en e&fimg wen en motorjachten. Al onna SO iaar la ZwtrrnrVfiumuport een begrip !n Zaafand. Naaei de lacMwert beatuai Zwérner Watersport uit non Buff* centrum, wetersportwtnkei. boot verhuur en «en webshop. Het Oedriff hee# 8 medewerkers -nO-ensi In de zomer wordt dN Wij hebben work voor een: allround watersportmonteur U Dent vemntwoofdetyk voor reparaties on onderhoud aan zeil- en motorboten er» u voort service beurten en reparaties uit aan inöoardmotoren. U installeert en repa reert etektnscfto en mecharvsohe mstaUaties aar boord van pleziervaartuigen. Daarnaast voert u polyester- en houtrepamtios uit. Tevens werk! u mee bij overige werkzaamheden die op de jachtwerf plaatsvinden zoals het in- en uit het water kranen van boten. Bij voorkaur beschikt u over ervaring in de Branche en me» het werk. Belangrijker is dat u een passie heeft voor water sport. Een technische achtergrond is uiteraard wel vereist Bern u geïnteresseerd in deze funcöe, dan kunt u contact opnemen mat Marcel of Rk* Flik» op teiefoonnummar 0113 371547. U Kunt natuurlijk ook direct een brief sturen per a-man of per post naar. Zwemer Watersport. Havenweg 4.4483 MT Kamperland. aran m TEL: 0113 37 15 47 - WWW.ZWEMER.NL - INFO@ZWEMER.NL Elke week belichten we hier een personeelsadvertentie die elders in deze krant staat. Vandaag spreken we met Marcel Filius van Zwemer. De advertentie staat op pa gina 8 van deze bijlage. door Frank van Cooten KAMPERLAND - Zelf boten bouwen doet Zwemer Surfcentrum en Watersport in Kamperland niet meer. De jachtwerf is omgebouwd tot een ruimte voor repara tie, onderhoud en stalling van zeil- en motorjachten. „Boten bouwen in Nederland is niet meer te betalen", zegt Marcel Filius, sa men met broer Rick de eigenaar van Zwemer. „Vandaar dat we ons hebben toegelegd op reparatie, onderhoud en staffing." Zwemer bestaat maandag vijftig jaar. „We zijn begonnen met de bouw van zeilbootjes, motorcruisers en polyester boten. Later kwamen daar buitenboord motoren bij. In de jaren zeventig is daar het windsurfen bij gekomen. Het windsurfen maakte in die tijd een enor me groei door en is nog steeds een van onze belangrijke onderdelen." De allround watersportmonteur die Zwe mer zoekt, moet, het woord zegt het na tuurlijk al, van veel markten thuis zijn. „De medewerker die we zoeken houdt zich vooral bezig met de technische in stallaties aan boord van plezierjachten. Variërend van elektrawerk tot de installa tie van onderwatertoiletten. Het is een zeer afwisselende baan. Elk seizoen is weer anders. Zo helpt de nieuwe mede werker ook mee aan het in en uit het wa ter halen van de boten." Zwemer plaatste eerder een kleine adver tentie voor de watersportmonteur maar het liep niet echt storm. „We hopen en verwachten nu meer respons te krijgen. We hanteren een periode van twee we ken." De vacature betekent overigens geen uit breiding van het aantal medewerkers van Zwemer. „De nieuwe medewerker gaat een van onze monteurs vervangen." Naast de jachtwerf en het surfcentrum heeft Zwemer ook een watersportwinkel en een webshop. De nieuwe medewer ker moet dus vooral een passie hebben voor de watersport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53