Tref betalingsregeling als rechter deel loon int Geen bijna-klaar-aangifte 4 WERKEN GELDZAKEN CONSUMENT BETAALT APART VOOR ADVIES Schol ings- en zorgkosten en giften aan goede doelen moet u zelf opgeven door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Heb je schulden en werk je in loondienst of heb je een uitkering? Dan loop je de kans op loon beslag. Een vonnis van de rech ter is daarbij nodig, maar niet al tijd. Zo'n loonbeslag gebeurt niet van de ene op de andere dag. Eerst vallen de herinneringen op de mat en volgen er mogelijk aan maningen van een incassobu reau. Helpt dat niet, dan kan een schuldeiser een deurwaarder in schakelen. Om beslag te laten leg gen op het loon is een vonnis van de rechter nodig. De schulde naar krijgt in dat geval een dag vaarding. Wie het niet eens is met de vordering, kan de zaak voor laten komen. De rechter kan beslissen dat de vordering onterecht is of besluiten dat de openstaande schuld moet wor den verlaagd. Daarnaast mogen enkele over heidsdiensten na aanmaningen zonder vonnis overgaan tot een loonbeslag. Wel krijgt de schul denaar in dat geval eerst een dwangbevel. Dat geldt bijvoor beeld voor de Belastingdienst, het College van Zorgverzeke raars (als de zorgpremie niet wordt betaald) en het Centraal Justitieel Incassobureau (bij openstaande boetes). Een loonbeslag loopt via de werk gever, vertelt Annemarie Koop van budgetorganisatie Nibud. „Een deel van het loon gaat recht streeks naar de schuldeiser, tot dat de schuld is afgelost." De werkgever is verplicht aan een loonbeslag mee te werken. Wie een loonbeslag krijgt opge legd, kan inkomsten dus niet meer verbergen of snel uitgeven. De hoogte van het beslag hangt onder meer af van de hoogte van de schuld. Wie bij verschillende schuldeisers in het krijt staat, kan meerdere beslagen opgelegd krijgen. Een deurwaarder kan nooit beslag laten leggen op het volledige inkomen. Er geldt een zogenoemde 'beslagvrije voet', die mede afhankelijk is van de gezinssituatie. Die beslagvrije voet is minimaal 90 procent van het bijstandsniveau. Bovendien houdt de deurwaarder rekening met de hoogte van woonlasten en zorgverzekering. Bij de bepa ling van de beslagvrije voet geldt ook het inkomen van de partner en dat van eventueel inwonende meerderjarige kinderen. Uit onderzoek van Nibud en Di- vosa (de koepelorganisatie van directeuren van de sociale dien sten) blijkt dat driekwart van de bedrijven te maken heeft met loonbeslagen van het personeel. Veranderingen in de relationele sfeer, zoals een echtscheiding, zijn de belangrijkste oorzaak van problematische schulden. Koop: „Als partners uit elkaar gaan, passen ze doorgaans hun uitgaven niet meteen aan. In zo'n overbruggingsperiode ont staan problemen." Het Nibud adviseert schuldena ren hun werkgever te informe ren over financiële problemen, want die kan mogelijk helpen bij het zoeken naar een oplossing. Voorkomen is natuurlijk altijd het beste, zegt Koop. „Het is ver standig contact op te nemen met de deurwaarder, ook als er al een vonnis van de rechter is. Probeer een betalingsregeling te treffen als de schuld te groot is om in eens te betalen." reageren? geld@depersdienst.nl Wil Vennix Financieel adviseur Mr. W.J.M. Vennix is belastingadviseur Sinds 1 januari betaalt de consument apart voor product en advies. Onder het provisieverbod vallen onder meer hypotheken, overlijdensrisicoverzeke- ringen, arbeidsongeschiktheidsverzekerin gen en uitvaartverzekeringen. Het provisieverbod geldt voor adviseurs, bemiddelaars en aanbieders van financiële producten en dienstverleners. Het provisieverbod geldt niet voor contrac ten die vóór 1 januari 2013 zijn afgesloten. Voor deze contracten mag de doorlopende provisie ook na 1 januari 2013 blijven bestaan. tenbezit dat geschonken is aan de kleinkinderen, maar door opa wordt beheerd. Het is een hele klus voor de fiscus derge lijke zaken correct in te vullen. Aan de aftrekzijde moet de be lastingbetaler zo mogelijk nog alerter zijn. De Belastingdienst vult maar een deel van de af trekposten in. Zaken als zorg- kosten, scholingskosten en gif ten aan goede doelen moet u zelf opgeven. Let ook op bijzon dere posten als boeterente en afsluitprovisie. Die zijn wel licht niet meegenomen bij de vooringevulde hypotheekren te. Nog een belangrijke: de ver deling van de aftrekposten over de partners. Ook daarvoor moet u zelf de juiste keuze ma ken. Vooral als de ene partner aanzienlijk meer verdient dan de andere, kan daar een tarief voordeel worden behaald. Ten slotte de grote groep onder nemers, zzp'ers inbegrepen. Zij zullen alle gegevens die met hun onderneming te maken hebben zelf moeten (laten) be rekenen en invoeren. Daarvan kan de fiscus niets vooraf invul len. Ondernemers moeten bo vendien goed opletten dat pos ten die al zijn meegenomen in hun winstberekening, elders in de aangifte niet nog eens wor den opgevoerd. Denk bijvoor beeld aan rente op een zakelij ke rekening. Diezelfde reke ning mag dan niet in box 3 nog maals als bezitting worden meegenomen. Al met al is de vooringevulde aangifte dus zeker geen bijna- klaar-aangifte waarop alleen maar een klap hoeft te worden gegeven. Zelfs als de vooringe vulde aangifte de komende ja ren wat kwaliteit en volledig heid betreft flink verbetert, doet dat niets af aan het princi piële gegeven dat de belasting betaler zelf verantwoordelijk is en blijft. Alle complexe regels ten spijt moet u volgens de wet nog steeds 'duidelijk, stellig en zonder voorbehoud' aangifte doen. Het is maar dat u het weet. Op de lente wach ten we momen teel tevergeefs, maar gelukkig laat die andere ze kerheid in het voorjaar ons niet in de steek: voor 1 april moeten ongeveer acht miljoen Nederlanders hun aangifte inkomstenbelasting insturen. De papieren aangifte is nage noeg verdwenen; in 2008 deed nog 10 procent zo aangifte. In 2011 was dit percentage gehal veerd en de komende jaren zal het verder verkruimelen. Een volgende stap in het 'mak kelijker maken' is de vooringe vulde aangifte. Hoewel dit pro ject al enkele jaren loopt, func tioneert het nog verre van ide- aal. Gegevens als salaris, uitke ringen, hypotheekrente en WOZ-waarde werden al langer vooringevuld. Toegevoegd dit jaar zijn onder meer de bank en spaartegoeden en effecten- portefeuilles. Het lijkt dus com pleter. Maar pas op: het is nog steeds niet meer dan een voorzet die de Belastingdienst bij wijze van vrijblijvende ser vice doet. De fiscus geeft geen garantie op compleetheid en/of juistheid van de vooringe vulde gegevens. Uit berichten die nu volop rondzingen, blijkt al dat dat terecht is: vaak regel rechte fouten of omissies, soms ook complexere zaken. Denk aan een bankrekening die op twee namen staat en bij beide gerechtigden voor het volle bedrag in de aangifte is vooringevuld. Of een spaarte goed van een vereniging dat formeel op naam van de pen ningmeester staat Of een effec

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52