VERDIEPING 9 +1 n VRIJDAG 29 MAART 2013 r de ziekenhuisvloer Zie ook de volgende pagina exit-gesprek van vijf minuten." Een rechter oordeelde later dat Busard pro fessioneel weinig te verwijten viel. „Maar die drie anderen konden wel met elkaar overweg en er moesten patiënten worden behandeld. Daarbij was ik nog niet zo lang in loondienst en dus goedkoper om af scheid van te nemen." Busard heeft ervan geleerd. Hij heeft nu een eigen praktijk. „Als psychiater leer ik mensen met veranderingen in het leven om te gaan. Nu heb ik zelf ervaren hoe dat is." Best eng, geeft hij toe. „Ik ben behou dend van aard." Hij wil zijn ervaring nu graag inzetten om maatschappen met de zelfde soort problemen te begeleiden. Steeds vaker halen medisch specialisten het nieuws omdat ze elkaar niet kunnen luchten of zien. „Dat komt doordat de zorg transparanter is geworden. Het wordt niet langer allemaal onder de pet gehouden", geeft advocaat en mediator Hub Dohmen als verklaring. „Op zich een goed teken." Dohmen trad vijf keer op als mediator bij een conflict tussen medisch specialisten. Hij ontmoette allemaal Teiderstypes', ver telt hij. „Artsen moeten in seconden beslis sen over leven en dood. Je kunt geen dis cussie hebben aan de operatietafel." Die zelfstandigheid en autoriteit zit nu een maal gebakken in de medisch specialist. „Het is een bestaansvereiste. Maar als je zo geaard bent, is samenwerken wel lastiger en kom je eerder tot botsingen." In de con flicten die Dohmen begeleidde, was er al tijd sprake van een machtsstrijd. „Waarbij ieder individu zichzelf goed vond en de an der minder." De voortdurende stress waaronder artsen werken, laat een ruzie verder oplopen. „Want de werkdruk is gigantisch hoog, pa tiënten stellen nu meer eisen dan vroeger en specialisten nemen hun vak bloedse rieus." Simpelweg de tijd nemen om onder ling iets uit te praten, doen ze vaak niet: „De lucht wordt niet geklaard. Problemen beginnen daardoor te sluimeren, er wor den medestanders gezocht en zo ontstaan er kampen. Dat kan escaleren als er geen specialist met autoriteit, een soort pater fa- milias, opstaat en orde op zaken stelt." En wanneer het escaleert, dan steken art sen dezelfde passie ook in een discussie of conflict, merkte Dohmen. „Dan gaan ze tot het gaatje, wijken niet zomaar en kunnen elkaar stevig aanvliegen." Maar de mediator maakt van die volhar ding ook slim gebruik in zijn bemiddelings pogingen. „Ze komen vaak in het weekend bijeen en gaan pas weg als er witte rook is. Ze geven niet graag op." Soms wordt de lucht alsnog geklaard, vertelt hij, maar re gelmatig is het beter dat de wegen schei den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9