De KNVB moet bij zichzelf te rade gaan Voetballen in een sneeuwstorm SPORTFOTO VAN DE WEEK 42 SPORT Voetbalclub Veendam is ten dode opgeschre ven. De club uit de Jupiler League kampt met forse schulden. DESTELLING UW MENING Wie structureel meer geld uit geeft dan er bin nenkomt, moet lo gischerwijs op de blaren zitten. In dit opzicht vormt Veendam geen uitzondering op ande re verenigingen die op de fles gingen. De club holde van de ene reddings- of herstructureringsoperatie naar de andere. Dat het doek is gevallen voor de Noord-Groningse voetbalclub valt echter in hevige mate te betreu ren. Nooit meer de Langeleegte, het stadion aan het einde van de wereld dat menig tegenstander angst inboe zemde. Bovendien komt er een eind aan een bijna 120-jarige voetbalhisto rie in Veendam. De KNVB heeft daar duidelijk geen respect voor, ook al biedt het verleden geen enkele ga rantie voor de toekomst. De voetbalbond heeft bovendien ki lo's boter op het hoofd. Want waar om moet een club uit de Jupiler Lea gue zestien full-profs in dienst heb ben? Een dergelijke zware huishou ding valt bij kleine verenigingen nau welijks draaiende te houden. Waar om kan er niet worden gewerkt met semi-profs? En dan met name gelet op de toch niet al te dikke salarissen die spelers in de Jupiler League ver dienen. Normaliter moeten ze er dan toch iets naast blijven doen. En dat werkt perfect. Vooral clubs uit de za- terdagtak van de topklasse zijn daar goede voorbeelden van. Het semi-professionele model biedt meer kansen, waardoor clubs uit de topklasse eerder mogelijkheden zien om de stap hogerop te maken. Die kijken nu wel uit. Dan maar liever derby's in de streek op een minstens zo acceptabel niveau. Het faillisse ment van Veendam zorgt een verde re verschraling van het (semi)prof- voetbal in Nederland. Dit kan nooit de bedoeling zijn. Of zit er meer ach ter? Dat grootmachten als PSV, Eeye- noord of Ajax straks schaduwteams in de Jupiler League kunnen laten spelen. Leuk voor die clubs en ook voor spelers die nu buiten de boot vallen, maar niet voor het voetbal in het algemeen. Want ook kleinere ste den verdienen (semi)profvoetbal. René van Stee Eigen schuld, dikke bult voor voetbalclub Veendam Reageer op pzc.nl/sport Turkije is het beloofde land voor voetballers EENS ONEENS De ene na de andere be- taaldvoetbalorganisa- tie valt om. Na Haar lem, RBC Roosendaal en AGOW is nu Veendam overleden. Verrassend is het niet dat de stekker er uit is ge trokken. De patiënt was immers al jarenlang ziek en ten dode opgeschre ven. De vraag was alleen wanneer het licht definitief uit zou gaan. Afgelo pen maandag was het zover en daar door zal stadion de Langeleegte voor goed leeg blijven. Of daar in de voet ballerij lang om getreurd zal wor den, is maar zeer de vraag. Veel clubs zagen elke keer weer op tegen de lange reis naar het hoge noorden. Veendam-uit stond nou niet echt te boek als een affiche waar wekenlang naar uit werd gekeken. Bovendien hebben de Groningers het faillissement aan zichzelf te danken. Net als andere betaaldvoetbalclubs trok Veendam een veel te grote broek aan. Het was een kwestie van tijd eer die definitief zou afzakken. In het verleden werd de club nog een aantal keer succesvol gereanimeerd, maar de schuldenlast is nu zo hoog opgelopen dat het einde verhaal zal zijn. of er moet nog een suikeroom uit de hoge hoed worden getoverd, maar daar ziet het vooralsnog niet naar uit. De vraag is of in een stad met iets meer dan 20.000 inwoners betaald voetbal überhaupt levensvatbaar is. De laatste jaren werd de club met verschillende infusen in stand gehou den, maar echt lekker was de finan ciële huishouding nooit. Alleen voor de echte supporters in hart en nieren, waar het Veendams bloed door de aderen stroomt, is het wegvallen van de club een gemis. Een periode van rouw is nu aange broken, maar ook de doorgewinterde Veendam-fan zal beseffen dat het zo niet langer kon. En wat is er mis mee om weer terug te gaan naar de amateurs? Daar lijkt heden ten dage meer toekomst in te zitten dan in de Jupiler League. Het is immers wachten tot de volgen de patiënt het loodje legt. Maurice Steketee COLORADO - Amerikaans international Clint Dempsey (rechts) vraagt de scheidsrechter om een vrije trap, nadat hij is neergelegd door Michael Barrantes, verdediger van Cos ta Rica. Beide landen troffen elkaar in het ka der van de WK-kwalificatie. De wedstrijd in Colorado werd geteisterd door een sneeuw storm, maar de arbitrage besloot het duel niet te staken. Dat leverde bizarre plaatjes op, van voetballers in een hagelwit decor. De Verenigde Staten wonnen met 1-0, waarna Costa Rica een protest indiende bij de Fifa. De wereldvoetbalbond besloot echter dat de wedstrijd niet over wordt gespeeld. foto Barry Guiterrez/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42