De Ruïne van Teylingen, de Trompen- burgh, de Kronenburgertoren. Het Rijk wil 34 van zulke Rijksmonumenten niet meer hebben. Erfgoedmakelaar: „Een monument koop je met je hart, niet met je hoofd." 10 VERDIEPING MONUMENTEN u_ Geschiedenis door Freke Remmers Een euro. Meer hoeft: het mis schien niet te kosten om de trotse eigenaar van het graf monument van zeevaarder Piet Hein (1577-1629) te wor den. Of van de beruchte Naald in Apeldoorn, van de tot ruïne vervallen Jacobaburcht in Oost- voorne of van de oude vuurtoren Sint-Lie- vensmonstertoren in Zierikzee. Heb je al tijd al in het huis van de befaamde admi raal Cornelis Tromp (1629-1691) willen wo nen? Grijp dan nu je kans. Het Rijk zet de rijksmonumenten in de ver koop. Van de Sint Baafskerk in het Zeeuw se Aardenburg tot het monument Graaf Adolf en bijbehorend park in het Groning se Heiligerlee: voor in totaal 34 monumen ten wil Den Haag niet langer de kosten voor het onderhoud dragen. Eerst mogen provincies en gemeenten beslissen of ze een kasteel, een abdij of een stadspoort van de lijst willen overnemen. Zo niet, dan wordt het verkocht op de particuliere markt. De overheid bezit veel meer dan alleen die 34 rijksmonumenten. Nederland telt onge veer 60.000 objecten met rijksmonumenta le status, die in 50.000 rijksmonumentale gebouwen staan. De titel betekent niet dat het rijk ook eigenaar is, maar dat het object die erkenning heeft gekregen van de minis ter van Onderwijs, Cultuur en Weten schap. Het Rijk heeft 'slechts' 1.800 rijks monumenten (3 procent van het totaal) zeifin bezit. De meesten daarvan worden gewoon gebruikt zoals sluizen, bruggen, ka zernes, gevangenissen, kantoren. Daar naast zijn er 45 monumenten die voor het Rijk alleen een erfgoed functie hebben. Een deel daarvan kan of wil de regering niet verkopen, zoals het grafmonument van Willem van Oranje en Slot het Oude Loo in Apeldoorn. En dan blijven er 34 rijksmonumenten over. Maar de Ruïne van Teylingen, wat moet je ermee? Een openluchttheater, een beeldentuin? Zulke objecten gaan mis schien maar voor een symbolische euro van de hand, denkt erfgoedmakelaar Nico van Vliet Mich iel Broos, manager van hostel Stayo- kay in Heemskerk dat gevestigd is in Slot De Assumburg, staat in ieder geval niet te popelen om het oude kasteel te kopen. „Dat vergt een bepaalde expertise." In de winter van 2006/2007 is het slot, sinds 1933 een jeugdherberg, ingrijpend ver bouwd. De grote slaapzalen, één voor jon gens en één voor meisjes, werden omge bouwd tot kleinere kamers met eigen sani tair. „Dit is nooit gebouwd als hostel. Dat vergt veel creativiteit. Zo hebben we ka mers op de meest onlogische plekken, zo als in oude opslagkamers in de torens." Hij wijst op het donkerrode plafond van een van de vergaderzalen. „Dat moest 'os- senrood' zijn van de Rijksgebouwendienst en de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. Nou ja, dat doe je dan maar." Hij ziet wel voordelen als hij de huur aan een andere eigenaar zou moeten afdragen. „Zoals dat nu gaat, is het heel bureaucra tisch. Zit er een steen los, dan komt er een inspecteur van de Rijksgebouwendienst die bekijkt wat voor steen het is, hoe oud die is. Dan zoeken ze stad en land af naar een vergelijkbare steen. Dan ben je duizen den euro's verder. Maar als je naar dit ge bouw kijkt, zie je allerlei soorten stenen zit ten. Natuurlijk, ik chargeer, maar zo gaat het wel. Ik denk dat het