6 Graf is aanleiding voor onderzoek Nieuwe poging voor vervangen ambtsgebed PvdA verwijt wethouder dat hij Goes te zeer volgt OPHEFFINGSUITVERKOOP BADKAMERS TOT 80% KORTING BEVELANDEN en THOLEN 31 Sjaak van de Walle zoekt op Schouwen-Duiveland de bus waarin zijn overgrootmoeder omkwam. Tien mille boete voor weghalen lint DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR 7 DAGEN IN DE WEEK TOT DE VOORRAAD STREKT van 11.00 tot 18.00 uur Riethil 20, 4825 AP Breda Hoge kwaliteit teakhouten tuinmeubelen Ronde en rechthoekige tafels staantafels Stoelen met verstelbare en vaste rugleuning ZATERDAG 30 MAART 2013 aar Schouwen door Ton van den Nouweland BURGH-HAAMSTEDE - Maria StOUt- hamer had die 22ste mei 1944 schoongemaakt bij haar dochter in Kortgene. 's Avonds nam ze de bus terug naar huis in Kamper land. Om acht uur, Stouthamer was bijna thuis, namen Spitfires van de Royal Airforce de bus on der vuur. De weduwvrouw was een van de negen doden die bij de luchtaanval te betreuren wa ren. „Geallieerde aanvallen waarbij burgerslachtoffers vielen, zijn ta boe", vertelt Sjaak van de Walle uit Kapelle. „In onze familie werd er niet over gesproken. Stukje bij beetje ben ik aan het ontrafelen wat er met mijn overgrootmoeder is gebeurd." „Bussen, treinen en schepen wa ren logistieke doelen voor de geal lieerden. Vanaf 1942 werden ze re gelmatig beschoten. Het veer van Zierikzee naar Kats is in '43 ook beschoten. De mensen wisten van die aanvallen, maar ze namen het risico. Je denkt toch altijd dat zulke dingen niet jou maar een an der overkomen." Het onderzoek van de Kapellenaar leidt naar Schouwen-Duiveland: „In okto ber 1944 werd de inmiddels gere pareerde bus door de Duitsers in beslag genomen. Toen zij later dat jaar op de vlucht sloegen voor de oprukkende geallieerden, reden zij ermee naar Schouwen-Duive land. Het eiland stond onder wa ter, maar de Kop van Schouwen is droog gebleven. Na de oorlog heb ben de Duitsers de bus achtergela ten. De wagen heeft ook de wa tersnood overleefd." De NV Noord-Bevelandse Bus maatschappij was de oorspronke lijke eigenaar van de bus. Van de Walle: „Dat bedrijf was van de fa milie De Koster. Een nazaat van die familie zou de bus zo'n vijf tien tot twintig jaar geleden nog op Schouwen hebben zien staan. doden en drie gewon den vielen bij er de be schieting van een streekbus op 22 mei 1944. door Ton van den Nouweland kapelle - Sjaak van de Walle is vijftig jaar oud en steenhouwer van beroep. Acht jaar geleden ontdekte de in woner van Kapelle het graf van zijn overgrootmoeder. Op dat mo ment besloot hij onderzoek te doen naar hetgeen deze vrouw in de oorlog is overkomen. Van de Walle: „Ik ben nu drie jaar bezig. Tijdens mijn speurtocht heb ik inmiddels alle nabestaan den gesproken. Je komt dan echt van alles tegen. Stukje bij beetje wordt het leven van mijn over grootmoeder duidelijk. Het is een heel eigen verhaal geworden." De steenhouwer uit Kapelle wil er een boek over schrijven en een expositie inrichten. Inwoners van Schouwen-Duiveland die meer weten over de bus waarin de over grootmoeder levensgevaarlijk ge wond raakte, kunnen contact op nemen met de Kapellenaar: info@vandewalle.nl, 06-53758744 of per post: Klaproos 26, 4421 MB Kapelle. Sjaak van de Walle KOZIJNEN door Rob Paardekam De wagen werd toen gebruikt als kippenhok. Jacobus de Koster is ervan overtuigd dat hij nog er gens op Schouwen staat." Van de Walle heeft het vervoer middel echter nog niet ontdekt: „Ik heb al heel veel rondgereden op Schouwen. Heb overal navraag gedaan, maar niets kunnen vin den. Ik zou heel graag in contact komen met mensen die meer we ten over de bus. Misschien staat ergens in een schuur en valt hij nog te restaureren. Het zou al mooi zijn als er nog onderdelen van waren; een koplamp of mis schien de grille. Met een foto ben ik ook al blij." Vijf inzittenden van de bus overle den meteen bij de aanval aan het begin van de Noordstraat in Kam perland. „Op de plek waar nu de schaatsvijver ligt", aldus van de Walle. Drie gewonden stierven later in het katholieke Sint Joannazieken- huis in Goes. Overgroormoeder overleed vier dagen later thuis. Van de Walle: „Uiteindelijk is er maar een meisje dat het heeft overleefd." De Kapellenaar wil over zijn on derzoek een boek schrijven Voor het nageslacht'. „Als ik genoeg ma teriaal