Axeiaar cei in veel animo voor huren kwekerij en xtc in Hulster 'Tuindorp' Hoe ouder de hond of kat, hoe dierbaarder Toegangsprijs omlaag 28 ZEEUWS-VLAANDEREN BRAND IN WINKELSTRAAT SLUIS voor vuurwapen, Naast twee dumpzaakjes die geheel uitbrandden, kampen andere winkels met forse rook- en roetschade. Een vaccinatie is bij oudere honden en katten lang niet altijd gewenst. Een inenting kan immers voor bijwerkingen zorgen. doorRaymond de Frel In de rubriek De Lappenmand geven artsen, specialisten, assistentes én baas jes wekelijks een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren. In deze aflevering: geriatrische con sults voor katten en honden. Winkels Sluis in de as gelegd door René Hoonhorst De uitbaters van De Potterie staan er vrij dagmorgen versla gen bij. Door snel in grijpen van de brandweer is hun zaak weliswaar gespaard voor het vuur. Maar rook, roet en water hebben het plafond aangetast en zo goed als de hele winkelvoorraad onver koopbaar gemaakt. Het zal voor de Potterie en de budget-kledingzaak Economie Fashion Market een tijdje duren voor ze hun deuren kunnen ope nen. De winkelmuren mogen nog overeind staan, de voorraad moet waarschijnlijk geheel als verloren worden beschouwd. En of alle pla fonds en vloeren nog goed zijn, is ook maar de vraag. Of You Me en Economique, twee winkeltjes waar voor een grijpstuiver kleding en van alles en nog wat te koop was, ooit nog open gaan, is een andere vraag. Beide winkels zijn totaal uitge brand. Vanaf het plat dak van Eco nomie Fashion Market kijk je vrij dagmorgen recht in de voormali ge winkelruimte van Economi que. Behalve tientallen verwron gen stalen mandjes is er weinig van de inventaris te herkennen in het gapende gat. Lang nadat het sein brand mees ter 's nachts werd gegeven, hield de brandweer - die op het hoogte punt van de vlammenbestrijding met zo'n veertig mensen aanwe zig was - balken en raamkozijnen nog nat. „Het vuur smeulde nog lang na en flakkerde regelmatig op. Voordat de daken met zeil worden afgedekt om verspreiding van eventueel asbest te voorko men, moeten we zeker weten dat de vlammen nergens meer op laaien", zegt de Sluise bevelvoer der Frank Baas. Behalve de twee belendende win kels ondervinden meer zaken last van rook en roet. Deto Jeans en de Hema blijven een groot deel van de dag dicht. Om de brandweer vrijuit te laten werken voor hun entrees. En om verzekeringsex perts de gelegenheid te geven taxaties uit te voeren. „Het lijkt op het eerste gezicht misschien dat er weinig schade is aange richt. Maar rook en roet krijg je nooit meer uit kleding. De geur en de aanslag gaan er niet uit", zegt een neringdoende. De uitba ter van Amfora heeft zijn lingerie zaak 's middags toch weer geo pend. Ook hij was bang dat satij nen en zijden setjes niet te red den waren. „Maar de rook is de winkel gelukkig niet binnenge drongen." Klanten die boekhan del Van Remortel binnenstappen, ruiken even Wat rook, maar zo gauw ze de mat af zijn, is de geur weg. Door een niet goed aangeslo ten waterslang kampte de boek handel even met wateroverlast. „Maar een ploeg brandweerlieden heeft het water heel snel opge dweild. Ik hoop dus maar dat de vloer geen schade heeft opgelo pen", zegt de eigenaresse. Voorzitter Sacho Jansen van Mid denstandsvereniging Sluis heeft 's nachts geholpen kostbare spullen van een bewoner te redden. Ook vrijdag loopt hij de hele dag rond om getroffen collega's een hart on der de riem steken. Sluis zit even in de hoek waar de klappen val len - inbraken, gewapende over val, brand - 'maar met zijn allen krabbelen we sterker overeind'. Het dak van het achterdeel van Economique is ingestort. Van de inventaris zijn alleen nog verwrongen ijzeren mandjes te herkennen, foto Peter Nicolai sche controle", vertelt ze. „Dat zorgt ervoor dat we problemen vroegtijdig kunnen signaleren en laten verhelpen. En uiteindelijk scheelt dat natuurlijk ook in de portemonnee." Katten kunnen met een inenting per drie jaar volstaan. Honden krijgen om de drie jaar een 'cock tail-enting', maar krijgen ook elk voorjaar een prik tegen de Ziekte van Weil. „Maar bij oude dieren betrachten we terughoudend