WERKEN 3 WAT KOST HET EN WAT LEVERT HET OP ZATERDAG 30 MAART 2013 Onduidelijk en te veel gepraat van leidinggevenden De gespreksvaardigheden van leiding gevenden zijn vaak minder goed dan zij zelf denken, concludeert debatgoe roe Peter van der Geer in zijn nieuwe boek 'De Gespreksleider.' Medewer kers durven zich hierover tegen lei dinggevenden vaak niet kritisch te ui ten, waardoor leidinggevenden onte recht aannemen dat hun stijl van communiceren effectief is. 44 pro cent van de ondervraagde medewer kers vindt dat de leidinggevende het doel en de verwachtingen van een meeting niet duidelijk onder woorden brengt. De grootste ergernis is het te veel om de kwestie heenpraten, waar door vergaderingen langer duren dan die zouden zijn wanneer de leidingge vende meteen tot de kern zou ko men. Social media nauwelijks gebruikt voor solliciteren Bijna de helft van de Nederlanders (45 procent) geeft nog de voorkeur aan een ouderwetse sollicitatiebrief om te reageren op een vacature. Iets meer dan veertig procent stuurt een open sollicitatie. Social media wordt nauwelijks gebruikt. Slechts 8 pro cent laat van zich horen via Facebook of bijvoorbeeld Twitter. Jongeren ge bruiken social media overigens welk vaker dan ouderen. Dit blijkt uit het Arbeidsmarkt Gedragsonderzoek (AGO) van onderzoeks- en adviesbu reau Intelligence Group. Kleine zelfstandigen gebruiken het vaakst hun contacten om aan de slag te blijven. Nederlanders met een ho ge opleiding gebruiken weer vaker hun netwerk dan mensen een la- ge(re) opleiding. Een werkgever kan jaarlijks een vergoeding ontvangen voor werkne mers die een BBL opleiding volgen. De cursuskosten voor mbo ni veau 2 en 3 zijn 536 euro per jaar. Bijkomende kosten zoals voor boeken zijn eenmalig. Niveau 2: 457euro. Niveau 3: 250 euro. Met de SVO opleiding verkoopmedewerker supermarkt kun je aan de slag in de supermarkt, de groot- en detailhandel en de voedsel industrie. SVO heeft opleidingen voor onder anderen: verkoopmedewerker supermarkt versbreed (alle versgroepen), verkoopmedewerker supermarkt versafdeling (specialisatie in één versafdeling) en afdelingschef vers supermarkt. Indicatie van het minimum startsalaris van een verkoopmedewerker op mbo niveau 2 is voor een 16-jarige 738,30 euro en voor een be ginnende 21-jarige 1.338,97 euro per vier weken (bron: cao levens- middelenbedrijf 2013). Baankans tot 2016: goed (bron: kansopwerk.nl). In de regio zijn er momenteel 2 vacatures (bron: Nationale Vacature bank). Ook SVO heeft een vacaturebank voor de foodbranche. Eigenaar Peter Jansen van de C1000 in Hulst toont een pakje lams vlees, dat uit de regio komt. de supermarkt' Werkzoekende is bereid om tot honderd kilometer te reizen Uit onderzoek van vacaturebank Job- bird blijkt dat 72 procent van de werkzoekenden bereid zou zijn 25 tot 50 kilometer te reizen voor hun werk. Een eerdere enquête toonde aan dat de meerderheid van deze mensen niet bereid is om voor hun baan te verhuizen. 14 procent van de werkzoekenden gaf aan dat zij zelfs tot honderd kilometer zouden willen reizen naar hun werk. Jan-Peter Crui- ming, oprichter van Jobbird licht de ze opmerkelijke uitkomst toe: „Opval lend is dat we gemiddeld zo'n 14 kilo meter van ons werk wonen, maar werkzoekenden bereid zijn veel ver der te reizen dan dat gemiddelde. In tijden van crisis worden we blijkbaar een stuk minder veeleisend als het gaat om reistijden." Werkzoekenden zoeken ook werk buiten hun eigen provincie. foto Evert Elzinga/ANP Peter: „Je leert ook BHV (bedrijfshulpverle ning) en veiligheidsprocedures." De opleider SVO besteed daarnaast aandacht aan voedselvei- lig werken (H.A.C.C.P.), omgaan met de kassa, criminaliteit en derving. Het mooie van deze opleiding is dat je vier dagen per week werkt en op de vijfde dag naar school gaat. Dit is wer kend leren of de beroepsbegeleidende leerweg (BBL). Peter: „De supermarkt is een mooie springplank voor de detailhandel en het hotel wezen. De gerichte opleidingen zijn erg breed, je kunt er alle kanten mee op. Je leert met klan ten omgaan en waar kun je beter op de klein tjes leren letten dan in de supermarkt? Je kunt met niets binnenkomen, één of meer versoplei dingen volgen en uiteindelijk met hbo weg gaan. Maar waarom zou je weggaan? Binnen de supermarkt zijn er uitstekende carrièremogelijk heden en als je een goede medewerker bent word je zeer goéd betaald." De supermarktmedewerker is klantgericht en heeft daarom sociale en communicatieve vaar digheden. Je werkt graag in een team, houdt van variatie, bent kostenbewust, je houdt van klanten en je zult er alles aan doen om bederf en diefstal te voorkomen. Je houdt steeds reke ning met het efficiënt werken en tegelijkertijd volgen van voorschriften met betrekking tot ar- bo en veiligheid, gezondheid en milieu. Daar de winkel zeven dagen open is ben je zeer flexi bel met je vrije dagen; daardoor kun je vrij zijn als een ander moet werken en heb je lekker tijd om te shoppen. In de supermarkt kun je plan matig werken en stevig aanpakken. „En je hebt liefde voor eten", lacht Peter. „Er is in dit vak veel te beleven en te zien. Je kunt doorleren en carrière maken. Betrokken medewerkers ma ken het verschil. Het is een magnifiek beroep." Carina, Rick en Sheila in overleg met bedrijfslei der Jack de Pree. foto's Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51