i Kreeftenvisser vecht vangstverbod Oosterschelde bij Raad van State aan Voorbeeldfunctie Zaterdag 8 juni 2013 Bedrijventeams inschrijven? Ga samen de strijd aan en schrijf uw team nu in! www.delt aridefortheroses.nl 5% SCHOONMAAK TERREIN FOSFORFABRIEK Een akkoord tussen curatoren van Thermphos, overheden en havenbedrijf lijkt onhaalbaar. PvdA peilt mening Zeeuwen over besteding miljoenenvoordeel tunnel 26 ZEELAND 'Er gaat nog heel wat tijd overheen voordat we Thermphos als bedrijf kun nen beëindigen' ZATERDAG Ride for the Roses 1 Provincie opent door Frank Balkenende en Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie zal binnen enkele dagen, hooguit twee weken, milieuovertredingen bij de failliete fosforfabriek Thermphos gaan handhaven. Ze vindt het aanbod van de curato ren - een bijdrage van 20 miljoen euro in de saneringskosten - te mager en slijpt de messen voor een juridische confrontatie. De provincie denkt via handha- vingsprocedures meer geld uit de boedelopbrengst te peuteren dan de curatoren hebben aangeboden. Gedeputeerde George van Heukel- om (SGP, handhaving) liet dat gis teren weten tijdens een inder haast ingegelaste persconferentie. Provinciale Staten waren 's mor gens vertrouwelijk geïnformeerd. Reden voor het crisisoverleg? Ge deputeerde Ben de Reu (PvdA, economie): „Omdat we bericht kregen van de curatoren dat het bedrijf formeel zou worden beëin digd. Op dat moment zou ons noodplan in werking moeten tre den om de veiligheid bij Thermp hos te waarborgen. Later is het be richt dat Thermphos als bedrijf wordt beëindigd herroepen." Curator Steven van Boven noemt dat een 'onzinverhaal'. „Wij heb ben geen bericht van die strek king verzonden. Er gaat nog heel wat tijd overheen voordat het be drijf kan worden beëindigd." Het lijkt erop dat belanghebben den zich opmaken voor een lange juridische strijd. De vergunning verleners Rijk en provincie en grondeigenaar Zeeland Seaports Waar het op uit lijkt te draaien, is dat iedereen naar de rechter stapt: provincie, Rijk, Zeeland Seaports en schuldeisers die vinden dat hun te kort wordt gedaan. De curatoren hebben ook aange boden het erfpachtrecht terug te geven aan Zeeland Seaports, zo dat die het terrein na schoon maak opnieuw, met een hogere grondprijs kan uitgeven. Daarmee zou een deel van de saneringskos ten kunnen worden betaald. Voor een overbruggingskrediet zou het Rijk of de EU mogelijk kunnen bijschieten. „Op zich een interes sante optie", zegt De Reu, „maar Zeeland Seaports denkt daar iets anders over, want het is maar de vraag of er een bedrijf komt opda gen dat daar wil zitten. Het kan ja ren braak blijven liggen." Een hek om een vervuild, onver- huurbaar terrein is geen aantrek kelijke oplossing. Het terrein moet worden bewaakt en door overheden worden gecontroleerd. Dat alleen al kost vier miljoen eu ro per jaar. zien weinig heil in het compro misvoorstel van de curatoren. Die willen maximaal 20 miljoen euro uit de netto boedelopbrengst van ruim 40 miljoen euro bijdragen om het met fosfor en lichtradioac- tief materiaal vervuilde terrein en fabrieksinstallaties te saneren. De rest zou naar concurrerende schuldeisers moeten gaan, onder wie voormalig eigenaar Nahum Galmor, die een claim heeft neer gelegd van 50 miljoen euro. De grote schoonmaak kost naar schatting 70 tot 90 miljoen euro. Rijk en provincie en havenbedrijf Zeeland Seaports vinden dat de to tale boedelopbrengst beschikbaar moet komen om de rommel op te ruimen. De belastingbetaler moet niet voor de kosten opdraaien. TERNEUZEN - De Westerscheldetun- nel heeft een miljoenenvoordeel. Het onderhoudscontract valt de ko mende vijfjaar zo'n vijftien miljoen euro goedkoper uit dan verwacht. De winstuitkering aan de provincie stijgt ook door het toenemend ge bruik. 