rr rr 2.199.342 1.8 miljoen 1 miljoen Een week kamperen voor een huis met tuin aan het water Nederland is in mei een record armer. Toy story (VS) haalt 'onze' prijsstier in. 14 ECONOMIE SUCCESVOLLE FOKSTIER 300.060 163.221 157.742 136.283 136.283 4 De melk van Sunny Boy-koeien heeft precies de goede verhouding vet en eiwit Dochters van Sunny Boy hebben een typisch karak ter: ze laten zich niet weg duwen bij de voederbak Sunny Boy valt van troon door Sander van Mersbergen ARNHEM - Mail uit Amerika. „Thank you for your interest in the Cooperative Resources International bull, 1HO07235 TOYSTORY. We ex pect TOYSTORY will have reached 2.2 million units in the month of May." Op sommige plaatsen in Neder land zal even zijn geslikt bij het le zen van dit cryptische bericht, en misschien ook wel gevloekt. De strekking ervan is namelijk dat Nederland vanaf mei een le gendarisch wereldrecord armer is. Een wereldrecord dat sinds begin jaren '90 in handen is van Skalsu- mer Sunny Boy, een Friese stier die in december 1997 op 12-jarige leeftijd overleed. Sunny Boy produceerde in zijn werkzame leven 2.199.342 'rietjes' sperma, volgens de officiële regis tratie van de Nederlandse fokorga- nisatie CRV. Daarmee werden 1,8 miljoen koeien geïnsemineerd en minstens 1 miljoen kalfjes gepro duceerd. Sunny Boy is een icoon van agrarisch Nederland. Maar nu is daar Jenny-Lou Mar shall Toystory, zoals de Ameri kaanse stier voluit heet. Geboren in mei 2001 en de twee miljoen rietjes al lang en breed gepas seerd. Toystory gaat nog steeds als de brandweer, laat de Amerikaan se fokker Genex weten. Bij leven en welzijn haalt hij Sunny Boy binnen nu en een paar weken in. Bertil Muller, woordvoerder van CRV, wil liever niet al te veel woorden vuil maken aan de Ame rikaanse wonderstier. Bang dat de prestaties van Sunny Boy hun glans verliezen. Sunny Boy doet in mei 1985 voor het eerst zijn ogen open in een stal in het Friese Schalsum. Jonge stiertjes zijn voorbestemd om in een kalverhouderij tot malse bur gers te worden opgefokt, maar in SKALSUMER SUNNY BOY Aantal levende dochters in NL «=1.000 !T Skalsumer Sunny Boy Eastland Cash** Kian* Delta Cleitus Jabot Paltzer Sexation Bert tot 1 september 2012 zoon van Sunny Boy 'rietjes' sperma geproduceerd in zijn werkzame leven koeien geinsemineerd kalfjes Aantal dochters dat het in Nederland tot melkkoe schopte tot 1 september 2012 Skalsumer Sunny Boy 1.595.648 Eastland Cash* 798.254 Tops Monitor Legend Kian* v ilEDelta Cleitus Jabot 4 5 zoon van Sunny Boy 71A912 het geval van Sunny Boy steekt KI Oost, een van de voorgangers van CRV, daar een stokje voor. KI Oost vindt de combinatie van va der Nehls Chief Crusader en moe der Pietje 175 een veelbelovende, en de jonge Friese stier gaat met hen mee. De manier waarop een fokker met jonge stieren omgaat, is als de opleiding van een voetbalclub. Van alle jonge stieren wordt uit- eindelijk misschien 10 procent aan boeren aangeboden. Eerst wordt het sperma van de poten tiële fokstieren getest op proef- koeien. Enkel stieren die nage slacht verwekken met extreem goede eigenschappen - gezond, stevig, veel melk, veel eiwit, veel vet - bereiken 'het eerste elftal'. Sunny Boy is er zo één. Wat heet. „Hij stak met kop en schouders boven de rest uit. De melk van zijn dochters heeft precies de goe de verhouding vet en eiwit. Daar door levert die melk heel veel geld op. Zijn dochters hebben ook een typisch karakter. Sunny Boy-koeien zijn weerbaar, laten zich niet zomaar wegduwen bij de voederbak. Ze hebben goeie be nen en worden niet gauw ziek." Binnen een mum van tijd staat Sunny Boy aan kop van iedere ranglijst die er maar bestaat. In 1992, twee jaar nadat zijn sperma op de markt komt, zijn er al een miljoen doses verkocht. Het is nog nooit vertoond en levert de stier een uitgebreide reportage op CNN op. Het fokbedrijf verdient per jaar tientallen