vind, maak ik daar een ten toonstelling van en ik ben met de gemeente Noord-Beveland in on derhandeling over een bermmo numentje in Kamperland op de plek waar het gebeurde." THOLEN - De Thoolse SP-fractie gaat een nieuwe poging doen om het ambtsgebed, dat wordt uitge sproken tijdens de gemeenteraads vergadering, te vervangen door een meer neutraal moment van be zinning. Dat laat fractievoorzitter Theo Korevaar weten. Raadslid Han van 't Hof (ABT) deed onlangs een poging om het ambtsgebed - waar hij door in ge wetensnood zegt te komen - uit de vergadering te halen. Hij stelde voor om het gebed voortaan uit te spreken voorafgaand aan de verga dering en niet, zoals nu, na de opening. SGP, CU en CDA, die een nipte meerderheid hebben, voelden daar echter niets voor. Tijdens de vergadering kwam de SP met een alternatief. De partij stelde voor om het gebed te ver vangen door een moment van be zinning. Dat kan door iedereen op zijn eigen manier worden inge vuld. Dit moment zou na de ope ning, dus tijdens de vergadering, moeten plaatsvinden. Het CDA had dit alternatief aan een meerderheid kunnen helpen. Die partij had eerder nota bene ge zegd best open te staan voor een alternatieve invulling, zolang het maar in de vergadering gebeurt en dus niet ervoor. Toen het puntje bij paaltje kwam, verschuilden de christen-demo craten zich achter het formele ar gument dat ze tijdens de bewuste vergadering alleen hun mening wilden geven over het oorspronke lijke voorstel van Van 't Hof. Het CDA deed dus geen uitspraak over het alternatief van de SP. Dat kon daarmee niet op een meerder heid rekenen. SP'er Korevaar laat het er niet bij zitten, zo laat hij weten. Hij wil met het CDA gaan praten om sa men tot een voorstel te komen dat in grote delen overeen komt met het eerder gepresenteerde al ternatief. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - De PvdA-fractie van Noord-Beveland verwijt wet houder Kees van der Weele dat hij een motie van de fractie be wust heeft afgeremd tot de ge meente Goes een besluit nam. Dat zei PvdA-fractievoorzitter Ron Meuldijk donderdag in de raadsvergadering. Fractielid Ellen van de Klooster vroeg eind februa ri met instemming van de hele raad om de inkomensgrens voor het declaratiefonds weer op te trekken naar 116 procent van het minimuminkomen. Dat maakte staatssecretaris Jetta Klijnsma weer mogelijk nadat kabinet Rut- te I de inkomensgrens verlaagde naar 110 procent. Van der Weele wilde de motie niet uitvoeren om dat hij stelde dat er geen zeker heid over was. De brief van Klijns ma aan de Tweede Kamer stond toen al lang op internet, verweet Meuldijk. „We hadden er eerder bij kunnen zijn als de parate ken nis bij wethouder Van der Weele op orde was. Wij wisten in janua ri dat het kon. We kijken als ge meente teveel naar Goes. Toen ik zaterdag in de krant zag dat Goes groen licht had gegeven, wist ik dat ik een e-mail kon verwachten van de wethouder." „Maar de uit voeringsregeling van Goes ligt er nog niet en die van ons wel. U slaat de plank mis", antwoordde Van der Weele. Burgemeester Van Kooten loste het op: in de ko mende raadsvergadering wordt de regeling bekrachtigd zodat die alsnog per mei geldig is. 16/ Mortiereboulevard 40 Middelburg T 0118-441 944 l-r info@ascozeeland.nl www.ascozeeland.nl 'Vraag naar de voorwaarden. MIDDELBURG - Delta Oester bv in Yerseke heeft gisteren van de rechtbank in Middelburg een boe te van 10.000 euro gekregen, waar van de helft voorwaardelijk. Het bedrijf heeft bij werkzaamheden met asbest een lintafzetting ver wijderd zonder dat de arbeidsin spectie daar toestemming voor had gegeven. Het asbest, dat vrij kwam bij de sloop van een pomp- huisje begin vorig jaar, was toen al verwijderd. Tijdens de behandeling van de zaak bleek dat een familielid van de eigenaar van de bv oesters had gelost, de kisten op de kade had gezet en een medewerker had ver zocht het lint weg te halen. Het vonnis was conform de eis. 80 showroom badkamers - 2.000m2 magazijnvoorraad Duscholux, Sanijura. Hoesch, Dansani. Dorenbracht, Grohe en andere topmerken Douchewanden, (bubbel)baden, stoomkabines, kranen, douchebakken, meubels, douchepanelen etc Diverse inbouwkeuken apparatuur o.a. Miele, Siemens Bel voor een afspraak of meer info: 076-2600063 06 - 28448040

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 107