Gedeputeerde Staten maken zich geen zorg om aanrijtijd brandweer Twee projecten VRZ genomineerd voor prijs Gulle gaven y^\dbrTe ZEELAND 23 commentaar *PAASSHOW* Het grootste aanbod campers in Nederland met alle topmerken onder een dak! Zie onze advertentie elders in de krant. www.mobiledrome.nl VRIJDAG 29 MAART 2013 De verkoop van de veelal buitenlandse sigaren ligt stil zolang het koud blijft. Diesch in Middelburg verlangt naar een zonnetje, foto's Mechteld Jansen niet alleen vijanden 9 markt beschikbaar is. En als het aanbod groot is, gaat voor de con sument de prijs omlaag." Delta, met andere woorden, kan niet meer bouwen op de energie maatschappij, zoals ze vroeger deed. De sectoren waarop Delta winst boekt zijn de multimedia (tv, radio, telefonie, internet) én de afvalpoot. Ostendorf: „En die zijn niet weersafhankelijk." 99 Prachtig wasstraatweer is het, zegt Ron van der Jagt van Van der lagt-Willemse in Vlis- singen. „Iedereen wil het zout van zijn auto af hebben. En nu het zonnetje schijnt, krijgen de mensen weer zin om naar buiten te gaan. Het is hartstikke druk. Van 's morgens tot 's avonds staan ze in de rij. Bij ons gaat dat letterlijk aan de lo pende band: de basis van de was- straat is een ketting, waarop de au to's door de wasstraat gereden worden. Daar kunnen er zes, ze ven tegelijk in. Als de eerste eruit gaat, gaat aan de andere kant de volgende er in." Veel mensen kie zen nu ook voor het duurdere pro gramma, inclusief wax. Nu nog een stoffige zomer erachteraan, met veel Sahara-zand, en het jaar kan niet meer stuk voor Van der Jagt. Weer om met een boek je weg te kruipen bij de haard, dat was het de af gelopen weken. Bij boek handel De Drukkery in Middelburg was het rond lunch tijd 'stampvol', vertelt directeur Anja de Groene. Klanten kwamen binnen om in de brasserie op te warmen en een hapje te eten, waarna niet zelden in de boekhan del zelf nog wat voedsel voor de geest werd aangeschaft. De Groe ne: „Voor ons is slecht weer goed weer. Vrouwen bloot, omzet dood, geldt in onze branche. Via ons kassasysteem kunnen we per dag kijken hoe de verkopen gaan. Dan zie je duidelijk dat er een sa menhang is tussen het weer en de boekverkopen. Deze winter hebben we net zoveel verkocht als de vorige, en dat is heel goed, want de economie is verder terug gelopen." De echte koukleum kan in de sauna op temperatuur komen. Anita Kools, eigena resse van sauna Aqua- via in Axel, merkt goed dat het drukker is geweest dan anders. „Mensen zoeken de warmte op. Liefst in combinatie met recreatie, want buiten is niet veel te beleven nu. De klanten ko men kleumend binnen: „Ik kom hier eens lekker opwarmen", zeg gen ze bij de balie." Na een uurtje of vier, vijf stoven in het sauna landschap kunnen ze er weer lek ker tegenaan. „Ik ben weer hele maal opgekikkerd", zeggen ze bij het afscheid." long geleerd is oud gedaan. Onderneemster Kools pakt haar kansen: „Op 6 april is het kindersauna. Wellness voor kinderen, heb ik bedacht. De ouders mogen mee, de kinderen houden hun zwemkleding aan, want bloot is toch wat onwennig voor ze. en ze krijgen een voet massage." 99 Ook aan de balie bij D-Reizen staan wanho- 1 pig naar warmte verlan gende klanten. „En zon, ze willen allemaal naar de zon", zegt Will van den Hoogen. „De mensen zijn de kou zó zat. Ze willen weg, al is het maar een weekje, en het enige waarin ze geïnteresseerd zijn is: waar is er zon? Dat wordt dus een weekje Canarische eilanden, zuid-Spanje, de Antillen, de Do minicaanse Republiek, desnoods nog een bestemming die nog wat verder ligt. Als het maar zonzeker is. Op dit moment zitten we ten opzichte van vorig jaar in de plus. Als het zo doorgaat, komen we straks ook over het hele jaar ge zien in de plus uit." E Kwekerij Stouten in Oos- terland moet het hebben van de verkoop van vaste planten. John Stouten: „Het heeft geen zin om te klagen, want het is de natuur die alles zelf regelt. De mens wil dat proces forceren, maar het is koud en dat blijft het. We kunnen niet anders doen dan erop inspe len en wachten tot het beter weer wordt. De planten die buiten staan houden zich nu ook rustig." John Stouten vindt dat er niet te veel heisa gemaakt moet worden. „We kunnen drie, vier weken