eerder beter zou worden dan slechter met een nieuwe eige naar." Erfgoed makelaar Van Vliet van Hofstaete Makelaardij snapt hem wel. „Rationeel ge zien denk ik ook, zoiets koop je nooit, ge zien de extra energie- en onderhoudskos ten en de beperkingen voor het gebruik en aan de verbouw van een monument. Maar een monument koop je met je hart, niet met je hoofd. Gelukkig zijn er mensen die kiezen voor de uitstraling en het vakman schap. Die hebben er een bepaald gevoel bij, dat is puur emotie." Monumentenorganisaties zijn verontwaar digd dat het kabinet zomaar 'delen van de nationale geschiedenis' te koop zet. „Een aantal objecten kan prima naar gemeenten en particulieren, maar veel andere, zoals verdedigingswerken, ruïnes, grafmonu menten en herdenkingsnaalden niet. Hier zit een memoriefunctie op, waar een natio nale verplichting voor geldt. Er kan nooit een verdienmodel op losgelaten worden", schrijven ze aan de Tweede Kamer. Bovendien zullen particuliere eigenaren mogelijk veel losser met het cultureel erf goed omspringen. „De Monumentenwet legt eigenaren geen onderhoudsverplich ting op. Ervaring leert dat de eigenaar juist wel van doorslaggevend belang is voor de staat van het monument." Dit staat haaks op de mening van minister Jet Bussemaker van Cultuur die stelt dat private eigenaren bewezen hebben ook goed om te kunnen gaan met cultureel erf goed. 'Incidenten', zoals een vastgoedont wikkelaar in Den Bosch die een rijksmonu ment willens en wetens zou hebben be schadigd, 'zijn echter nooit uit te sluiten', schrijft zij aan de Tweede Kamer. Ook de Erfgoedinspectie constateerde in een on langs verschenen rapport dat het toezicht foto's Hans van Weel (Assumburg), Ludwig Schneider (Delft), Michiel Verbeek (Zaltbommel) en ANP. door de gemeenten soms te wensen over laat. In sommige gemeenten voert men bij voorbeeld geen bouwkundig of cultuurhis torisch onderzoek uit voordat er iets gewij zigd wordt aan een monument. Volgens Koos Bosma, hoogleraar Erfgoed studies, zal het zo'n vaart niet lopen met de verkoop. „De opdracht is om ze met winst te verkopen. Dat gaat niet gebeuren. Het lijkt me niet voor de hand liggen dat provincies of gemeenten rijksmonumen ten gaan opkopen of zelfs gratis overne men en vervolgens de onderhoudskosten dragen, maar we zullen zien. Bovendien komt het Rijk met 34 monumenten tege lijk. Ik ben geen econoom, maar dat lijkt me niet handig. Ze bieden er veel te veel te gelijk aan." In Slot De Assumburg is sinds 1933 een jeugdherberg gevestigd. Tegenwoordig noe men ze dat bij Stayokay liever een hostel. Het gebouw is echter al veel ouder en stamt waarschijnlijk uit de dertiende eeuw. Het is nooit gebouwd als verdedigings werk. Daar zijn de muren te dun voor. Het was een woonhuis voor adellijke families. „Mensen denken dat kastelen hele grote ruimtes hebben, maar dat was onmogelijk warm te houden", weet hostelmanager Michiel Broos. Daarom telt het kasteel meerdere kleinere ruimtes, zoals de ridder zaal en de feestzaal. „Met deze oosten wind is het hier een ramp", vertelt Broos getergd. „Kastelen zijn erop gebouwd dat de wind vaak uit het westen komt. Daar zit ten dus de kleine ramen, op het oosten de grote. Daar staat nu vol de koude oosten wind op. Maart wordt een dure maand." De Provincie Noord-Holland heeft al laten weten geen interesse te hebben in een overname van het kasteel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10