heid", aldus De Vos. „Katten bo ven de dertien enten wij hele maal niet meer en honden boven de twaalf jaar alleen nog tegen de Ziekte van Weil. Oude dieren kij ken wij liever vaker na dan dat we ze nog vaccineren." Jammer genoeg redeneren lang niet alle baasjes zo als de familie Outermans, weet De Vos. „Het vergt een mentaliteitsverande ring. Oudere dieren nemen vaak een speciale rol in het gezin in. Ze hebben lief en leed meegemaakt in de familie, ze zijn je letterlijk heel erg 'dierbaar'. Dan wil je zo'n dier het liefst toch zo lang moge lijk behouden? Een regelmatig consult kan ervoor zorgen dat een bejaarde kat of hond ondanks klei ne problemen nog een prima kwa liteit van leven heeft. Oud worden is één, maar de gebreken die erbij komen, hè. Je kunt er over klagen, maar je kunt er ook het beste van maken. En dat gaat misschien wel nét iets makkelijker als je je regel matig door de huisarts laat contro leren. Zo is het bij dieren ook. Oude beestjes hebben een verhoogd risi co op 'grijze harenkwalen'. Moei zame ontlasting, een overactieve schildklier, stramme poten... Die renarts Johan de Vos lepelt er moeiteloos een aantal op. Doe je er niet tijdig iets aan, dan kan het heel vervelende gevolgen hebben. Daar zijn spuitjes voor, zou je den ken. Klopt, maar er zit een adder tje onder het gras. Een onderzoek in de Verenigde Staten bracht na melijk aan het licht dat het im muunsysteem van oude dieren door een vaccinatie zó kan wor den geprikkeld, dat het zich keert tegen het eigen weefsel. Ellie Ou termans uit Veere ondervond dat met haar vijftienjarige kat Wouter tje. „Die bleef na een inenting maar ziek. Sindsdien zij wij ge stopt met vaccinaties. We gaan nu eens in het halfjaar met Wouter tje en Bommel, onze andere kat, naar Terneuzen voor een geriatri MIDDELBURG - Het Nationaal Voet balmuseum in Middelburg verlaagt de toegangsprijzen van 17,50 naar 10 euro per persoon. Exploitant Zeeland Attracties hoopt zo de komende maanden meer bezoekers naar de Voetbal Experience te halen. Het museum heeft te kampen met achterblij vende bezoekersaantallen. Mede daarom wordt gezocht naar een koper die het museum elders en meer centraal in het land wil voortzetten. Volgens directeur Sven van Rijswijk wordt onder handeld met meerdere kandi daat-kopers. Hij verwacht voor de zomer de onderhandelingen af te ronden. Intussen blijft het voetbal museum op de huidige locatie op Zep (Mortiere) in Middelburg in ieder geval open tot eind augus tus. MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige Axelaar veroordeeld tot een celstraf van vijf maanden waarvan twee voorwaardelijk. Die uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. De politie deed een inval in de woning van de Axelaar na een tip dat de Axelaar een vuurwapen in huis had. De agenten stuitten niet alleen op een antiek vuurwapen, maar in de woning bevond zich ook een hennepkwekerij met 176 planten en 2745 gram hennepafval. Daar naast had de man ook 124 xtc-pil- len in huis. HULST - Het is haast uitzonderlijk dat woningcorporaties nog 'ge woon' huurwoningen bouwen, ze ker in ZeeuwsVlaanderen. Woon- stichting Hulst deed het toch, in de nieuwbouwwijk Croote Kreek. De belangstelling was groot. In totaal zeventien woningen heeft de Hulsterse woningcorpora tie laten verrijzen in het plange bied Tuindorp. Tien van de zeven tien huizen zijn bestemd voor starters. De zeven andere zijn le- vensloopbestendig gemaakt, dus geschikt voor mensen die tot op hoge leeftijd in hun woning wil len blijven. Woonstichting Hulst heeft zich met deze twee woningtypes doel bewust gericht op de twee groe pen woningzoekenden die elders niet zo snel aan de bak komen, op jongeren en op ouderen. De vraag naar huurwoningen is toch al aan het toenemen, merkt de woning corporatie. De meeste banken zijn tenslotte niet meer zo scheutig met verstrekken van hypotheken. Alle huizen waren al ver voor de oplevering verhuurd. Afgelopen week zijn de sleutels overgehan- digd aan de bewoners van de laat ste woningen die gelegen zijn aan de Alexander de Grotestraat en de Van Riebeecklaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 114