la ter oogsten. En dan komt er inder daad pas over een maand geld bin nen. )a, dat is erg, want ik moet die tijd toch overbruggen." En hoe gaat het bij de handelaren in haard- hout? „Als je nu nog droog J hout hebt, kun je goede zaken doen", zegt Cas Baas in Middelburg. „Maar dat is overal een eind op. Weinig mensen zijn erop voorbe reid dat het zo lang nog koud bleef." „De kleine verpakkingen met droog hout voor gezelligheidssto kers zijn er nog, maar die zijn duurder. Daar merk je dat de men sen de hand op de knip houden. De crisis, hè." en anonieme bijstands moeder krijgt via de redactie van deze krant ruimhartig hulp van heel veel Zeeuwen. Het ver haal van de vrouw, die al jaren elk dubbeltje moet omdraaien, maakt veel los. Het is ook niet mis als je je kinderen tevreden moet houden met per week een fles cola en een zak chips. Laat staan als je met zo'n smal le beurs wilt deelnemen aan het sociale leven en je kinde ren normale kansen probeert te geven. De bijstandsmoeder in het ver haal dat de PZC donderdag pu bliceerde, is niet de enige. Alle mensen die formeel op een aan vaardbaar sociaal minimum zit ten, hebben het in de praktijk onaanvaardbaar moeilijk. Net als deze moeder en haar kinde ren kunnen zij geen normaal le ven leiden. De vele gulle gaven zijn mooi. Maar het is beter als mensen niet afhankelijk zijn van wat an deren hen min of meer toeval lig toestoppen. De bijstand moet nodig wat omhoog. door Marcel Modde MIDDELBURG - De kwaliteit van de brandweerzorg in Zeeland hangt van meer af dan alleen een snelle opkomsttijd. Een 'te grote eenzijdi ge focus' op de tijd waarbinnen de hulptroepen ter plekke kunnen zijn, belemmert volgens Gedepu teerde Staten een goede visie op brandveiligheid. De wettelijke norm om binnen vijftien minuten na een brand melding op de plaats des onheils ^te zijn, wordt in Zeeland gemid deld in de helft van alle gevallen et gehaald. In sommige gebie den is dat zelfs slechts 45 procent. GS maken zich daar niet druk om, zo blijkt uit de beantwoor ding van schriftelijke vragen van de Partij van Zeeland. De Staten fractie wil helder hebben hoe de 'veiligheidsproblematiek kan wor den aangepakt en gewaarborgd'. In dat verband wordt ook gewe zen op de mogelijke opheffing van kleine brandweerposten. Het college onderschrijft de visie van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) dat risicobeheersing verder voert dan snelle opkomsttijden. De VRZ geeft de voorkeur aan een meer integrale aanpak, op ba sis van specifieke risico's in de provincie. In dat kader wordt het vier jaar oude dekkingsplan mo menteel tegen het licht gehou den, aldus VRZ-voorzitter Jan Lo- nink. Daarbij komt meer de na druk te ligggen op pro-actie (ver gunningen), preventie (voorlich ting), snellere ontdekking van de brand (rookmelders) en zelfred zaamheid van burgers en bedrij ven (sprinklers). Die benadering wordt ook door het landelijk Vei- ligheidsberaad gevolgd, waar Lo- nink portefeuillehouder is. De VRZ verwacht dat de herij king van het dekkingsplan bin nen een half jaar kan worden af grond. MIDDELBURG - De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) is met twee projec ten genomineerd voor de Don Berghuijs Award 2013. In totaal zijn er zes projecten geselecteerd door de vakjury. De prijs geldt voor innovatief be leid, dat bijdraagt aan een meer ef fectieve en efficiëntere organisa tie van veiligheid. Op 10 oktober worden de drie finalisten bekend gemaakt en twee maanden later wordt tijdens een landelijke bij eenkomst de winnaar gekozen. De VRZ is opgevallen met de op zet van de grensoverschrijdende Maritieme Incidenten Respons Groep (MIRG). Daarin wordt sa mengewerkt met België, Frank rijk en Engeland. De afzonderlijke kennis en vaardigheden die er zijn op het gebied van bestrijding van incidenten op het water, wordt gedeeld. Doel is gezamen lijk snel en effectief schepen in nood te kunnen helpen. De Zeeuwse MIRG moet volgend jaar operationeel worden. Het tweede project waarmee de VRZ meedingt naar de prijs, is dat waarin de zelfredzaamheid door professionele hulpverleners samen met burgers, bedrijfsleven en overheden kan worden gefacili- teerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77