TO©S PZC 500 Jasper S. 'gedicteerd door lust' I i II COLOFON Maak iemand abonnee! PZC 2 IN HET NIEUWS STUDIESTRESS Studielast, financiële zorgen en sociale verplichtingen plagen studenten op grote schaal. ly PAUL KUSTERS PASEN KOU&EP t»ANl KERSTMIS Meisjes stappen makkelijker naar een psycholoog, van hen wordt dat meer geaccepteerd ■n EF =F toosenhenk.rii DQ Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Student trekt het niet meer door Patrick Wiercx UTRECHT - Uiteraard zijn er stu denten die last van stress hebben tijdens hun studie. Maar dat de helft van de onderzoeksgroep (ruim 500 van de ïooo) van Eduard Schmidt en Marte Simons van de Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) aangaf psychische problemen te hebben of te heb ben gehad, dat vinden de twee on derzoekers ronduit schokkend. Al jaren wordt vermoed dat de stress in het hoger onderwijs toe neemt. In hun onderzoek namen Schmidt en Simons gesprekken op met studentenpsychologen en decanen. „Die hebben zelf ook de indruk dat het toeneemt. Een aantal gaf aan dat de proble men zo erg zijn dat het niet goed handelbaar meer is", zegt Schmidt. Hun onderzoek was er op gericht te kijken hoe studen ten zelf tegen psychische proble men aankijken. „We merkten dat studenten zich op allerlei manie ren onder druk gezet voelen. Met een aantal van hen hebben we te vens gesprekken gevoerd." Behalve de druk van de studie zelf en alles wat erbij komt kij ken, zijn jongeren bezorgd over hun toekomst, hun kans op een baan later, eventuele jeugdwerk loosheid, geldproblemen, maar ook hun sociale contacten. Schmidt: „Veel studenten hebben het gevoel dat er erg veel van hen verwacht wordt, ook op sociaal terrein. Dat zet extra druk op hen, want ze worden geacht ervan deel te willen uitmaken. En er zijn zo veel activiteiten." De financiële onzekerheid helpt evenmin om onbezorgd in het le ven te staan. Voor je cv is het goed om een bestuursbaantje te hebben, maar dat kost tijd en gaat ten koste van de studie. Het bij baantje is dikwijls noodzakelijk, maar kan leiden tot studievertra ging. En dat heeft dan weer stress of depressies tot gevolg. Veel studenten hebben schroom om naar de studentenpsycholoog te stappen. „Een aantal mensen kost het veel moeite voor hun problemen hulp te zoeken. Ze durven er niet voor Meer dan vijfhonderd van de duizend ondervraagde studenten geven aan psychische problemen te hebben of te hebben gehad, blijkt uit onderzoek van de Landelijke Studenten Vakbond. Dyon Slangen, onderzoeker uit te komen dat ze een probleem hebben." Dyon Slangen doet onderzoek naar stress op de Zuydt Hoge school in Limburg. Vooral in het eerste en derde jaar van het hoger beroepsonderwijs ervaren studen ten stressvolle momenten. De oor zaken daarvan zijn de overgang van havo naar hbo, en in latere ja ren de stage. Slangen heeft daar een verklaring voor. Vwo-leerlingen maken in het voortgezet onderwijs meer studie-uren dan havo-leerlingen. Zowel op de universiteit als het hbo is het daarna stevig aanpak ken. De gemiddelde vwo'er is be ter voorbereid op een vervolgstu die dan de gemiddelde havo-leer- ling. Vrouwelijke studenten hebben in het algemeen meer last van psy chische problemen dan mannelij ke. Slangen: „Meisjes stappen wat makkelijker naar de studentenpsy choloog. Van hen is dat wat meer geaccepteerd. Meisjes hebben min der last van een drempel. Jongens kroppen hun problemen eerder op. Ze hebben de indruk dat ze aan stereotypen moeten voldoen. Als het probleem bij hen naar bui ten komt, is het veel heftiger." Uit het LSVb-onderzoek blijkt dat studenten met psychische klach ten minder te spreken zijn over de begeleiding. De LSVb denkt daarom dat door het aanbieden van goede begeleiding studenten sneller de weg weten te vinden naar die begeleiding en die ook beter waarderen. Studenten voelen zich soms slecht begeleid als ze aan de slag moeten met stages en het schrij ven van een scriptie. Schmidt: „Het is lastig om zo te zeggen hoe onderwijsinstellingen het anders moeten doen. Maar wat we ze zou den willen meegeven, is dat juist in situaties waarin studenten moeten afstuderen, goede begelei ding essentieel is." LEEUWARDEN - Dat de verder 'nor male' Jasper S. in de nacht van 30 april op 1 mei 1999 op brute wijze Marianne Vaatstra kon verkrachten en doden, blijft een raadsel. Tot die conclusie kwamen giste ren niet alleen drie deskundigen die de moordverdachte intensief hebben onderzocht, ook de rech ters, het Openbaar Ministerie (OM) en de advocaten van de ver dachten konden geen eenslui dend antwoord geven op de vraag hoe de Friese koeienboer tot zijn abnormale daden kwam. Jasper S., tegen wie het OM giste ren voor de rechtbank in Leeuwar den twintig jaar celstraf eiste, scoorde op bepaalde punten hoog in de psychopatentest die hij moest afleggen. Een echte stoor nis hebben alle geraadpleegde des kundigen echter niet bij hem kun nen vinden. Daarvoor kon de man voor en na de gebeurtenis sen met Marianne Vaatstra 'te goed op een sociaal acceptabele manier functioneren'. S. werd in de nacht dat hij het 16-jarige meisje toevallig op haar fiets tegenkwam en belaagde, 'vol ledig gedicteerd door lust, maar was wel toerekeningsvatbaar', al dus een van de deskundigen. Die lust zou mede zijn aangewakkerd door relationele frustraties en mis schien wel fascinatie voor ex treem seksueel gedrag. „Het is niet uit te sluiten. Maar deze me neer is bovengemiddeld intelli gent. Door schaamte zal hij dat 1 nooit zomaar toegeven", lichtte een van de deskundigen toe. Jas per S. bezocht met enige regel maat 's nachts prostituees in Gro ningen. Soms fietste hij er in twee uur naartoe. Soms reed hij naar de rosse buurt op zijn trek ker. „Het toont hoe groot zijn aan drang kon zijn. Hoe gefocust hij was", aldus een deskundige. Het OM is ervan overtuigd dat S. gericht, bijna geregisseerd handel de en dat hij tal van momenten op die avond heeft gehad om zich te bedenken. Moord en verkrach ting, zo luidde dan ook de aan klacht tegen S. Subsidiair is hem 'gekwalificeerde doodslag' ten las te gelegd: het doden van iemand om ontdekking van een ander misdrijf te voorkomen. Fl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2