Engelsen zijn meestal Boom mag uiteindelijk i - 1..1 toch tegen hartelijk en gastvrij de vlakte i Ander natuurbeheer nodig om weidevogels te redden 30 ZEEUWS-VLAANDEREN Machteld de Ruyck (21) uit Hulst verhuisde na de havo op haar 17e naar het Zuid- Engelse Bath. Inmiddels woont ze in Liverpool waar ze een opleiding volgt aan The Liverpool Institute for Performing Arts. Kom/ oyv^e/ nieuwste/ foxcheU-, ypa/'y&tv hcuAnaJ y bewonderen/ onder het g&not van/ 'rv hapje' erf drcmk/e> WORLD door René Hoonhorst EEDE - Een okkernoot (walnoten- boom) in een tuin aan de Biezen- straat bij* Eede mag nu toch wor den geveld. Het college honoreert het bezwaarschrift van de familie De Broek. André de Broek vroeg vorig najaar een kapvergunning aan voor de ruim 35 jaar oude boom. De no tenboom was aangetast door ho- ningzwam en dreigde - ook al om dat hij was scheefgezakt - op het woonhuis te vallen. De okkernoot staat echter op de gemeentelijke lijst met waardevol le bomen. Een expert meldde dat de boom misschien nog een paar jaar mee kon en mede daarom weigerde de gemeente toestem ming te geven de boom te kap pen. Een goed woordje van raads lid William Gijsel (Nieuw Ge meentebelang), die waarschuwde dat de gemeente de rekening kreeg als de boom zou omvallen en het huis beschadigde, mocht niet baten. Het echtpaar De Broek stapte naar de commissie Bezwaarschrif ten. Die adviseerde burgemeester en wethouders van Sluis om toch een kapvergunning af te geven. Het college besloot onlangs dat ad vies op te volgen. „Het blijft een mooie boom", meldde een woord voerster „maar omdat een expert aangaf dat de levensduur van de notenboom beperkt zal zijn én omdat de boom niet op een zicht- locatie dichtbij een woning staat, heeft het college besloten een kap vergunning af te geven." Het echtpaar De Broek heeft de brief met de verlossende medede ling gisteren gekregen. „Er staat overigens ook in dat we zes we ken moeten wachten met kappen, omdat mensen nog bezwaar kun nen maken. Dus mag er geen zeld zame vogel gaan nestelen en mag het ook niet gaan stormen", bena drukt Monique de Broek. Machteld de Ruyck ziet haar toekomst in het theater. In de schijn werpers op het toneel of achter de schermen, dat weet ze nog niet. Door in Engeland te stu deren denkt ze haar kansen in de theaterwereld te vergroten. „In Ne derland zijn er heel goede toneel scholen, maar niet echt deze speci fieke theateropleiding." Het Liverpool Institute for Perfor ming Arts (LIPA) is mede opgezet door ex-Beatle Paul McCartney. Machteld: „Ik doe een Bachelor in Community Drama. Het is erg in tensief en ik zit heel erg veel op school. Gemiddeld ben ik van 9 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds op school, of ben ik in ie der geval met school bezig. Huis werk, repeteren en dergelijke." LIPA is een kleine school die oplei dingen biedt voor iedereen in de 'show business'. „We hebben heel veel opleidingen: voor muzikan ten, dansers en ontwerpers, maar ook voor managers. Het is voor ie dereen die optreedt en optreden mogelijk maakt. Mijn opleiding, Community Drama, focust zich op heel veel aspecten. Ik heb zang-, acteer-, regie- en dansles, maar daarnaast ook politieke vak ken, sociologie, pedagogiek, mana gement, filosofie en lessen om workshops te leren leiden." De opleiding richt zich in de eer ste plaats op theater maken en theater regisseren vóór, mét en dóór verschillende doelgroepen. „We zijn erg breed inzetbaar. Zo Ons nieuwe adres: Hengstdijksekeiweg 1b, 4585 PA Vogelwaarde 1+31(0)114671493- info@fireplacefactory.nl info@patioworld.nl www.fireplacefactory.nl - www.patioworld.nl door Eugène Verstraeten heb ik bijvoorbeeld een Musical Theatre Show helpen regisseren in een Liverpools theater. Maar ik heb ook opgetreden in verschillen de voorstellingen en workshops ge leid met kinderen uit achterstands wijken, daklozen en mensen met dementie." Aan die laatste work shop bewaart Machteld mooie her inneringen. „Er deden demente renden mee die al tijden niets meer hadden gezegd. Tijdens de workshop dansten en zongen ze weer. Dat was een erg mooi mo ment. Dan zijn al je inspanningen het meer dan waard geweest. Maar het is ook keihard werken. Elke dag school en vaak repetities in het weekend ben ik soms hele maal beu." Machteld woont in een studenten flat samen met een danseres, een zangeres en een klasgenoot van