miljoenen gul dens aan Sunny Boy. „Er waren ja ren bij dat iedere twee minuten ergens ter wereld een kalf van Sunny Boy ter wereld kwam." Ook volgens de huidige maatsta ven is het zaad van de Skalsumer stier - dat niet meer beschikbaar is - van bovengemiddelde kwali teit. Het zou zorgen voor nage slacht dat gemiddeld 373 dagen langer leeft dan collega-koeien. Sunny Boy heeft in Nederland nog steeds talloze records op zijn naam staan, die voorlopig niet worden gebroken: 1.784 van zijn dochters bereikten in Nederland de voor boeren belangrijke mijl paal van 100.000 kilo melk; ieder jaar komen er nog een paar bij. De nummer twee op de ranglijst heeft er ruim duizend, de rest zit daar ver onder. Maar internatio naal wordt de Skalsumer stier dus Fries Holstein Hollands Friesian (rund) infographic Anke Arts DPd foto ANP voorbijgestreefd, binnenkort, door Toystory. De verhalen over de nieuwe golden boy zijn net zo lyrisch als destijds over Sunny Boy. Voor Muller blijft er maar één nummer 1. „Toystory heeft met Amerika als vanzelf al een groot achterland. Sunny Boy moest de wereld veroveren." Anno 1985 stelde de Nederlandse fokkerij in de melkveesector niet al te veel meer voor. Te lang richt te de fok zich op koeien die zowel melk als vlees opleverden. In Ame rika waren de van oorsprong Frie se zwartbontkoeien doorontwik keld tot melkmachines in optima forma: de Holstein-Friesian koe. „Sunny Boy dichtte in één klap de kloof. Hij zette Nederland weer op de kaart als foknatie. Vóór Sunny Boy exporteerden we jaarlijks 100.000 of 200.000 riet jes, nu 1,5 miljoen. Een groot deel daarvan is afkomstig van zonen of kleinzonen van Sunny Boy. Hij blijft een legende." door Wilko Voordouw DEN HAAG - Nee, Den Haag wordt geen België aan de Noordzee. Maar wethouder Marnix Norder van Stadsontwikkeling wil wel wat meer bouwfrivoliteit in zijn stad. Vandaag gaan tien klushui- zen en ruim tweehonderd kavels in de verkoop. Sommige belangstellenden bivak keren al ruim twee weken in en rond het Haagse stadhuis. De re gels zijn simpel maar hard: Wie het eerst komt, die het eerst maalt en 'opgestaan, plaatsje ver gaan'. Dus verblijft de 25-jarige Rachelle Billet al een week in het stadhuis. De nachten brengt ze door in een ruimte in het ministe rie van Justitie, waar veertig veld bedden staan. „We wilden de mensen met deze kou niet buiten laten slapen", zegt Norder. De Bossche Rachelle heeft met haar vriend het oog laten vallen op een kavel aan de Escamplaan, Den Haag zuidwest. Geen hippe en hotte wijk, maar het vroegere woonwagenkamp biedt veel: ie dereen kan - net als op de andere kavellocaties - naar eigen inzicht bouwen. „We laten de mensen maximale vrijheid. Het kavelpas poort stelt zo weinig mogelijk ei sen, waardoor iedereen echt zijn eigen droomhuis kan bouwen. Wil je tien wc's? Wil je geen ra men in de woonkamer? Ga je gang. Doe wat je leuk vindt", legt Norder uit. Hij zegt ook dat de be langstellenden voor een redelijke prijs een huis kunnen bouwen. „Niet omdat ik de grond zo goed koop wegdoe, maar omdat we al die praters over de bouwplannen eruit snijden." Soortgelijke projecten leverden al veel succes op in Enschede, waar de wijk Roombeek zo deels is her bouwd, in Almere, Rotterdam, Leiden en Amsterdam. Het is vol gens Norder het gevolg van een nieuwe blik op de stadsontwikke ling. Minder eenvormigheid, meer initiatief bij de bewoners. „Want die weten uiteindelijk het best hoe ze zelf willen wonen." De kavels komen op 1 januari 2014 vrij. Daarna hebben de eige naars de tijd om te bouwen, en moeten ze drie jaar verplicht op hun nieuwe adres blijven wonen. Rachelle vindt dat geen pro bleem. „Een heel huis met een tuin op het zuidwesten aan het water in de stad voor, ik schat 230.000 euro. Waar vind je dat nog? Daar heb ik best een week kamperen voor over."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14