'Wat moet er met dat extraa tje gebeuren?', wil de PvdA-fractie in Provinciale Staten weten via een enquête gericht aan alle Zeeuwen. De deelnemers kunnen kiezen uit diverse mogelijkheden: de toltarie ven bevriezen, de tunnel eerder tolvrij maken dan in 2033, meer geld naar openbaar vervoer, lagere tarieven voor veelgebruikers of het overschot inzetten voor de Zeeuwse economie. De PvdA-frac tie zal de resultaten van de enquê te gebruiken om het eigen stand punt te bepalen voor de discussie later dit jaar in Provinciale Staten. Tbnneldirecteur Harald Schoen makers heeft al aangegeven de ta rieven gelijk te willen houden. Sinds vorig jaar zijn er vier tol vrije dagen (vandaag, zaterdag, is er weer ééntje) en veelgebruikers krijgen korting. De PvdA-enquête is te vinden op internet via www.surveymonkey. com/s/K53GSNP. Maikel Harte In de media is volop aan dacht voor Josje van K3 omdat ze met een neus- piercing is gezien. Veel ouders vinden dat niet passen bij de voorbeeldfunctie die de dames van K3 hebben. Voorbeeldfunctie? Het kan toch niet zo zijn dat drie meiden in roze glitterjurkjes met liedjes en films over prinsessen, boze feeën en tovenaars een voor beeldfunctie hebben? En als die Josje zoveel kritiek krijgt, om dat ze een neuspiercing heeft, wanneer gaan dan de ouders klagen over al die voetballers die onder de tattoos zitten? He le kamers hangen vol met pos ters van ze. Niet dat voetballers een voor beeldfunctie hebben. Jongens van zeventien die voor 50.000 man moeten voetballen, miljoe nen verdienen en zoveel druk en aandacht krijgen, kun je geen voorbeeldfunctie in de schoenen schuiven. De KNVB probeert daar wel op te hame ren, maar dat is zinloos zolang niet de hele voetballerij veran dert. Als u bij uw werkgever vloekend en tierend door de gang loopt en een raam aan dig gelen slaat, (zoals Erik Pieters), of als u een werknemer van een concurrent op gaat staan wachten op zijn werk en hem aan zijn kleren gaat staan trek ken (zoals Jeremain Lens) of een ander uitscheldt voor vuile homo (zoals Mark van Bom mel) dan wordt u door uw werkgever op staande voet ont slagen en heeft u geen recht op WW en zelfs een tijdje niet op bijstand. Dan heeft u niets. Een voetballer mag drie wed strijden niet voetballen, krijgt een boete waar hij om lacht en met een beetje geluk mag hij gewoon zijn land vertegen woordigen bij het Nederlands elftal (Lens). De showbizz en de voetballerij staan zover van de werkelijkheid, daar haal je geen voorbeeldfuncties uit. De voorbeelden voor onze kinde ren zijn de ouders, opa's en oma's, misschien nog de juf en de meester, maar dan heb je het wel gehad. Ok, vooruit, en Mega Mindy dan. Want dat is een echte superheld die elke boef op aarde velt Al zingt m'n dochter van drie dat ze elke boef op aarde belt Dus of dat de goede kant op gaat? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns in samenwerking met PZC I ten behoeve van DEN HAAG/HALSTEREN - Een kreef- tenvisser uit Halsteren die zijn brood verdient op de Oosterschel de en gestraft is met een vangstver bod van een maand, heeft tegen de Raad van State gezegd dat hij het slachtoffer is van sabotage. De visser kreeg het vangstverbod omdat bij een controle door de Voedsel- en Warenautoriteit in zijn fuiken (kubben) in maart 2011 acht geboeide kreeften wer den aangetroffen. Die hadden te ruggezet moeten worden omdat de vangst van kreeften alleen tus sen 1 april en half juli is toege staan. „Hij had ze vóór 1 april kunnen verkopen in het illegale circuit", zei een woordvoerster van het mi nisterie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie bij de Raad van State. De totale op brengst van de acht kreeften zou 150 euro zijn geweest. De visser zegt dat hij gesaboteerd is door mogelijk een concurrent die hem wil weg hebben. „Het is daar een toplocatie. Eerder zijn ook de lijnen van mijn kubben doorgesneden." Door het tijdelij ke verbod op het uitzetten van zijn fuiken miste de visser ook in komsten uit de vangst van krab ben en wulk. Hij haalt zijn fuiken eens per twee weken op. Het mi nisterie heeft geen goede verkla ring voor de aanwezige kreeften met elastieken om hun scharen maar vindt sabotage niet aanne melijk. „Dan moet de visser het dus zelf gedaan hebben", vermoedt de mi nister. Eerder werden twee ande re vissers betrapt op dezelfde over treding. „Een beroepsvisser laat geen ge boeide kreeften in open kubben zitten want dan worden ze opge vreten", aldus de man. De Raad van State mag het gaan uitzoeken en beslist binnen enkele weken over de opgelegde strafmaatregel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26