Zeeuws-Vlaams Dictee gewonnen door Vlaming Voorjaarspecial ZEEUWS-VLAANDEREN 25 GEEN TWINTIGERS 5 indoor skydivesessies p.p tijdens daluren Van êüBr voor €100,- p.p VRIJDAG 29 MAART 2013 eer ergert, moet stoppen' die heel dicht bij hen staan, geeft Steven aan. „Als we in de klas (Steven werkt op het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneu- zen, red.) een raad naspelen en het gaat over Checkpoint, dan ve ren ze allemaal op." De twee Slui- se raadsleden herkennen dat. „Wij hebben laatst met middelba re scholieren een raadsvergade ring nagebootst. Het ging over de discobus. Reken maar dat ze een mening hadden." Blijft nog steeds de vraag hóe jon geren overtuigd moeten worden om de politiek in te gaan. Hoho, grijpt Jaap in. „Moeten we ons niet eerst afvragen of het wel érg is dat er weinig jongeren in de raad zitten? In de top van het be drijfsleven zitten toch ook meer ouderen, omdat die ervaring en een netwerk hebben." Vernieu wing is wél belangrijk, geeft Jaap aan. „Afstomping is dodelijk. Als je je niet meer druk maakt, moet je echt stoppen. Maar vernieu wing hoeft niet per definitie via jongeren." Toch moet de invulling van de ra den méér een afspiegeling zijn van de maatschappij, vinden de anderen. „We moeten beter bena drukken dat het leerzaam werk is" denkt Joyce. „Je doet mensen kennis op, komt op plekken waar je anders nooit zou komen, ont moet een heleboel mensen... En dan gaat het ook nog eens altijd over je eigen streek." Vreemd eigenlijk, reageert Aniek. „Je noemt nu allemaal dingen op die voor mensen redenen zijn om op reis te gaan, of vrijwilligers werk te gaan doen. Dat je diezelf de ervaringen kunt opdoen in de politiek, daar gaan ze helemaal aan voorbij. En blijkbaar vertellen we dat dus ook niet goed ge noeg." Meer suggesties passeren de re vue: vergaderen op locatie, het taalgebruik versimpelen (Joyce: 'hoeveel mensen weten wat een amendement is?'), social media in zetten, de jongeren gericht opzoe ken. Dat laatste deden jonge kan didaat-raadsleden van meerdere Sluise partijen tijdens de aanloop naar de verkiezingen van 2010. „We hebben toen een kroegen tocht gehouden", verklaart Aniek. „Niet als CDA'er of WD.'er, maar als verkiesbare jongeren. Daar kre gen we veel reacties op." Natuurlijk moet de kiezer ook wel jongeren in de raad willen, er kennen de tafelgasten. Aniek stond afgelopen verkiezingen op nummer 2 bij het CDA, maar werd op voorkeursstemmen voor bijgestreefd door twee oudere raadsleden. Het was dat Peter Ploegaert wethouder werd en Aniek alsnog doorschoof, anders had ze helemaal niet in de raad ge zeten. „En dat kiesgedrag heb je nauwelijks in de hand." Jaap zet een stap terug, en vraagt zich af of het raadslidmaatschap wel aantrekkelijk te maken is. „Als ik een leuke avond wil heb ben, ga ik niet naar de gemeente raad. Ik doe dat, omdat ik het be langrijk vindt, uit plichtsbesef. Veel mensen begrijpen dat niet. Je moet bijna een afwijking heb ben om in de gemeenteraad te gaan." Jaap kan zich ook wel vin den in twitter-opmerkingen van het Hulster raadslid Karei Marti net dat jongeren 'tegenwoordig een stuk minder idealistisch zijn'. „Veel van mijn vrienden denken alleen: wat kan de overheid voor mij doen. En niet wat ze zelf kun nen bijdragen." Maar, reageert Frank, de samenle ving is óók veranderd. „Als mijn vader vroeger thuiskwam, stond het eten op tafel. Hij had dus alle tijd om zich 's avonds met poli tiek bezig te houden." De huidige maatschappij verlangt bijna dat man én vrouw werken, vindt het gezelschap. Dat maakt het steeds lastiger om een verplichting als het raadslidmaatschap aan te gaan. „Je kunt bij dit soort werk niet zeggen: nu eens even niet", zegt Steven. Dat valt hem soms zwaar. „Ik heb twee kleine kinde ren en een drukke baan. Dat maakt dat ik twijfel over een vol gende termijn als raadslid." Joyce: „Het heeft inderdaad invloed op mijn sociale leven." Chantal, die vorig jaar moeder werd, geeft aan dat 'ik dit doe, omdat ik het té leuk vind om te laten. Maar pas sen en meten is het wel." De discussie over leeftijden in de gemeenteraad kwam op gang na dat raadslid Henk Siersema en wet houder Jaap Bos (beiden van het CDA Terneuzen) aangaven vol gend jaar plaats te maken voor 'jong bloed'. In deze krant werd daarna dieper ingegaan op het onderwerp, wat veel discussie opleverde op (onder meer) sociale media. Dat leidde tot het initiatief voor de 'stamtafel bijeenkomst' met raadsleden jon ger dan 40 jaar. Daarvan bleken er in de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten zes te zijn, op een totaal van negenen zestig. In alledrie de raden zitten geen tie ners en twintigers. In Hulst is het jongste raadslid zelfs ouder dan vijftig jaar. TERNEUZEN - Het zevende Zeeuws- Vlaams Dictee, dat woensdaga vond werd gehouden in de biblio theek in Terneuzen, is bij de spe cialisten gewonnen door Joost Verheyen uit Paal-Beringen. Twee de werd zijn landgenoot Robert Joossen uit Kalmthout, derde Rein Leentfaar uit Breskens. Bij de liefhebbers won Linda Jans- sens uit Kalmthout, voor Titia Lin- denboom uit Axel en mevrouw Gonnissen uit Sas van Gent. Er waren ruim veertig deelnemers. De winnaars ontvingen een com- kputertablet. Het dictee Oorlog en /rede werd voorgelezen door pas- Niek van Waterschoot. geopend pasen 00 16 uur 00 tot 11 Zonweringen I Kozijnen - zonweringen - tuinmeubelen - raamdecoratle I horren - rolluiken - garagedeuren - overkappingen/veranda's Marie Curieweg 15, Vlissingeri Tel.: 0118 - 552010 www.paczonweringen.nl Chantal Verlinde (33) Gemeenteraad: Terneuzen Partij: PvdA Steven van Nispen (35) Gemeenteraad: Terneuzen Partij: CDA Aniek Uitdewilligen (31) Gemeenteraad: Sluis Partij: CDA Jaap Scheele (36) Gemeenteraad: Terneuzen Partij: CDA Frank van Oorschot (37) Gemeenteraad: Terneuzen Partij: PvdA Joyce Kramer (34) Gemeenteraad: Sluis Partij: PvdA WWW.INDOORSKYDIVE.COM Actievoorwaarden: geldig t/m 20 juni 2013 tijdens daluren, max. 6 personen, reserveren verplicht, niet i.c.m. andere acties, algemene voorwaarden van toepassing. De Stok 24, Roosendaal T +31 (0)165-520547 E groepen@indoorskydive.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79