haar school. Samen ook met de katten Lego en Bagel. Wel gezellig, maar het huis en de huisbaas vindt ze minder. „Het huis is erg koud dus volgend jaar ga ik met mijn beste vriendin Charlotte een appartement zoeken." Het sociale leven van Machteld is ook heel erg in 'the LIPA bubble'. „Omdat we zoveel tijd op school doorbrengen, eindigen we vaak in de bar op school. Heel vaak moe ten we echt plannen wanneer we uit gaan omdat zelfs de weeken den te druk zijn. Maar als we uit gaan, doen we het goed." In haar spaarzame vrije tijd, wil Machteld daarnaast nog wel eens naar dans les gaan, of ze maakt foto's voor haar bedrijfje Maggie's Authentic Photos. Vervelen hoeft ze zich niet, want er is veel te doen in Li verpool. „In het centrum gaat het vooral om heel korte rokjes, hoge hak ken, veel make-up (wat in Neder land veel is, moet je hier verdubbe len), clubs en veel goedkope drank. Voor tequila betaal je bij voorbeeld maar een pond." Behalve dat shoppen in Liverpool leuker is dan in Hulst zijn, spreken het theater- en kunstaanbod aan de oevers van de Mersey tot de ver beelding. Ook de vele pubs en mu- ziekclubs, vallen bij Machteld in de smaak. „Er is elke dag wel er gens een nieuwe band, een con cert of een optreden te zien. Ik be grijp wel waarom The Beatles hier vandaan komen, de music-scene is heel erg tof hier." Natuurlijk zijn er ook dingen die wat tegenvallen: kaas, brood en bier bijvoorbeeld. Helemaal balen is dat Engeland niet echt fietsvrien- delijk is. Vol onbegrip: „Er zijn he lemaal geen fietspaden." Maar Engelsen zijn leuk om mee om te gaan, vindt Machteld. „Ze zijn soms wat oppervlakkigmaar meestal heel hartelijk en gastvrij. Ik moest wel wennen aan de typi sche beleefdheid. Engelsen zeggen niet recht in je gezicht wat ze be doelen, wat we in Nederland meer gewend zijn. Dat veroorzaakt soms spanningen, ook en vooral met leraren. Als ik niet na alles 'please' en 'thank you' zeg, zien ze dat als een soort belediging." De verschillen maken het nog leu ker om rond Kerstmis en in de zo mer in Zeeuws-Vlaanderen te zijn. Want 'whatsappen, facebooken, skypen en mailen', houden Mach teld dan wel op de hoogte, er gaat niets boven 'ouderwets in de kroeg zitten met vriendinnen'. Machteld bij de Ierse Zee waar ha venstad Liverpool aan ligt en waar de beroemde Mersey in uit mondt. foto Maggie's Authentic Photos j door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Natuurgebieden moe ten anders ingericht en beheerd worden. Marc Buise van natuurbe schermingsvereniging De Stelt- kluut en Alex de Smet van 't Duum- pje pleiten daarvoor. Alleen dan kan volgens hen de sterke daling van het aantal steltlopers en gron deleenden in Zeeuws-Vlaanderen een halt worden toegeroepen. De kritiek van Buise en De Smet is niet mals. Zij juichen het toe dat er in Zeeuws-Vlaanderen vrij veel nieuwe natuurgebieden zijn aangelegd. Het heeft, melden zij, geleid tot een tijdelijke opleving van het aantal broedvogels. Veel terreinen zijn echter 'strak' afge werkt, met weinig hoogteverschil len. Kuikens kunnen nauwelijks ergens schuilen. Vossen, meeu wen en kraaiachtigen kunnen de jongen veel te gemakkelijk te pak ken krijgen. Ook het beheer van natuurgebie den leidt tot weinig gejuich bij Buise en De Smet rekenen. Ze constateren dat er beduidend min der weidevogels in natuurgebie den zitten waar recreatie mogelijk is in het broedseizoen. Natuurge bieden waar runderen grazen na het broedseizoen, doen het veel beter. Volgens Buise en De Smet is Staatsbosbeheer- ook niet zo goed bezig. Ze geven aan dat Staatsbosbeheer zich vooral richt op het ontwikkelen van kruiden rijk grasland, wat niet zo'n ge schikt broedterrein is voor weide vogels. Buise en De Smet geven niet al leen kritiek. Ze doen ook voorstel len voor een beter beheer. Zij plei ten ervoor de natuurgebieden te 'optimaliseren'; door ze te vernat- ten, door er eilandjes in te maken en door ze optimaal te laten begra- zen door runderen. Natuurbeheer ders kunnen beter hun best doen; ook boeren moeten aldus Buise en De Smet meer rekening hou den met weidevogels. Zij richten zich naar hun mening te veel op productieverhoging. Boeren en na tuurbeheerders moeten de koers verleggen, stellen De Smet en Bui se, anders 'kan het in het voorjaar wel eens heel stil worden op het platteland'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 116