VERDIEPING 11 Vesting Naarden Naarden Maarten van Rossumhuis Zaltbommel Graftombe Piet Hein Oude Kerk Delft De Naald 0- Apeldoorn 1$ ZATERDAG 30 MAART 2013 De stervorm is het bekendste kenmerk van Vesting Naarden, die geldt als een van de gaafste vestingsteden van Europa. Het werd gebouwd in de Tachtigjarige Oorlog nadat de Spanjaarden Naarden hadden in genomen en vervolgens zevenhonderd in woners vermoordden. Dat Bloedbad van Naarden vond plaats bij het stadhuis, nu bekend als het Spaansche Huis. Ook dat gebouw staat op de lijst van het Rijk. Uit breidingen van de vestingwerken voorkwa men in latere tijden niet dat de stad werd veroverd door de Fransen onder zonneko ning Lodewijk XIV en door Willem III van Oranje. Naarden protesteert tegen de verkoop van de vestingwerken. De gemeente kan naar eigen zeggen het beheer niet zelf betalen en particulier bezit is een gevaar voor het onderhoud van de werken. Gisteren voer de de gemeenteraad actie tijdens de uit voering van de Matthaus Passion, die werd bijgewoond door premier Rutte. Het stadskasteel van Zaltbommel is ge bouwd in opdracht van de beruchte Maar ten van Rossum (1478-1555). Deze veld heer stond bekend als 'de Gelderse Attila', een verwijzing naar de even zo beruchte Attila de Hun. Van Rossum dankte de bij naam aan zijn wrede manier van oorlogs voering. Hij zou nietsontziend te werk gaan in zijn rooftochten. Omstreeks 1535 wilde Van Rossum een groot stadspaleis bouwen in Zaltbommel. Alleen het poortgebouw kwam er uiteinde lijk, nu bekend als het Maarten van Ros sumhuis. In 1885 werd het pand gerestau reerd door de architect Pierre Cuypers, be kend van het Rijksmuseum en CS Amster dam. Het Rijk kocht het huis en gebruikte het als kantongerecht. Daarna kwam er het Maarten van Rossummuseum. „We zijn benaderd en bevinden ons in de verkennende fase", is het enige dat rent meester Willem van Vliet van Geldersche Kasteelen kwijt wil. Zo'n 177.000 pond zilver, 37.000 huiden, 3000 balen indigo en cochenille (een kost bare kleurstof) en 361 kisten suiker. Meer had zeevaarder Piet Hein (1577-1629) niet nodig om Nederland enorm blij te ma ken. De waarde was dan ook niet niks: 11,5 miljoen gulden, omgerekend naar nu ongeveer een half miljard euro. Reden ge noeg om hem na zijn dood te eren met een praalgraf in de Oude Kerk in Delft. In diezelfde kerk ligt collega-zeeheld Maar ten Tromp (1598-1653). Zijn grafmonu ment werd de afgelopen jaren nog ingrij pend gerestaureerd. Het marmer en de ij zeren ankers waarmee het monument aan de muur is bevestigd, waren te veel aange tast door vocht en zout. Ook dit graf staat nu te koop. De Delftse CDA-fractie reageerde verbaasd op de aankondiging van het Rijk: „We heb ben het over belangrijke delen van ons erf goed. Wat gaan ze daarmee doen? Op Marktplaats zetten?" Statig priemt De Naald in Apeldoorn de hemel in. De 17 meter hoge obelisk had oorspronkelijk een puur vrolijk doel. Het was in 1901 een huwelijkscadeau van de Apeldoorners aan koningin Wilhelmina en haar echtgenoot Hendrik. Sinds 2009 staat het monument echter om een veel droe vigere reden in het vaderlands geheugen gegrift. Karst Tates pleegde die Koningin nedag met zijn Suzuki Swift een aanslag op de koninklijke familie. Zeven omstan ders kwamen om, ook hijzelf bezweek aan zijn verwondingen. De Naald staat aan het eind van de oprij laan van Paleis Het Loo. Dat museum heeft inmiddels al 'een vrijblijvend gesprek' ge had met de Rijksgebouwendienst over een eventuele overname. Het zou het rijksmo nument eventueel wel willen kopen, in overleg met de gemeente. De gemeente stelde daarvoor dat 'hoe het ook gaat, Apeldoorn sowieso het beheer en onder houd van de Naald garandeert'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11